Studenti su u Strazburu predali pismo Savjetu Evrope u kom je opisan razvoj događaja u Srbiji od 1. novembra kada je u Novom Sadu pala nadstrešnjica i poginulo 16 osoba.
“Došli smo čak iz Srbije ovdje u Strazbur, vozili smo bicikl, bilo i toplo i hladno, smijali smo se i tugovali, ali smo došli da vam predamo pismo koje sadrži sve što se dešavalo u posljednjih pet mjeseci od 1. novembra 2024. godine”, rekao je student koji je uručio pismo zamjeniku generalnog sekretara Saveta Evrope Bjornu Bergeu.
Berge je istakao da je toj međunarodnoj organizaciji koja se bavi demokratijom, vladavinom prava i ljudskim pravima važno da uključi mlade u svoj rad.
“Mladi treba da se pitaju u svim aspektima rada Savjeta Evrope. Želimo da čujemo glasove vas, glasove mladih o svim pitanjima na kojima radimo”, rekao je on.
Sastanku je prisustvovao i direktor za demokratsko učešće Savjeta Evrope Matjaž Gruden. Dio sastanka zatvoren je za medije.
Ranije su se studenti sastali sa evroposlanicima Irenom Jovevom, Gordanom Bosancem i Fabijen Keler.
Na sastanku je detaljno objašnjeno šta se dogodilo 15. marta na protestu u Beogradu, odnosno da je navodno korišćen zvučni top – oružje zabranjeno u Srbiji. Evroposlanici su obećali da će u Evropskom parlamentu govoriti o zahtjevima studenata, a Joveva je obećala i da će “kucati na vrata Ursule fon der Lajen“, prenosi N1.
Studenti su, dalje se navodi, skrenuli pažnju na korupciju i nepostojanje demokratije. Poslanici su odgovorili da ne žele da se miješaju u unutrušnje probleme, ali da će im pomoći u borbi za prave vrijednosti.
Studenti su danas u Strazburu pročitali i pismo upućeno francuskom predsjedniku Emanuelu Makronu u kom mu se obraćaju “kao mladi ljudi koji su odlučili, usljed nedostatka pravde i dijaloga u svojoj zemlji, da dođu biciklima” u Strazbur.
“Srbiji treba podrška EU, ne tražimo sankcije, nego tračak istine i odgovornosti. Predsjedniče, često ste isticali važnost evropskih vrijednosti, danas imate priliku da pokažete da su te vrijednosti univerzalne. To bi značilo mnogo, ne samo nama, nego cijeloj generaciji koja želi da ostane u zemlji. Ne vozimo do Evrope da pobjegnemo iz Srbije, nego da je vratimo”, navodi se u pismu.
Studenti su iz Novog Sada tokom 13 dana biciklima prešli oko 1.400 kilometara do Strazbura prolazeći kroz Mađarsku, Slovačku, Austriju i Njemačku, kako bi skrenuli pažnju na situaciju u Srbiji.
Ranije danas najavljeno je da će sledeća akcija biti štafetni ultramaraton do Brisela. Iz Novog Sada 16 trkača krenuće u petak 25. aprila. Planirano je da stignu 11. maja kada počinje zasijedanje Evropskog parlamenta na kom bi trebalo da bude usvojen Izvještaj o Srbiji.