Nekadašnja predsjednica Osnovnog suda na Cetinju Jelena Perović svojevremeno je mimo propisa tražila i dobijala sugestije od Vesne Medenice – kako da postupa u pojedinom predmetima, navodi se transkriptima njihovih razgovora, koji su dio jednog predmeta protiv bivše predsjednice Vrhovnog suda.
Uprkos njihovim jasno definisanim međusobnim odnosima na funkcijama koje su pokrivale, aktuelna direktorica Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) tokom 2020. godine konsultuje se sa tada šeficom pravosuđa – da li nekome da odredi pritvor ili ukine pritvor, ali se i izvinjava što joj u jednom slučaju nije prihvaćen sporazum o priznanju krivice, obavještava je ko je konkurisao za koje pozicije u pravosuđu…
“Predsjednice, ja moram da Vam kažem da je savjetnica N.P. jedna od rijetkih tako posvećenih poslu i sudu. Odana pravu i pravosuđu. Znam da postoje kriterijumi, ali mi se čini da se ova osobina ne može prepoznati ako ne kažemo mi za koje radi. Prosto sam imala moralnu obavezu da Vam ovo kažem. Izvinite na slobodi. Pozdrav”, piše ona 17. marta 2020. godine Medenici uz emotikon koji se smiješi.
Za još jednu savjetnicu urgirala je nekoliko mjeseci kasnije:
“Kako ste? Ja vam zaboravih reći da je moja savjetnica J. J. konkurisala za prekršaje. Ona je stvarno sjajna, dobar čovjek, iz porodice cetinjskih intelektualaca, Crnogorka…Sva je na svom mjestu”, piše Perović 15. juna 2020. godine.
Perović, kako piše, Medenicu obavještava o ranjavanju Cetinjana Saše Jabučanina i Nedeljka Perovića, pojašnjava joj s kim je Jabučanin u srodstvu, da ih je ranio Taso Jovanović. Izvještava je i u kakvom su stanju ranjeni.
Informiše je i o jednom imovinskom postupku u prijestonici i obavještava je da je taj slučaj po žalbi završio u Višem sudu u Podgorici:
“Samo da ste u toku”, šalje Perović 24. juna 2020. godine.
“OK. Hvala na informisanju. Tako rade savjesni”, odgovara joj Medenica.
Jabučanin i Perović ranjeni su 5. novembra 2018. godine u prijestonici, ali taj predmet nije bio u nadležnosti suda na čijem čelu je bila Jelena Perović. Ručni raketni bacač tzv. zolja, oduzeta je sredinom februara pretresom stana Cetinjanina Nikole Kršikape.
Iz njihovih dopisivanja, vidi se da je Perović inicirala brojne prepiske o određenim predmetima, što je u pojedinim slučajevima radila i Medenica.
Perović je, odgovarajući na set pitanja, Vijestima napisala da ne prihvata da bude dio medijskog cirkusa:
“Ne prihvatam da budem dio medijskog cirkusa i komentarišem navodne transkripte poruka, čiju autentičnost niko nije potvrdio i ne može da potvrdi, a za koje postoji osnovana sumnja da su dobavljene i proslijeđene vam na nezakonit način”.
Ona nije konkretno odgovorila na pitanja Vijesti zbog čega je, sa telefonskog broja koji i danas koristi, raportirala Medenici, niti objasnila njeno interesovanje za stanje u spisima predmeta i nakon što je otišla iz Osnovnog suda Cetinje, ali ni zbog čega informacije prenosi Medenici…
Iz razmijenjenih poruka, u koje Vijesti imaju uvid, proizilazi da se Perović sa Medenicom konsultovala i oko određivanja/ukidanja pritvora, izvinjavala joj se jer nije prihvaćen sporazum o priznanju krivice u jednom predmetu…
U članu 2 Zakona o sudskom savjetu i sudijama stoji da sudija sudi i odlučuje samostalno i nezavisno, da se sudijska funkcija ne smije vršiti ni pod čijim uticajem, kao i da niko ne smije da utiče na sudiju u vršenju sudijske funkcije.
Perović je Medenici prenosila i o čemu je pričala sa tadašnjim načelnikom Odjeljenja bezbjednosti Cetinje Igorom Popovićem i gradonačelnicima Prijestonice Aleksandrom Bogdanovićem i Aleksandrom Kašćelanom…
“Šta radite? Sad će nam stići predlog za određivanje pritvora nekog Bojice Vušurovića, koji je otvorio kafanu danas. Mislim da je i ranije osuđivan i čini mi se, ako bude kao što su mi rekli telefonom, da ga treba odrediti. Da ste u toku, a primamo sugestije”, piše joj Perović 18. marta 2020. godine.
Medenica joj odgovara kratko: “Odredi”.
Perović je i pet dana prije toga tražila mišljenje što da čini u jednom predmetu:
“Sigurno vam je gužva… Iz policije mi traže da se jednom licu ukine protvor Jovanović Ivan, BIL, kako bi ga odmah na kapiji uhapsili po drugom krivičnom djelu. Da ste u toku. Ako tužilac da predlog, onda ću ga ukinuti. Određen mu je da će ponoviti djelo, a bio je napad na službeno lice. Sad je ovo novo u vezi ovog dešavanja zadnjeg na Cetinju. Ne znam tačno zbog kog djela”…
Perović nije odgovorila na pitanja o tome, a bez odgovora ostao je i upit da prokomentariše kritikovanje nekadašnjeg čelnike cetinjske i Uprave policije, zbog javno izgovorene riječi Igora Popovića…
Perović je 11. marta 2020. godine Medenicu izvijestila da je zvao tadašnji načelnik cetinjske policije:
“Dobar dan predsjednice. Samo da Vam kažem da me zvao načelnik OB CT Popović i da se izvinio zbog svega… Da mu namjera nije bila da izazove ovo što se desilo… U tom smislu… Vjerovatno je zvao zbog Vas i Vaših postupaka”.
Medenica joj odgovara: “Đubre… Oprala sam direktora”.
“Zato je i zvao sigurno. Vidimo se u petak ako bude konferencije, zbog korona virusa”, odgovara joj Perović.
Direktor policije tada je bio Veselin Veljović.
Prethodno, tadašnji načelnik cetinjske policije, Popović, saopštavajući rezultate tog Odjeljenja bezbjednosti, kazao je da je u slučaju pronalaska ručnog raketnog bacača i automatske puške izostala adekvatna reakcija pravosudnih organa:
“…Te su procesuirana lica puštena da se u daljem toku postupka brane sa slobode, iako je oduzeto oružje od članova organizovanih kriminalnih grupa i postojala je realna mogućnost da bude iskorišćeno za izvršenje najtežih krivičnih djela”…
Tri mjeseca kasnije Perović izvještava Medenicu da je za taj predmet stigla optužnica, a potom joj raportirala i ko je od sudija zadužen za potvrđivanje optužnice “za zolju”, kao i ko će suditi u tom predmetu…
“Dobar dan predsjednice. Kako ste? Optužen je predmet Kršikapa (zolja), kontrola optužnice je u toku”.
Medenica joj odgovara: “OK. Ko sudi?”.
“Marija Ćupić. A Borko Lončar potvrđivanje”, piše predsjednica Osnovnog suda na Cetinju.
“OK oderite”, odgovara tadašnja prva žena crnogorskog pravosuđa i od koleginice dobija poruku: “Moramo… Vidimo se u petak”…
Perović je Medenicu informisala i o još jednom predmetu, a to je učinila 27. januara 2020. godine:
“Šta radite predsjednice? Nadam se da ste odmorili za praznike. Zaboravih da Vam kažem da nijesu postigli sporazum za ono nedozvoljeno držanje oružja. Sjećate li se, što smo se čule u vezi pritvora i sa Lukom… Izvinite što Vas u vrijeme odmora opterećujem, nego mi dani na poslu prođu za sukundu i zaboravih jutros da Vam javim. Sjutra je zakazano”…
Medenica joj odgovara: “OK. Što je tu je”…
“Tu smo za Vas”
Perović je nudila Medenici da predsjednici svih sudova sazovu konferenciju za medije “kako bi stali na kraj ovim napadima”.
To je, proizilazi iz transkripata, učinila 7. oktobra 2019. godine.
“Predsjednice, čitam sad Vašu izjavu, opet, povodom prodaje zemljišta i ovo sa Borisom… Ako mislite da treba da održimo svi predsjednici konferenciju za novinare, tu smo. Mozda bismo time stali na kraj ovim napadima. Da vide da se ne bojimo i da smo tu da štitimo prava i građana i nas samih, a i da smo jednistveni u borbi protiv nepravde, a i da Vas potpuno podržavamo. Šta god mogu ja da uradim, tu sam. Trenutno mi se smjenjuju tuga i bijes zbog svega, posebno jer znam koliko Vam je to bio bolan period života”, piše Perović.
Medenica je, međutim, odbila njenu ponudu:
“Ne ni slučajno. To bi bilo orkestrirano. Mene ovo ne tangira”, odgovara ona.
“E dobro. To je najvažnije. Ja se iznervirah baš. U smislu dokle više”, piše joj Perović.
(Vijesti)