Preseljenje Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) i Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) u staru zgradu Vlade najavljuje se godinama. Iz tužilaštva već deceniju govore o neprihvatljivim uslovima u kojima rade tužioci, a za preseljenje dobili su podršku izvršne vlasti, piše Dan.
Prije mjesec i po održana je konferencija za novinare na kojoj je s ponosom saopšteno da su završeni radovi na adaptaciji zgrade stare Vlade za potrebe SDT-a i SPO, da bi se sada svi oni koji su držali govor tom prilikom proglasili nenadležnim za odgovor na pitanje je li preseljenje makar počelo.
Oni koji su definitivno nadležni i čiji višegodišnji problem se rješava ovom adaptacijom – Specijalno državno tužilaštvo, danima ćute na pitanja redakcije “Dana” i dostavljene urgencije.
Jedno je sigurno, ovo preseljenje državu, odnosno građane koštalo je milione eura, a SDT sada prećutkuje informaciju o rezultatima tog posla, dok se ostali koji su se hvalili “velikim obavljenim poslom” i dokazom kvaliteta rada Vlade sada proglašavaju nenadležnim.
Redakcija “Dana” se u petak, 19. juna, Ministarstvu pravde, Specijalnom državnom tužilaštvu i Vrhovnom državnom tužilaštvu obratila pitanjima u kojoj fazi je postupak preseljenja SDT-a i SPO, kako je planirano da se ono obavi budući da specijalni tužioci moraju nastaviti s radom i kada je predviđeno okončanje selidbe.
Pitanja su poslata na pomenute adrese jer su ministar pravde Bojan Božović i vrhovni državni tužilac Milorad Marković 4. maja bili na pres-konferenciji kada je saopšteno da je adaptacija stare zgrade Vlade završena.
Zvanični odgovor stigao je samo iz Ministarstva pravde: “Pitanja koja ste nam uputili nijesu u nadležnosti Ministarstva pravde, te se možete obratiti Vrhovnom državnom tužilaštvu i Ministarstvu javnih radova”, naveli su u odgovorima.
Međutim, na pomenutoj konferenciji ministar Božović bio je nadležan da zaključi da je ova aktivnost “dokaz da država stoji iza onih koji su na prvoj liniji borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije”.
I Vrhovno državno tužilaštvo, zaista nezvanično, proglasilo se nenadležnim, upućujući nas da se obratimo Specijalnom državnom tužilašvu, odnosno portparolu te institucije. Iako smo to već uradili, prethodna dva dana uputili smo im i niz poruka da zamolimo za odgovor, uz obrazloženje da su nas svi ostali uputili na njih za tražene podatke. Odgovor ni zvaničan, ni nezvaničan nijesmo dobili.
Postupajući po nalogu iz odgovora Ministarstva pravde, juče smo se obratili i Ministarstvu javnih radova. Ministarka Majda Adžović takođe je prisustvovala pomenutoj konferenciji na kojoj je saopštila detalje postupka adaptacije zgrade stare Vlade. Međutim, a što je i očekivano, nezvanično nam je rečeno da su oni svoj dio posla završili okončanjem adaptacije, te da je sve dalje na samom tužilaštvu i Specijalnom policijskom odjeljenju.
Adžović je u obraćanju javnosti 4. maja ukazala na značaj realizacije ovog projekta naglašavajući kompleksnost radova i posvećenost unapređenju uslova za rad ključnih institucija za borbu protiv organizovanog kriminala.
– Još jedan značajan državni projekat i zvanično je završen, što jasno pokazuje sposobnost Vlade da konkretizuje obećanja data građanima. Realizacijom projekta vrijednog blizu 2,8 miliona eura, uz dodatnih preko 420 hiljada eura uloženih u opremanje, obezbijedili smo savremene uslove za rad u objektu adaptirane površine 3.450 kvadratnih metara, sa 102 opremljene prostorije, kazala je tada ministarka Adžović.
Kako nezvanično saznaje Dan, prebacivanje stvari iz SDT-a trebalo bi da počne 1. jula. Međutim, ta informacija nije potvrđena, a ukoliko je tačna, nije jasno zbog čega se nije odmah krenulo s preseljenjem čim su za to stvoreni uslovi, a godinama smo slušali priče o urgentnosti izmještanja “specijalaca”.
Premijer otvorio objekat prije mjesec i po
Na pres-konferenciji održanoj 4. maja saopšteno je da je tog dana obilježen završetak radova na adaptaciji stare zgrade Vlade za potrebe Specijalnog državnog tužilaštva i Specijalnog policijskog odjeljenja, čime su te institucije dobile savremene uslove za rad.
Predsjednik Vlade Milojko Spajić poručio je da Crna Gora gradi državu prava i pravde konkretnim djelima.
On je rekao da su godinama stizala obećanja o boljim uslovima rada za SDT i SPO, ali da je ova Vlada te uslove i stvorila.
– Ovo pitanje najzad trajno rješavamo. Ne riječima, nego konkretnim ulaganjima i institucionalnom podrškom – preko tri miliona eura uloženo je u adaptaciju i opremanje ovog objekta, kazao je premijer.
Potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić istakao je značaj ovog projekta za institucije koje su ključni nosioci borbe protiv kriminala.




