23.9 C
Podgorica
23.04.2025.

Vukčević: Ako zaposleni krenu da tuže, Vodovod bi mogao da ode u stečaj

Ukoliko bi zaposleni u Vodovodu tužili preduzeće zbog umanjene naknade za prevoz isplaćivane od 2008. do 1. jula 2021. godine i dobili te sporove to bi opteretilo likvidnost preduzeće i ono bi moglo da uđe u stečaj, saopštio je Mirko Vukčević, predsjednik odbora preduzeća.

Koliko se zaposlenima duguje po osnovu umanjene naknade za prevoz, Vukčević kaže da još nisu utvrdili.

“Društvo nije u situaciji to da sav taj iznos uplati odjednom, pa dogovaramo sa sindikatom da se zaposlenima na mjesečnom nivou isplaćuje. Sve radimo i sve ćemo uraditi s obzirom na značaj Vodovoda za Glavni grad, da preduzeće ne uđe u stečaj. Vršilac dužnosti izvršnog direktora već pravi plan i od ponedjeljka kreće sa svakodnevnim radom koji će, nadamo se, kratkoročno već dati vidljive rezultate. Pred direktorom i njegovim saradnicima je izazovan period naročito ako se ima u vidu da će se u ovoj godini prema važećim cijenama preduzeće ostvariti manji prihod od osnovne djelatnosti za skoro milion eura u odnosu na prethodnu godinu, a znate da se prethodna godina završila sa minusom od preko 800.000 eura”, naveo je Vukčević, prenosi portal Dan.

Vukčević je navode da se odbor direktora susreo sa velikim problemima u poslovanju od 11. maja od kada ih je imenovala Skupština Glavnog grada.

“Veliko opterećenje za odbor direktora je što u tom periodu nije bio izabran izvršni direktor preduzeća jer je prethodnom bio istekao mandat. Zbog toga smo morali da rješavamo i neka pitanja i probleme naslijeđene iz proteklog perioda. Jedno od tih pitanja zbog kojeg smo dosta vremena izgubili je greška koja datira iz 2008. godine a trajala je do 1. jula 2021. godine kada je zaposlenima u preduzeću isplaćivana manja naknada za prevoz”, kaže Vukčević.

Vukčević objašnjava da je Granskim kolektinim ugovorom za stambeno-komunalnu djelatnost utvrđeno da poslodavac zaposlenom nadoknađuje povećane troškove koji su u funkciji izvršenja poslova među kojima je naknada troškova prevoza na posao.

“U kolektivnom ugovoru kod poslodavca od 14.02.2007. godine kao i svim naknadno zaključenim kolektivnim ugovorima propisano je da je poslodavac dužan da zaposlenima nadoknadi povećane troškove koji su u funkciji izvršenja poslova i to naknadu troškova prevoza sa posla na posao u visini cijene prevoza u drumskom i željeznikom saobraćaju. Na osnovu svega ovoga nedvosmisleno se zaključuje da su potraživanja zaposlenih osnovana. Do 1. jula 2021. godine na osnovu nekih analiza sudskih vještaka i punomoćenika društva došlo se do zaključka da bi sudski troškovi i zahtjevi za medijaciju za mirno rješevanje sporova koje su radnici počeli u poslednje vrijeme da šalju društvu opteretili preduzeće i da bi društvo moglo da uđe u stečaj ako se dozvoli da se spor izgubi. Nedvosmisleno je utvrđeno da su radnici oštećeni”, navodi Mirko Vukčević.

Predsjednik odbora direktora Vodovoda navodi da će junske zarade zaposlenima biti isplaćene u neto iznosu zbog nemogućnosti preduzeća da servisira kratkoročne i dugoročne obaveze u rokovima dospijeća.

“Dobavljačima se duguje oko 2,4 miliiona eura, dok obaveze za tekuće poreze i doprinose na današnji dan iznose 507.774 eura. Obaveze po ugovoru o reprogramu poreskih potraživanja iznose 224.840 eura, a odnose se na period pandemije kovida odnosno mart i april 2020.godine, i izmiruju se predviđenom dinamikom u mjesečnim ratama od 4.873 eura. Glavni grad je preuzeo obavezu vraćanja duga za ovu godinu preduzeća prema Opštini Tuzi, a mi svakodnevno imamo troškove i obaveze ka ovoj opštini. Moraće se pod hitno rješavati pitanje razgraničenja između Glavnog grada i Tuzi jer nam je prethodna gradska uprava ostavila veliki problem”, kaže predsjednik odbora direktora.

Mirko Vukčević navodi da će u narednom periodu pažnju posvetiti i tenderima, a sagledaće i troškove sponzorstava i pomoći.

“Primijetno je da godinama jedni te isti dobavljači zaključuju ugovore”, navodi Vukčević.

U preduzeću zaposlena 564 radnika

Mirko Vukčević navodi da je kadrovska struktura preduzeća zabrinjavajuća.

“Imamo ogroman broj administracije i to 569 radnika, od čega je dvoje zaposlenih angažovano preko Agencije za privremeno ustupanje zaposlenih, kojima ugovor ističe polovinom sledećeg mjeseca. U mnogim službama imamo prekomjeran broj radnika dok u tehničkom sektoru nedostaje kadra, posebno mašinskih i elektro inženjera”, naveo je Vukčević.

U pravnom i ekonomskom sektoru sumnjiv broj prekovremenih sati

Predsjednik odbora direktora Vodovoda dodaje da su kontrolom utvrdili da zaposleni u pravnom i ekonomskom sektoru imaju sumnjivo veliki broj prekovremenih sati.

“Ti prekovremeni broj sati naročito se odnosi kada je u pitanju rad nedjeljom. Od marta, od kada je usvojen novi kolektivni ugovor, rad nedjeljom se plaća 80 odsto, a do tada se plaćao nula eura. Kontradiktorno je imati ovoliko problema, nezavršenih poslova, propusta u radu i ovoliki broj radnika u administraciji, a sa druge strane se radi prekovremeno nedjeljom, formiraju se komisije na duži period gdje članovi imaju izuzetno visoke mjesečne naknade”, navodi Mirko Vukčević.

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime