11.9 C
Podgorica
4.12.2024.

U slamaricama i sefovima ostalao više od 12 milijardi njemačkih maraka

Ne zna se gdje su sakrivene ili nestale, ali 12,3 milijardi nemačkih maraka nikada nisu zamijenjene za evre.

To se i dalje može učiniti po starom kursu, a povremeno se čuju bizarne priče o pronalasku slamarica preminulih rođaka.

U godišnjem izvještaju Nemačke centralne banke navodi se da još uvek ima 12,3 milijarde njemačkih maraka koje ni nakon više od dvije decenije nisu zamijenjene za evre, prenosi RTS.

Isto tako, još uvek stižu neobične vijesti o pronalaženju ušteđevine, često preminule rodbine. Tako je jedan čovjek raščišćavao kuću pokojnog oca i otkrio da je baštenske patuljke koristio kao kasice-prasice. Doduše, tu je bilo kovanica marke za svega 26 evra.

Prije dvije godine je srećne ruke bio nećak, koji se spremao da proda kuću preminulog ujaka na jugu Njemačke, jer se našao u finansijskom škripcu. U kući ujaka je našao kese i kutije od cigareta u kojima je bilo ukupno oko 3,5 miliona maraka.

I jedna komoda koja je dospela humanitarnoj organizaciji u Lajpcigu pokazala se kao čarolija – u njoj je bilo skriveno nekih 27.000 maraka.

Njemačke marke i dalje „kaplju“ u filijale banaka gde se bez ikakvog roka trajanja mogu mijenjati po kursu koji je važio pri uvođenju evra 2001. godine – jedan evro za 1,95583 marke.

Johanes Berman iz uprave Savezne banke kaže da je, nakon dvije sušne godine koje objašnjava pandemijom korona virusa, u ovoj godini u banke donijeto nešto više od 49 miliona maraka.

„Ne vjerujem da će taj iznos dalje rasti. Ubuduće će biti sve manji i manji“, rekao je Berman.

Tih 49 miliona su kap u moru prema preostalih 12,3 milijardi maraka koje nikad nisu zamijenjene.

Najvjerovatnije je nešto od toga nepovratno uništeno, ili je nepažnjom i neznanjem završilo na smetlištu ili spalionici, otišlo na dno mora ili nestalo u nekoj nesreći.

U Saveznoj banci pretpostavljaju da su određenu količinu maraka zadržali građani „za uspomenu“, a i da će se zanimljiv iznos naći i u kolekcijama numizmatičara širom svijeta.

To vjerovatno važi za manje apoene, recimo novčanice od pet maraka su bile rijetkost čak i dok je marka bila važeća, ali teško da će se u mnogim zbirkama naći novčanice od hiljadu maraka, a upravo takvih nedostaje još oko 1,1 milion komada, dakle ukupno 1,1 milijarda maraka u krupnim banknotama.

Logično je pretpostaviti da su to u slamaricu stavili neki koji su ionako imali dovoljno. A to onda znači ne samo u Njemačkoj, jer je marka bila rado viđen gost i na Bliskom i Dalekom istoku, nešto ređe u Africi ili Americi.

Tu su i zaključani bankovni pretinci Švajcarske ili Lihtenštajna, i proći će još decenije dok banke ne steknu pravo da otvore sefove koje niko godinama nije koristio.

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime