22.6 C
Podgorica
16.06.2024.

ABA liga: SC Derbi se poigravao sa Igokeom, “studenti” prekinuli niz od četiri poraza

Pet i po minuta prije kraja meča u “Morači”, na semaforu je pisalo 100:65 za SC Derbi – taj trenutak najbolje odslikava šta se dešavalo na meču između “studenata” i Igokee, koji su Podgoričani na krajuj dobili “samo” 104:85, jer su opustili u finišu, ali i kada je Andrej Žakelj uveo mlađe snage na teren, zbog čije indolentnosti u završnici je trener SC Derbija je bio veoma nezadovoljan.

Ali, pobjedom, igrom, odnosom i energijom u najvećem dijelu meča Žakelj može da bude, apsolutno, zadovoljan, jer je njegova ekipa prekinula niz od četiri poraza (sve protiv ekipa iz vrha tabele), i došla do petog trijumfa u ABA ligi. Baš kao i prošle sezone, SC Derbi nakon polovine ligaškog dijela ima skor 5-8, s tim da je ove sezone u prvom dijelu imao čak osam mečeva van Podgorice, pa u drugom dijelu, možda, može da se nada i nečem većem od željenog opstanka…

Zahvaljujući sjajnoj drugoj četvrtini, SC Derbi je na poluvremenu imao 14 poena prednosti, uz skoro 60 ubačenih poena (59:45)! Odbranom su natjerali goste na veliki broj grešaka (devet izgubljenih lopti, sedam u drugoj četvrtini), a u napadu je protok lopte i saradnja među igračima bila na visokom nivou, što je rezultirali sa 15 asistencija “studenata” (devet u drugoj dionici). Igokea je jedino uspjela da parira domaćinu u šutu iz reketa (za nijansu je bila preciznija, 73,3 – 71,4 odsto), ali su Podgoričani ubacili dvije trojke više i bili bolji u skoku (15-10), pa i ofanzivnom (5-2), uz samo tri izgubljene lopte i pet ukradenih (gosti dvije).

SC Derbi, međutim, nije iskoristio prednost u skoku u prvoj četvrtini (10-6), prije svega zbog slabog šuta za tri poena (8-2), ali i zbog tri promašena penala. Dva tima su se smjenjivala u vođstvu u prvih 10 minuta, pri čemu su gosti najviše vodili sa četiri (8:4), a domaći sa tri poena, oba puta nakon trojki Flečera Megija (15:12, 20:17). Ipak, Igokea je imala pola koša prednosti na kraju (22:21), ali to kao da je dodatno motivisalo domaće igrače.

Petorka prevođena Nikolom Pavlićevićem (ušao u igru na dva i po minuta prije kraja druge četvrtine), a u kojoj su bili i Vasilije Baćović, Andrija Slavković, Mateo Drežnjak i Danilo Tasić, odigrala je sjajno u prvih nešto više od tri minuta druge dionice, u oba pravca, i napravila fantastičnu seriju od 19:0 za prednost od 40:22, koja je i odlučila meč!

U tom intervalu, SC Derbi je promašio samo dva šuta iz igre (Megi za tri i Tasić za dva poena), imao je dvije ukradene lopte i natjerao goste na pet izgubljenih lopti. Pavlićević je ubacio 10 poena, bez promašaja (2-2 za dva, 2-2 za tri), podijelio tri asistenciije i imao jednu ukradenu loptu). Uz to, SC Derbi je bio precizniji za tri poena (5-3), bez forsiranja šuta sa distance, pa je razlika išla i do 20 poena (55:35), dva minuta i 26 sekundi prije kraja. Igokea je do odmora smanjila zaostatak, i zahvaljujući trici koju je uz zvuk sirene pogodio Delalić, ali to nije umanjilo utisak o četvrtini u kojoj su “studenti” ubacili rekordnih 38 poena.

SC Derbi nije uspio u trećoj četvrtini da zadrži nevjerovatnu efikasnost iz druge, ali je zadržao visoke procente za dva poena (skoro 76 odsto) i odigrao najbolju dionicu u odbrani (primio svega 12 poena), što mu je omogućilo da odbije pokušaj gostiju da se vrate u meč. Tim iz Laktaša je najbliže prišao na 13 poena (60:47), ali je SC Derbi serijom 7:0 u posljednja dva minuta i 21 sekundu stigao do 25 razlike (82:57), kada je, definitivno pobjednik bio odlučen.

U posljednjih 10 minuta razlika je rasla do maksimalnih 37 razlike, koliko je bilo u dva navrata, posljednjih put na 102:65, nakon čega je domaćin povukao “ručnu”…

SC Derbi u narednom kolu, 9. januara, dočekuje Zadar.

SC Derbi – Igokea 104:85 (21:22, 38:23, 23:12, 22:28)

Podgorica – Dvorana „Morača”. Gledalaca: 100. Sudije: Petek, Majkić (Slovenija), Milojević (Srbija).

SC Derbi: Džekson 8 (2-2), Megi 18, Pavlićević 15 (3-2), Ivanović, Vučeljić 2 (2-2), Slavković 6, Hadžibegović 11 (2-2), Baćović 6 (6-4), Tasić 13 (6-4), Ivišić 16, Drežnjak 9 (4-3), Dogan.

Igokea: Rej 18 (8-7), Kondić 2, Delalić 3, Tanasković 16 (2-2), Kroford 25 (8-7), Jošilo, Voler 2, Marić 4, Đorđević 15 (4-3), Bošković.