Sve je više Amerikanaca koji zbog uboda krpelja razvijaju retku alergiju na meso, kažu istraživači, i možda je već pogodila čak 450.000 ljudi.
Novi podaci koji je u četvrtak objavio Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) pokazuju nagli porast slučajeva alfa-gal sindroma.
Zbog alergije na nekoliko vrsta mesa ili životinjskih proizvoda može doći do reakcije opasne po život.
Američki naučnici su pronašli uzrok u pljuvački krpelja koji je poznat i kao usamljena zvezda.
Ova vrsta krpelja ima belu tačku na leđima i uglavnom se nalazi u južnim i istočnim delovima SAD.
Međutim, stručnjaci upozoravaju da se njihovo stanište širi zbog klimatskih promena.
Čovek može da se razboli kada jede meso ili mesne prerađevine od životinje koju je ujeo krpelj zvani usamljena zvezda, čiji je latinski naziv Amblyomma americanum.
Na listi namirnica od kojih osobe mogu dobiti alfa-gal sindrom nalaze se svinjetina, govedina, zec, jagnjetina, divljač, želatin, mleko, neki mlečni proizvodi i određeni lekovi.
Neki od simptoma nedovoljno istraženog sindroma su grčevi u stomaku, dijareja, koprivnjača (crveni osip po koži) i kratak dah koji mogu izazvati fatalnu anafilaksiju, ozbiljne alergijske reakcije.
Uočavanje prvih simptoma zavisi od metabolizma i vremena za koje se meso vari u organizmu.
Više od 110.000 slučajeva je otkriveno od 2010. godine, navodi CDC.
Od 2017. do 2021. godine broj slučajeva se povećavao za oko 15.000 godišnje.
Zbog poteškoća kod postavljanja dijagnoze, iz CDC navode da je oko 450.000 Amerikanaca možda razvilo alergije na meso zbog alfa-gala.
Istraživanje sprovedeno na 1.500 lekara i zdravstvenih radnika prošle godine pokazalo je da 42 odsto njih nikada nije čulo za alfa-gal.
Skoro jedna trećina lekara rekla je da „nisu previše uvereni” u vlastitu sposobnost da identifikuju bolest, navodi se u rezultatima ankete koje je CDC objavio u četvrtak, 27. jula.
Samo pet odsto je reklo da je „veoma uvereno” da bi mogli da prepoznaju alfa-gal.
Sindrom je otkriven tek 2008. slučajno nakon što su američki istraživači pronašli neočekivane rezultate dok su testirali lek koji se koristi za lečenje raka.
Ixodes holocyclus, paralizni krpelj, takođe je izazvao slične alergije na meso u regionu Sidneja u Australiji.
Ujedi krpelja mogu da izazovu nekoliko opasnih bolesti, kao što je lajmska, i najčešći su tokom toplih meseci.
Savet ljudima je da kada su u prirodi pokriju otvorene delove tela, da koriste zaštitu protiv insekata, kao što su oni koji sadrže dietiltutoluamid, ili da prethodno naprskaju odeću hemikalijom koja se zove permetrin.
Ujedno, da redovno proveravaju da li na telu imaju ujede od krpelja.