Vlada planira da iskoristi odredbe Zakona o staranju o privremeno i trajno oduzetoj imovini i da Fondu za zdravstveno osiguranje (FZO) da na privremeno upravljanje privatnu zdravstvenu ustanovu Opštu bolnicu Meljine u stečaju, pišu Vijesti pozivajući se na neimenovani izvor iz izvršne vlasti.
Podgorički dnevnik navodi da je to jedan od tri modela “koji je za sada najoptimalnije rješenje kako bi bolnica mogla dalje nesmetano da radi, a ova tema treba da bude na dnevnom redu sjednice Vlade ove sedmice, što je najavio premijer Dritan Abazović u ponedjeljak”.
Izvor Vijesti iz Vlade je objasnio da su za bolnicu bila tri rješenja u opticaju od kojih je prvo podrazumijevalo ukidanje privremene mjere raspolaganja imovinom koju je ranije uvelo Specijalno državno tužilaštvo, drugi model je kupovina iz stečaja i treći je uvođenje privremeno upravljanje u skladu sa Zakonom o privremeno i trajno oduzetoj imovini.
”Od ova tri rješenja za sada može da se primijeni model koji bi omogućio da FZO upravlja bolnicom. To pitanje bi se riješilo između Vlade, Uprave za katastar i imovinu i FZO. Uprava bi po tom modelu dala Fondu da upravlja bolnicom. Kupovina iz stečaja nije sada moguća zbog sudskih postupaka koji se vode, a ukidanje privremene mjere u Višem sudu bi došlo u ruke sudije Suzane Mugoše”, objasnio je izvor “Vijesti”.
Sutkinja Mugoša bila je predsjednica vijeća koje je donijelo prvostepenu presudu u slučaju “državni udar”, a kojom su, između ostalih, lideri Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević osuđeni na po pet godina zatvora.
Tu odluku, međutim, ukinuo je Apelacioni sud, jer su, kako je konstatovano, u postupku njenog donošenja i u samoj presudi počinjene bitne povrede odredaba krivičnog postupka. Predmet je vraćen na ponovno suđenje pred potpuno izmijenjenim vijećem.
Kao sutkinja za istragu, Mugoša je nedavno dva puta donijela odluku o prihvatanju jemstvo da se pusti na slobodu uhapšeni službenik Agencije za nacionalnu bezbjednost Petar Lazović. Specijalno državno tužilaštvo sumnjiči agenta tajne službe da je “poslovao” sa pripadnicima kavačkog klana, odnosno da je učestvovao u međunarodnom švercu narkotika i cigareta.
Suzana Mugoša je kandidat za vrhovnog državnog tužioca (VDT) Crne Gore.

Zakon o staranju o privremeno i trajno oduzetoj imovini je mogao, kako objašnjava izvor “Vijesti”, da se primijeni i ranije i da se bolnica ne uvodi u stečaj, ali da ostaje nejasno zašto to nije urađeno.
Prema ovom zakonu upravljanje oduzetom imovinom nadležni organ (Uprava za katastar i imovinu) može povjeriti organizaciji ili instituciji koja je registrovana i ispunjava zakonom propisane uslove za upravljanje tom vrstom imovine. Prava i obaveze u pogledu upravljanja imovinom uređuju se ugovorom zaključenim u skladu sa zakonom. Organizacija ili institucija dužna je da upravlja povjerenom imovinom u skladu sa zakonom, a nadzor nad upravljanjem povjerenom imovinom vrši nadležni organ.
BOLNICU MELJINE U STEČAJ ODVELA ELEZ, VEĆINA ODGOVORNIH ZA STANJE U USTANOVI DANAS U ZATVORU
Vlasnik “Meljine kompleks” sa 99 odsto udjela je firma “Atlas Cap” iz Podgorice, povezane za Atlas grupom biznismena Duška Kneževića. Ovoj firmi je račun u blokadi već tri godine zbog duga od 153 hiljade eura.
Knežević je u minulom periodu podržavao proteste građana za spas bolnice Meljine povodom najava da bi ova, za Herceg Novi i Boku izuzetno važna zdravstvena ustanova mogla biti zatvorena.
U više navrata, Knežević lično ili Atlas grupa podsjećali su da je Bolnicu Meljine uvela u stečaj direktorica Olivera Mihailović Elez zbog duga od 19.000 eura.
“Dobro je poznato da je dr Olivera Elez na predlog Atlas grupe postala direktor Bolnice Meljine. Zna doktorka da joj se gospodin Duško Knežević nikada nije miješao u posao, već joj to prepustio stručnom timu koji je ona izabrala. Problem je nastao kada se dr Olivera Elez udružila sa kriminalnom grupom iz Privrednog suda koju je predvodio predsjednik suda Blažo Jovanić, praveći razne dilove sa stečajnim upravnicima Sašom Zejakom i Žarkom Ostojićem. Vjerovatno je na njihov nagovor i pokrenula stečaj Bolnice Meljine kojom je u tom trenutku upravljala kao direktor, što nikako ne priliči ‘ženi, ljekaru, humanisti’. Zato je predsjednik Atlas grupe Duško Knežević nedavno iznio svoje zadovoljstvo što su glavni akteri kriminalnih radnji u Bolnici Meljine, vođa i članovi stečajne mafije uhapšeni, uz očekivanje da i ostali budu privedeni pred lice pravde. Zašto se, onda, dr Olivera Elez plaši ‘prijetnje iz Londona’, ako je u svemu čista?! Svoju nevinost će imati prilike da dokazuje na sudu, pošto će pravni tim Atlas grupe podnijeti nove krivične prijave protiv dr Olivere Elez, i svih koji su Bolnicu i kompleks Meljine utjerali u stečaj, kako bi nanijeli štetu vlasniku i preoteli imovinu od Atlas grupe”, poručeno je nedavno iz Atlas grupe.
