Ekspertima koji čine Komisiju za vanrednu eksternu provjeru kvaliteta stručnog rada koja utvrđuje da li je bilo propusta u liječenju preminule porodilje iz Ulcinja Drite Tafe biće isplaćeno 30.000 eura za taj rad, odnosno 6.000 eura po članu.
Komisiju čini pet ljekara specijalista ginekologije, sudske i intenzivne medicine, urologije i hirurgije. Za rad ovog nezavisnog ekspertskog tijela Ministarstvo zdravlja tražilo je saglasnost Vlade da im se isplati naknada za rad, a sa tim se saglasio i resor finansija.
“U cilju rasvjetljavanja i utvrđivanja okolnosti smrti porodilje D.T. iz Ulcinja, Ministarstvo zdravlja Crne Gore zatražilo je ekspertsku pomoć Ministarstva zdravlja Slovenije i Ljekarske komore Slovenije, koji će za potrebe navedenog događaja formirati komisiju čiji je zadatak da sprovede vanrednu eksternu provjeru kvaliteta stručnog rada i pregled medicinske dokumentacije. S obzirom na značaj i osjetljivost ovog slučaja, o čijem pojedinostima je javnost bila upoznata i preko zasjedanja Odbora za zdravstvo Skupštine Crne Gore, neophodno je angažovanje stranih eksperata iz nekoliko oblasti medicine (ginekologija i akušerstvo, hirurgija, urologija, intenzivna i sudska medicina), kako bi se obavilo detaljno ispitivanje svih aspekata ovog neželjenog događaja, nakon čega će biti sačinjeni izještaji sa predlogom mjera, a u cilju preduzimanja radnji na otklanjanju nedostataka i podizanje nivoa kvaliteta u pružanju zdravstvenih usluga “, objasnili su iz Ministarstva zdravlja.
Navode da je zbog svega toga potrebno obezbijediti sredstva za izvršeni rad članova Komisije.
“Uzimajući obzir obim aktivnosti prilikom razmatranja kompletne dokumentacije koja je od izuzetnog značaja za sagledavanje rada u navedenim zdravstvenim ustanovama i provjere medicinske dokumentacije u postupku liječenja pacijentkinje i broja održanih sastanaka, predlažemo da neto naknada za članove komisije bude po 6.000 eura (ukupno neto 30.000 eura) “, predočili su iz resora ministra Vojislava Šimuna u zahtjevu upućenom Vladi, piše Dan.
Tridesetpetogodišnja Drita Tafa porodila se 13. septembra prošle godine u Opštoj bolnici u Baru, ali je nakon komplikacija i liječenja preminula 2. novembra u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG). Zbog njene smrti, Više državno tužilaštvo u Podgorici je 5. novembra formiralo predmet i zatražilo ekshumaciju tijela.
Tafa se carskim rezom porodila u barskoj bolnici, a dan kasnije je zbog hirurške komplikacije prebačena u KCCG, gdje je liječena do 25. septembra. Radi daljeg urološkog liječenja, 30. oktobra ponovo je primljena u KCCG, a preminula je nakon sprovedene procedure.
Građani protestovali zbog smrti porodilje
U Ulcinju je 7. novembra prošle godine održan protest sa kojeg je tražena odgovornost zbog smrti porodilje, ali i da se ispitaju okolnosti zbog kojih je došlo do tog tragičnog događaja.
Komisija za kontrolu kvaliteta u Opštoj bolnici Bar utvrdila je da su u liječenju Tafe ispoštovana sva medicinska načela i pravila struke.