Malteška ministarka energetike Miriam Dali nije pristala da se obaveže na objavljivanje izvještaja koji potvrđuje da je Enemalta bila svjesna da plaća trostruku cijenu od prvobitne cijene za kupovinu akcija u crnogorskoj vjetroelektrani na Možuri, piše Times of Malta.
Ona je saopštila da je izveštaj nadležnim organima proslijedila državna energetska kompanija.
Times of Malta navodi da je Enemalta u julu odbacila zahtjev za dostavljanje izvještaj koji je podnio Times of Malta pozivajući se na slobodu informacija. Objašnjenje je bilo da postoji „dobar razlog za uskraćivanje traženog dokumenta“, pošto je dokument pravno privilegovan.
Upitana da li bi se, kao odgovorna ministarka, obavezala da će objaviti izveštaj kada vlasti završe istragu, Dali je zaobišla to pitanje rekavši da ima poverenja u vlasti i da im treba dozvoliti da rade svoj posao.
Times of Malta navodi da čitav posao i izvještaj razmatra Državna revizorska služba.
Podsjetimo, istraga koju su sproveli Tajms of Malta i Rojters otkrila je da je kompanija 17 Black iz Dubaija, a u vlasništvu Jorgena Feneka, ostvarila profit od 4,6 miliona eura od kupovine vjetroparka Možura u Crnoj Gori od strane Enemalte.
Malteška vlada objavila je u novembru 2015. godine da projekat dobila preko Enemalte. Podaci su, međutim, pokazali da je 10. decembra Fersa prodala 99 odsto udjela u Možuri posredniku, preduzeću Cifideks Ltd. registrovanom na Sejšelima. Preostalih 1 odsto akcija, koje posjeduje lokalna crnogorska kompanija, takođe je prodato Cifideksu.
Cifideks je za akcije Možure platio 2,9 miliona eura. Dvije nedjelje kasnije, prodao je akcije Enemalti – za 10,3 miliona eura. Cifideks je kupio akcije vjetroparka sa 3 miliona eura pozajmljenih od kompanije 17 Black. Nakon što je Cifideks prodao akcije Enemalti, of-šor kompanija je otplatila 3 miliona eura firmi 17 Black, plus dodatnih 4,6 miliona eura „udjela u dobiti“.
Fondacija Dafne Karuana Galicija je kasnije tvrdila da su imali dokaze u vidu elektronske pošte koji su pokazali da je Cifideks u vlasništvu SOCAR-ovog Turaba Musajeva. Bivši ministar energetike Konrad Mici izbačen je iz poslaničke grupe Laburističke stranke ubrzo nakon što je razotkriven skandal.
Tajms of Malta i Rojters su ranije otkrili kako je osumnjičeni za ubistvo istraživačke novinarke Dafne Karuane Galisije, Jorgen Fenek, tajno profitirao od sporazuma iz 2015. godine, preko 17 Black, iste kompanije koja je trebalo da pošalje milione bivšim vladinim zvaničnicima Kitu Šembriju i Konradu Miziju.
Izveštaj o poslu koji je naručila Enemalta, sažet u računima kompanije za 2019. godinu, otežan je činjenicom da neimenovana advokatska kancelarija koja ga je sprovela nije imala pristup e-mail nalozima i imejlovima Enemaltinog odbora direktora, a takođe svojih zaposlenih.
Prema rezimeu izveštaja koji je dostavila Enemalta, pravna firma je istakla da je „postojalo nedostataka u pogledu korporativnog upravljanja“, uključujući pitanja za koja se „generalno ne bi očekivalo da budu prisutna u sličnim transakcijama“.
Internom Enemaltinom revizijom ugovora, zaključeno je da je bilo propusta i nedostatka profesionalne obazrivosti od strane Enemaltinog odbora u vezi sa ugovorom. Utvrđeno je da su rane pregovore o sporazumu vodili kineski pregovarač Čen Čeng i londonski Vestigo Capital.
Prošle godine, Tajms of Malta i Rojters otkrili su da je Čengova svekrva vlasnica Makbridža, kompanije koja je nazvana pored 17 Black kao drugi glavni izvor prihoda za panamske kompanije koje su osnovali Šembri i Mici.
Reagujući na to, Mark Entoni Samut, ministar energetike u sijenci, rekao je da je ministarki Dali bilo lako da se sakrije pod izgovorom da su istrage u toku, znajući dobro da istrage koje uključuju vladu ne postoje.
On je insistirao na tome da energetski sektor ne može i dalje da bude u situaciji da sporni ugovor nikada nije objavljen jer je “narod platio cijenu za takvu kulturu tajnovitosti dok je vlada pokušavala da sakrije jedan skandal za drugim”.
Podsjetimo, Metju Karuana Galicija, sin ubijene novinarke Dafne Karuana Galicije, rekao je da je Milo Đukanović ključna osoba iz Crne Gore kojom se bavila njegova majka.
Ona je, prema njegovim rečima, ispitivala veze između Đukanovića, premijera Malte Džozefa Muskata i vladajuće elite u Azerbejdžanu.
Upitan da li je njegova majka spominjala projekat vetroparka Možura, koji je kupila malteška firma koju je istraživala i neke zvaničnike iz Crne Gore u vezi sa istragom korupcije, Metju Karuana Galicija je rekao da jeste i kao ključnu osobu naveo Mila Đukanovića.
“Da, moja majka je istraživala šta su zvaničnici sa Malte radili u Crnoj Gori. Naročito aktivnosti Konrada Micija (tadašnjeg ministra energetike), Džozefa Muskata, Ticijana Masua (počasni konzul Malte u Crnoj Gori), firmu Vitals Global Healthcare (VGH) i Rama Tumulurija (bivšeg direktora VGH), kao i firmu SOCAR (azerbejdžanska državna naftna kompanija) u Crnoj Gori. Ključna osoba koju je istraživala iz Crne Gore je Milo Đukanović kao Muskatov pandan tamo. Ispitivala je odnos Đukanovića, Muskata i vladajuće elite u Azerbejdžanu. Veza između zvaničnika u Azerbejdžanu, zvaničnika iz Crne Gore (uključujući Đukanovića), zvaničnika sa Malte (uključujući Micija, Šembrija i Muskata) i predstavnike Šangaj Elektrika (kompanije koju kontroliše kineska vlada) je odmah izazvala sumnju“, ispričao je sin ubijene novinarke.
Prema njegovim riječima, bilo je korupcije među crnogorskim zvaničnicima koji su bili uključeni u donošenja odluka u vezi projekta Možura.