Finansijski analitičar Oleg Filipović kaže da nakon predsjedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama možemo uočiti brzi porast akcija kompanije Donalda Trampa, koje su skočile za 30 odsto i dosegle vrijednost od 9,9 milijardi dolara.
“Istovremeno, došlo je i do rasta vrijednosti akcija “Tesle”, pri čemu se naglašava povezanost Ilona Maska sa užim krugom Trampovih saveznika. Federalne rezerve SAD već najavljuju smanjenje ključnih kamatnih stopa za 25 odsto, signalizirajući prelazak na manje restriktivnu monetarnu politiku. Očekuje se i oštriji pristup prema uvoznicima, posebno Kini i automobilskoj industriji, kroz povećanje carina na pojedine proizvode na čak 60 odsto, a u nekim slučajevima i do 100 odsto”, rekao je Filipović za “Dan”.
Ističe da je Trampova ekonomska agenda jasno usmjerena ka očuvanju američkih interesa, što se vidi i u najavi potencijalnog ekonomskog rata sa Kinom. Filipović smatra da će Tramp vjerovatno balansirati između ovog sukoba i odnosa s Rusijom.
U tom kontekstu, Tramp je ranije, u julu ove godine, za “Blumberg” izjavio da je otvoren za mogućnost ublažavanja sankcija prema Rusiji, što je već djelimično sprovedeno kroz popuštanje restrikcija određenim ruskim bankama radi neophodnih energetskih transakcija.
“Posebno treba istaći i značaj posljednjeg samita BRIKS-a, na kojem su članice najavile korake ka formiranju jedinstvene valute, sopstvenih finansijskih sistema, čak i virtuelne valute”, podsjeća Filipović.
Vjeruje da će Tramp preduzeti mjere kako bi zaštitio dolar i spriječio realizaciju ove BRIKS platforme.
“Tramp će vjerovatno sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom kroz pitanje Ukrajine i kroz druge ekonomske mjere nastojati da umanji opasnost po dolar “, rekao je Filipović i dodao da bi u narednim mjesecima moglo doći do daljeg smanjenja sankcija prema Rusiji kao dio šire strategije.
Filipović podsjeća na izjavu Žozepa Borelja, visokog predstavnika EU za spoljne poslove, da “ako niste za geopolitičkim stolom, onda ste na meniju”. Ova izjava, data ubrzo nakon Trampove pobjede, kako smatra naš sagovornik, dodatno osvjetljava poziciju Evropske unije i njenu sve veću zabrinutost zbog novih globalnih podjela koje bi mogle uticati na ekonomiju i stabilnost Evropske unije.
Kada je naš region u pitanju, Filipović smatra da može doći do određenih promjena u spoljnoj politici SAD.
“Uspostavljanjem snažnih odnosa sa američkom administracijom još tokom prvog mandata Donalda Trampa, Srbija je povukla značajan strateški potez. Ova orijentacija je dodatno ojačana kroz saradnju sa zemljama poput Mađarske i Slovačke, čime je Srbija učvrstila svoju poziciju u regionu”, ocijenio je Filipović.
Za razliku od Srbije, kako je dodao, vlasti u Prištini su zauzele stav suprotan Trampovoj politici, što bi moglo negativno uticati na dalji tok američkog pristupa kosovskom pitanju. Očekuje da će Priština pokušati da se brzo prestroji, mada će to biti teško, s obzirom na otvorenu podrška tamošnjeg rukovodstva Trampovoj protivkandidatkinji Kamali Haris.
“Takođe, uloga Bosne i Hercegovine je kompleksna jer su dosadašnje komunikacije bile oskudne, a potrebno je redefinisati odnose u svjetlu promjena koje se očekuju u američkoj politici prema Balkanu. S obzirom na najavljene promjene američkih tarifa, region će se naći pod uticajem novih ekonomskih i političkih pritisaka i šansi, što od zemalja Balkana traži spremnost na balansiranje i prilagođavanje novim okolnostima “, zaključio je Filipović.