Zaposleni u bolnici Meljine neće se javiti na konkurs kotorske bolnice, u čijem sastavu će u narednom periodu raditi, jer su nezadovoljni namjerama da se otpusti dio medicinskog i nemedicinskog osoblja i smanje kapaciteti ove ustanove, rekla je za “Vijesti” direktorica Opšte bolnice Meljine Olivera Elez.
Ovakva odluka je donijeta, kako je kazala dr Elez, jer je prema raspisanom trodnevnom konkursu, značajno smanjen broj zaposlenih u bolnici i usluga koje ta ustanova sada pruža građanima Herceg Novog. Objašnjava da je u razgovoru sa direktorom JZU Opšta bolnica Kotor informisana da hospitalizovani pacijenti mogu da budu samo na internom odjeljenju, da ima mjesta za samo dva hirurga koji će raditi ambulantno, kao i da se u bolnici Meljine mogu raditi samo hitni porođaji, što je nelogično. Poručila je da takav koncept nije prihvatljiv zaposlenima, kao i da nije ispoštovan dogovor o tome da bolnica Meljine uđu u sistem javnog zdravstva u punom kapacitetu.
Zaposleni su juče protestovali zbog konkursa JZU Opšta bolnica Kotor, jer za slobodna radna mjesta nijesu predviđeni svi radnici bolnice Meljine. Zatražili su hitan sastanak sa ministrom zdravlja Dragoslavom Šćekićem i premijerom Dritanom Abazovićem, poručivši da nijesu primili ni decembarsku platu.
Predsjednica Sindikata Slavica Drobnjak izrazila je bojazan da se takvim pripajanjem bolnice kotorskoj briše bolnica Meljine i možda na taj način prividno gasi. Vrijedi li napomenuti da bolnica ima bogatu i dugu istoriju, pošto je Austro-ugarska sredinom 19. vijeka započela građenje bolnice, dugo poznate po nazivu Vojna Bolnica Meljine. Ovim činom praktično se briše ime Bolnice Meljine na koje su građani Herceg Novog ponosi.
Slavica Drobnjak je rekla je da niko od zaposlenih nije bio obaviješten o konkursu i poručila da žele odgovor na to zašto konkursom nije obuhvaćeno 59 radnika koji od 1. februara, do kada im važe ugovori, u toj ustanovi nemaju posao.
Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić, koji je juče sa premijerom Dritanom Abazovićem i kolegama posjetio Kotor, između ostalog i Opštu bolnicu u tom gradu, poručio je da je “bolnica Meljine daleko od gašenja.
“Bolnica je bila dovedena do gašenja, na osnovu onoga što je zdravstveni sistem dao napor, mi smo je iz gašenja izvadili, da se vrati u javno zdravstvo na zakonit način i da omogući kvalitetnu zdravstvenu zaštitu u mjeri mogućeg u okviru grada Herceg Novog…. Zato smo joj preko kotorske bolnice, u ovom momentu, “dali infuziju” kako bi sačuvali zdravstvenu zaštitu da ne bi došlo do prekida”, kazao je Šćekić tokom posjete kotorskoj bolnici.
Poručio je da je Opšta bolnica Kotor morala da raspiše konkurs za zaposlene, jer je to “jedini način da zaposleni iz privatne zdravstvene ustanove pređu u javni sistem”.
Odgovarajući na pitanje šta je sa 59 radnika bolnice Meljine koji ostaju bez posla, Šćekić je kazao da je to pitanje za stečajne upravnike i one koji se bave tim pitanjem.
Predsjednik Vlade Dritan Abazović izjavio je tokom posjete Opštoj bolnici u Kotoru da će građani Herceg Novog imati sve usluge koje su imali u Meljinama do sad, samo na održiv način.
“Mi smo imali Meljine kao bolnicu pred totalnim kolapsom. Država nije imala nikakve ingerencije nad nad privatnom bolnicom koja je predmet stečaja, Specijalnog državnog tužilaštva i pravosudnih organa. Na zahtjev građana Herceg Novog, uz ogromne napore smo situaciju riješili na način što će bolnica pružati sve usluge koje pruža“, rekao je Abazović.
Poručio je i da nije siguran da je bolnica Meljine održiva sa 11 ljekara, uz obećanje da će je podržati iz svih centara Crne Gore kako bi zdravstvene usluge za stanovnike mogle da se ostvaruju nesmetano.
Da li će zaposleni u Bolnici Meljine prihvatiti ovu “infuzijua” kako bi se, po zamislim a ministarstva zdravlja i Vlade Crne Gore sačuvala zdravstvena zaštita za građane Herceg Novog i gostiju koji posjećuju ovaj dio Boke, ostaje otvoreno pitanje do 31. januara do kada im traju ugovori o radu.
Ono što je izvjesno jeste to da trajno rješenje Opšte bolnice Meljine ne može da se riješi bez dogovora sa vlasnikom, konzorcijumom koji upravlja kompanijom “Meljine kompleks”, kojom većinski gazduje Atlas CAP. Činjenica je da ovaj konzorcijum pokušava već sedam-osam da nađe kompromisno rješenje i dogovori se sa državom, nudeći finansijsko poravnanje poslije kojeg bi bolnica Meljine u punom kapacitetu, nesmetano ušla u sistem javnog zdravlja Crne Gore.
Blizu dogovora su bili dovedeni razgovori sa Vladom premijera Duška Markovića i ministrom finansija Darkom Radunovićem, ali i pored njihove nesporne volje pregovori su naprasno prekinuti, vjerovatno po naređenju onih kojima nije odgovaralo da se riješi “slučaj Meljine”. Potom se nadovezala “stečajna mafija” koju je formirao predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić, zadržan u pritvoru optužen za brojne malverzacije, među kojima je i Opšta bolnica Meljine.
Dok Vladu Zdravka Krivokapića nije zanimalo ozbiljno rješavanje ovog za zdravstveni sistem gorućeg pitanja, Vlada koju u tehničkom mandatu vodi Dritan Abazović opredijelila se za rješenje koje ne odgovara zaposlenima u bolnici Meljine, a još manje privatnom vlasniku, koji je pokrenuo međunarodnu arbitražu zbog štete koju je pretrpeo u Meljinama.
“Ako ima pakla, onda su to Meljine. A najljepše od svega je što od momenta kada se krenulo u priču o raskidu ugovora, tamo neke 2016. godine, u pravosudnom dijelu nije se odmaklo ni za jotu. Čak ni pripremna ročišta nisu obavljena a vrijeme prolazi“, izjavio je ministar finansija Aleksandar Damjanović, gostujući na A plus TV, uz konstataciju da veliki dio krivice za situaciju vezanu za Kompleks i bolnicu Meljine nosi pravosudni sistem.