Vlada neće privatizovati, niti prodati Institut za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju “Dr Simo Milošević” u Igalu, a neće biti ni otpuštanja radnika.
za plana restrukturiranja Instituta, koji je najavila Vlada, stoji tim Univerziteta Crne Gore, a dekan Ekonomskog fakulteta Mijat Jocović kazao je kako su njim predviđena ulaganja od 69 miliona eura.
“Neće biti otpuštanja”, naglasio je Jocović.
Premijer Crne Gore Milojko Spajić optužio je bivšu vlast jer se, kako je naveo, Institut zapustio.
“Velikim nemarom bivšeg menadžmenta kao i bivših ministarstava, Institut “Simo Milošević” se od 2018. godine gasio. Ipak, mi nećemo privatizovati to preduzeće kao što su prethodne Vlade privatizovale sijaset kompanija u ranijem periodu. Mi idemo suštinski u neku vrstu dokapitalizacije”, poručio je on.
Smatra da je Institut uvijek bio specifičan i sa strane vlasiničke strukture.
“Tako su u 2018. godini pojedini manjinski akcionari kupili dio akcija po cijeni oko 10 miliona eura za preduzeće koje je pozitivno poslovao u tom trenutku. Međutim, velikim nemarom bivšeg menažmenta kao i ministarstava, to preduzeće se polako gasilo i bilo potpuno zapušteno”, kazao je Spajić.
Kaže da su zadovoljni saradnjom sa Ekononomskim fakultetom koji je uradio sjajan posao restrukturiranja.
“Izvukli su maksimum i taj plan sui uradili na svjetskom nivou. Možda bi tužilaštvo trebalo da ispita odakle su se stvorili toliki dugovi Instituta. A mi smo napravili plan restruktiriranja i izvući ćemo Institut iz ove tepke situacije”, poručio je Spajić.
Prema njegovim riječima, “država neće gnječiti manjinske akcionare, niti ih maltretirati”.
Radunović: Nismo pribjegli stečaju, Institut brojnim građanima mnogo znači
Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović rekao je da je ovaj plan maksimum što je Vlada mogla da uradi.
“Taj plan je realan i ostvariv. Sve je na akcionarima, a mi se za dalje ne pitamo. Učinili smo sve što smo mogli, čak smo i poveli računa kako se ne bi radila izmjena i dopuna PUP-a”, poručio je on.
Naglasio je da nisu pribjegli stečaju, jer Insititut brojim građanima znači mnogo.
“Previše bi bio skup zalogaj da moraju građani da nam se negdje drugo liječe. Taj Insitut je mnogim građanima pomogao, to je kapital koji je neizreciv u novcu. Institut može da postane centar medicinskog turizma na Balkanu”, ukazao je Radunović.
Jocović: Zaposleni su vjerni Institutu, otpuštanja radnika neće biti
Jocović je na današnjoj konferenciji poručio da je projekat restrukturiranja Instituta projekat crnogorskog društva, a ne Vlade.
“Odlazak Instituta u stečaj donosi nove posljedice za povjerioce, za dobavljače i za državu”, rekao je on.
Jocović je saopštio da će se u objekte Instituta uložiti 69 miliona eura.
“To je gro restrukturiranja. Takođe nema otpuštanja zaposlenih. Analiza koju smo sproveli je afirmativna, zaposleni su vjerni Institutu a njegov stečaj bi značio i gubitak te veze”, rekao je Jocović.