6.9 C
Podgorica
11.01.2025.

“Ratni žločin koji se ne smije ignorisati”: Izrael pogodio najstariju pravoslavnu crkvu u Gazi (VIDEO)

Crkva Svetog Porfirija u Gazi pogođena je sinoć tokom vazdušnih napada, saopšteno je iz Jerusalimske patrijaršije.

Arhiepiskop tiberijadski Aleksije rekao je za grčki javni servis ERT da su pogođene kancelarije i druge prostorije oko crkve i da se čeka buldožer kako bi se vidjelo ima li žrtava. Dodao je da je u crkvi u tom trenutku bilo oko 400 ljudi.

Iz Patrijaršije su naveli da ostaju posvećeni vjerskoj i moralnoj dužnosti u obezbjeđivanju podrške i zaklona svima kojima je to potrebno, uprkos stalnim izraelskim zahtjevima za evakuacijom civila i pritiscima na crkve.

“Ciljanje crkava i njihovih objekata, među kojima su i skloništa koja štite nevine civile, naročito djecu i žene koji su izgubili svoje domove tokom izraelskih vazdušnih udara na stambene oblasti u poslednjih 13 dana, čine ratni zločin koji se ne smije ignorisati”, navodi se u saopštenju Jerusalimske patrijaršije.

Odbrambene snage Izraela saopštile su da je “zid crkve u oblasti oštećen” kao ishod njihovog napada.

“Ranije danas, borbeni avioni IDF-a pogodili su komandni centar koji pripada Hamasovim teroristima uključenim u lansiranje raketa prema Izraelu. Komandni centar korišćen je za napade protiv Izraela i u njemu se nalazila teroristička infrastruktura. Imamo saznanja o izveštajima o žrtvama. Incident je pod revizijom”, navodi se u saopštenju IDF-a.

Crkvu Svetog Porfirija u 12. vijeku izgradili su krstaši i najstarija je aktivna crkva u Gazi i među najstarijima na svijetu. Pripada Jerusalimskoj patrijaršiji, koja je osudila napad u kojem je crkva oštećena.

Najstarija je aktivna pravoslavna crkva u tom gradu, koji je od 7. oktobra u središtu sukoba izraelske vojske i Hamasa.

Prva crkva na tom mjestu izgrađena je u petom vijeku, a sadašnju crkvu izgradili su krstaši sredinom 12. vijeka.

Posvećena je Svetom Porfiriju koji je u petom vijeku bio episkop u Gazi i imao je zadatak da sve stanovnike prevede u hrišćanstvo, u čemu je uspio.

Crkva je obnovljena 1856. godine kada je i dobila trenutni pravougaoni oblik.

Bogomolja Jerusalimske patrijaršije više puta je bila utočište građanima Gaze. U bombardovanju Gaze 2014. godine, oko 200 stanovnika se sklonilo u crkvu, a mediji su prenijeli da su porodice spavale u hodnicima crkve i okolnih objekata, kao i da im je pružena medicinska pomoć.

Jerusalimska patrijaršija je autokefalna pravoslavna crkva i ima jurisdikciju u Izraelu, Palestini i Jordanu. Većina arhijereja su Grci, a crkva ima oko 130.000 vjernika.

(RTS)

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime