Vršilac dužnosti direktora Uprave policije, Lazar Ščepanović tražio je od policijskih službenika koji se bave prekršajnom oblašću da utvrde sve okolnosti osnovanosti podnošenja zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv novinara i kolumniste Brana Mandića.
“Nakon pažljivog razmatranja slučaja novinara i publiciste Brana Mandića, protiv koga je Odjeljenje bezbjednosti Podgorica u prethodnom periodu podnijelo zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka, a na osnovu podnesene prijave od 28.11.2024. godine preko punomoćnika, univerzitetskog profesora Aleksandra Stamatovića, zbog objavljene kolumne i navodnih uvreda u sadržaju iste, zatražio sam od policijskih službenika (pravnika) koji se bave prekršajnom oblašću da nedvosmisleno utvrde sve okolnosti osnovanosti podnošenja zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, sa jedne strane, i radi uspostavljanja ravnoteže između slobode izražavanja i zaštite ugleda sa druge strane, a isključivo vodeći se pretežnijim javnim interesom”, naveo je Šćepanović u izjavi dostavljenoj medijima.
Uzimajući u obzir činjenicu da je Mandić kolumnu objavio u cilju zaštite dostojanstva žene i njegove koleginice novinarke, a da je prijava protiv njega podnijeta u momentu kada se Šćepanović nije nalazio na čelu Uprave policije, te da o podnošenju prijave, kako kaže, nije bio obaviješten, zatražio je detaljnu analizu ocjene postojanja prekršaja, u okviru koje će biti sagledana i prethodna uporedna praksa u ovakvim i sličnim situacijama, te će javnost blagovremeno obavijestiti o rezultatima iste.
“Prekršajnu odgovornost u konačnom cijeni područni organ za prekršaje – Sud. Zbog velikog interesovanja javnosti i preveniranja različitih interpretacija i eventualnih tumačenja koji bi bili suprotni načelima funkcionisanja Uprave policije, naloženo je rukovodiocima svih organizacionih jedinica Uprave policije da bez odlaganja u svim postupanjima koja uključuju medijske radnike primjenjuju principe zakonitosti, proporcionalnosti, transparentnosti, objektivnosti i zaštite javnog interesa, kao i opšteprihvaćena načela medijskog diskursa zagarantovana međunarodnim pravom i konvencijama”, pojasnio je Šćepanović.
Dodaje da će se službenici Uprave policije sa posebnom pažnjom i senzibilitetom odnositi prema svim događajima u kojima policija cijeni opravdanost zahtjeva.
“A koji se odnose na pojačanu kritiku prema licima koja su dužna da trpe veći pritisak javnosti, odnosno razumijevanje upotrebe specifičnih tehnika i stilova novinarskog izražavanja prilikom društvenog komentarisanja”, poručio je Šćepanović.