Specijalno državno tužilaštvo zbog pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja i bitne povrede odredaba krivičnog postupka predalo je jutros žalbu Apelacionom sudu na rješenje vijeća Višeg suda, koje je u petak odbilo predlog SDT-a da se nekadašnjoj prvoj ženi pravosuđa Vesni Medenici produži pritvor.
Vijeće Višeg suda je u petak odbilo predlog Specijalnog državnog tužilaštva da se, nakon podizanja optužnice, produži pritvor okrivljenoj Vesni Medenici i ukinulo joj pritvor, a u obrazloženju rješenja su napisali da „ne postoje okolnosti koje ukazuju na opasnost od bjekstva okrivljene“.
SDT smatra da je okrivljena tokom obavljanja važnih funkcija „zasigurno stekla prijatelje i bliske ljude iz oblasti pravosuda, ali i iz drugih, privrednih i poslovnih sfera, i to ne samo u Crnoj Gori, već i u Srbiji i drugim zemljama regiona, onda postoji realna opasnost da upravo te veze i odnose može da iskoristi za bjekstvo“.
„Kao udovica i nezaposleno lice i roditelj za kojeg ne postoji zakonska obaveza izdržavanja svoje dvoje djece, zbog njihovog punoljetstva, više nema tako jake i čvrste veze sa Crnom Gorom, da bi u njoj boravila tokom trajanja postupka, a naročito jer kao bivši najviši funkcioner sudske vlasti protiv koje se vodi krivični postupak privlači još veću pažnju građana i druge javnosti na sebe, posebno sa gledišta društvene osude, razloga morala i profesionalne odgovornosti. Kad se uz sve navedeno ima u vidu da postoji osnovana sumnja da je okrivljena član kriminalne organizacije, koja je, krijumčarenjem cigareta i kroz primljena mita, stekla ogroman novac koji može iskoristiti za bjekstvo iz Crne Gore i skrivanje u inostranstvu, onda je jasno da postoje okolnosti koje ukazuju na opasnost od bjekstva, odnosno ometanje toka krivičnog postupka, te da opasnost od bjekstva nije nikako apstraktna, već izuzetno konkretna“, navodi SDT.
U žalbi tužioca Jovana Vukotića se traži i da se iz vijeća Apelacionog suda izuzme sutkinja Evica Durutović tokom odlučivanja, koja je bila izvjestilac prilikom donošenja ranije odluke po žalbi branioca okrivljene, jer postoje okolnosti koje „izazivaju sumnju u njenu nepristrasnost“, piše Borba.
„Pretresanjem telefona okrivljene je utvrđeno da je, 13.01.2021. godine, sudija izvjestilac, okrivljenoj poslala poruku kojom joj čestita Svjetski dan prijateljstva, kao svom prijatelju, a okrivljena joj se zahvaljuje što je ubraja u prijatelje, da bi joj sudija izvjestilac poslala na to poruku: „Ja ne zaboravljam nikad one koji su bili uz mene u najtežim trenucima, a to si Ti“.
Okrivljena Medenica joj 8. marta ove godine, kada je sudija izvjestilac izabrana za sudiju Apelacionog suda Crne Gore, poslala poruku: „Puna podrška i iskrena čestitka za novu poziciju u crnogorskom sudstvu koju si predanim radom osvojila“.
Sutkinja Durutović je u junu ove godine “nakon svestrane i pažljive analize dokaza“, saopštila da Oleg Obradović i Miodrag Ivanović nisu izvršili krivična djela za koja su optuženi, a u slučaju suđenja bivšim čelnicima Telekoma. Oni su optuženi da su kao saizvršioci, zloupotrebom položaja, pribavili korist od 2,3 miliona eura kompaniji “Rawleigh Trading” iz Londona na ime fiktivnog ugovora o konsultantskim uslugama ispitivanja tržišta telekomunikacija, a na štetu “Moneta” i “Telekoma”.