U tom saopštenju javnost je podsjećena da su “o nepoštovanju prava privatne svojine i zbog otvorenih pokušaja da se preko stečaja u kompaniji ‘Meljine kompleks’ otme imovina Atlas grupe, obaviješteni su međunarodni činioci i Evropska komisija.
“A svoja imovinska potraživanja Atlas grupa će naplatiti preko međunarodnog arbitražnog suda u Hagu, sa odštetnim zahtjevom od 500 miliona evra, od čega se na Bolnicu Meljine odnosi 80 miliona evra!“, saopšteno je tada iz Atlas grupe.
Odlukom Apelacionog suda od 2 oktobra 2018. godine, kojom se ukida rješenje Privrednog suda kojim se ukazuje kako je postupala Olivere Mihajlović Elez. Ona je pokrenula stečajni postupak nad stečajnim dužnikom ‘MELJINE KOMPLEKS’ DOO Herceg Novi, vlasnikom PZU Opšte bolnice Meljine.
Privredni sud je ekspresno, u roku od samo 10 dana, reagovao na zahtjev Elez da se uvede u stečaj kompanija koja upravlja Bolnicom Meljine.
Rješenjem Privrednog suda Crne Gore St.br. 362/18 od 09.08.2018. godine odlučeno je: ‘USVAJA se predlog povjerioca Olivere Mihajlović Elez, podnijet sudu dana 31.07.2018. godine i OTVARA se, dana 09.08.2018. godine, stečajni postupak nad stečajnim dužnikom ‘MELJINE KOMPLEKS’ DOO Herceg Novi, Meljine bb, /mat.br.02774569/.
Ove navode potvrđuje izvodom 46 iz CKB Banke u kojem se vidi da je Atlas Cap 7. juna 2019. godine na račun Olivere Mihajlović Elez uplatio 19.040,28 eura, a izvod 47 potvrđuje da je Olivera Mihajlović Elez isti iznos vratila 10.06.2019. uz objašnjenje ‘povrat sredstava na račun klijenta’.
Sve se inače zbiva u jeku kampanje koju je protiv Duška Kneževića i Atlas grupe vodio režim Mila Đukanovića preko SDT-a sa Milivojem Katnićem na čelu.
Ispostavilo se da su Bolnici Meljine štetu prouzrokovali ljudi bliski Đukanoviću od kojih su većina uhapšeni ili se nalaze u bjekstu zbog sumnje da su djelovali organizovano u okviru tzv stečajne mafije.
U zatvoru su bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić, bivši stečajni upravnik bolnice Meljine Saša Zejak, bivši predsjednik Odbora Meljine Kompleksa Budimir Šegrt, dok je Žarko Ostojić izbjegao hapšenje bjekstvom. Upravo njih je Knežević označio kao članove stečajne mafije koji su uveli bolnicu Meljine u stečaj dodajući tom društvu i aktuelnu direktoricu Oliveru Elez.
“U tom društvu kriminalnom društvu veliku ulogu je imala i aktuelna direktorica Bolnice Olivera Mihailović Elez, koja je zbog svog duga od 19.000 evra uvela bolnicu u stečaj“, rekao je Knežević i dodao da je velike zasluge za ovako stanje u Bolnici Meljine imao i predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić.
Predsjednik Atlas grupe je saopštio da je način postupanja dr Elez ukazao na sumnju da je to radila po nečijem nalogu.
“Elez se brzo uhodala u vođenju bolnice koja je u stečaju i počela da sklapa ugovore sa stečajnom mafijom. To je konstatovano u tužbi koju je pravni zastupnik ‘Meljine kompleksa’ 03.09.2021. godine podnio Privrednom sudu, protiv PZU Opšta bolnica ‘Meljine’ – radi naknade štete i utvrđenja ništavosti. propadanju zdravstvenog sistema u Meljinama pridružila se Opština Herceg Novi, koja je kompaniju ‘Meljine kompleks’ gurnula u stečaj zbog neplaćenog poreza na nepokretnosti u iznosu od 621.264 eura, iako je imala saznanje da je kompanija koja je vlasnik ove firme pod blokadom. Predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić krajnje nevješto je takvu odluku branio ‘zaštitom imovine od dalje prodaje’. Sve govori da su oni su svojim postupanjem smišljeno uveli Bolnicu i Meljine Kompleks u stečaj, kako bi oteli imovinu od Atlas grupe”, kazao je Knežević u nedavnom reagovanju povodom slučaja Meljine.
“Stevan Katić i dr Olivera Elez udružili su se u ‘lovu na vještice’, izigravajući pravne eksperte, ne priznajući da su upravo svojim pravnim vratolomijama nanijeli veliku štetu bolnici Meljine i svim zaposlenim, a i vlasniku. Nesposobni da riješe gorući problem Bolnice Meljine, koja je gurnuta u ruke stečajne mafije Jovanić – Zejak, Ostojić, narušili su i zdravstveni sistem Crne Gore”, dodao je Knežević.
Bolnica Meljine i kompanija ‘Meljine kompleks’ su od 2018. godine zarobljene od strane kriminalne grupe iz Privrednog suda i osoba koja su im u tome pomogle. Na taj način Atlas grupa i njene članice nisu mogle da utiču na dešavanja u ovoj zdravstvenoj ustanovi…