Među četiri pristigle prijave na međunarodni javni poziv za zakup nikšićke Željezare, koji je raspisan 11. decembra prošle godine i zvanično je zatvoren juče, veoma je ozbiljna ponuda švedskog konzorcijuma “KvalitetsBygg & Über Nordic” iz Stokholma.
Ova velika korporacija koju predstavlja švedski konzorcijum, pokazuje svoje veliko interesovanje za revitalizaciju fabrike čelika u Nikšiću, nudi da pomogne Vladi Crne Gore i Elektroprivredi da nikšićka Željezara bude održiva i da radi na ekološki prihvatljivim principima.
“Korporacija koju predstavlja naš konzorcijum, iza kojeg stoji američka multi korporacija, planira da uloži 100 miliona eura za reorganizaciju Željezare Nikšić, o čemu smo direktno upoznali predstavnike Vlade Crne Gore”, rekao je za A PLUS Per Anderson, izvršni direktor kompanije KvalitetsBygg iz Stokholma koja je dio konzorcijuma zainteresovanog za investiranje u Željezaru Nikšić.
Osim švedskog konzorcijuma “KvalitetsBygg & Über Nordic”, na međunarodni javni poziv za zakup nikšićke Željezare prijavili su se: austrijska internacionalna kompanija “Horst Wiesinger Group” sa sjedištem u Beču, švajcarska kompanija “8B Capital S.A” iz Lugana, i konzorcijum koji čine kineska kompanija “Universal Energy Co.” iz Šangaja, češka kompanija “Energy & Industrial Management Advisory Services” iz Praga, i “Neksan” iz Nikšića, firma u vlasništvu biznismena Miodraga Dake Davidovića.
Davidović je tri puta “ulazio” u Željezaru, 2003, 2006 i 2011. godine, a bio je zainteresovan i da kupi nekadašnji industrijski gigant Nikšića i Crne Gore za 15 miliona, koliko je Tosčelik platio za Željezaru.
Elektroprivreda (EPCG) koja gazduje nikšićkom fabrikom od početka prošle godine traži investitora koji bipokrenuo proizvodnju u pogonima Čeličane i Kovačnice.
Javni poziv raspisan je 11. decembra prošle godine i zvanično je zatvoren juče. Moguće je da stigne još neka prijava putem pošte.
Otvaranje ponuda bi trebalo da bude početkom sljedeće sedmice.
Prema javnom pozivu u zakup će se, između ostalog dati, u Čeličani pećna, livna, kolilna i žarna hala, a u Kovačnici mehanička i konstrukciona radionica, korišćenje prostora za parking, radionica za servisiranje i održavanje vozila, magacinski prostor…
Pokretanja proizvodnje u pogonima Čeličane i Kovčnice pod okriljem EPCG nije bilo moguće, zbog strogih pravila o državnoj pomoći.