Evropski parlament (EP) sa velikom zabrinutošću primjećuje ozbiljne unutrašnje i međunarodne kriminalne akcije crnogorskih organizovanih kriminalnih grupa poznatih kao “klanovi“ i poziva na potpunu istragu o njihovoj navodnoj povezanosti sa političkim establišmentom u zemlji. To se navodi u nacrtu izvještaja o Crnoj Gori koji je izglasao Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta.
Poslanici Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta usvojili su 20. septembra izvještaj o Crnoj Gori čiji je autor Tonino Picula. Za izvještaj je glasao 51 poslanik odbora dok su tri bila protiv a tri uzdržana. O dokumentu će se vjerovatno ovog mjeseca glasati na plenarnom zasjedanju, kada će biti usvojen u formi rezolucije Evropskog parlamenta.
Dokument koji je usvojio odbor objavljen je na sajtu Evropskog parlamenta.
Osim zabrinutosti zbog djelovanja crnogorskih organizovanih kriminalnih struktura, u izvještaju se napominje i da je potrebno raditi na daljem usklađivanju sa EU pravilima o konfiskaciji imovine.
“Primjećuje napore koji se ulažu u borbu protiv organizovanog kriminala kroz zakonodavne izmjene i hapšenje ključnih ličnosti. Prima na znanje ozbiljne optužbe protiv vodećih ličnosti u pravosudnom sistemu, primjećuje sve veći broj pravosnažnih presuda, ali je i dalje zabrinut zbog dugih suđenja i čestih odlaganja. Poziva crnogorske vlasti da ojačaju krivične istrage, povećaju broj stručnjaka u ovoj oblasti, obezbijede veću saradnju i praćenje u sistemu krivičnog pravosuđa i blagovremeno donose presude“, piše u dokumentu.
To sve treba raditi, navodi se, uz potpuno poštovanje prava na pravično, nezavisno i nepristrasno suđenje i čuvanje prava optuženog.
EU parlament poziva na dalje usklađivanje s pravnom tekovinom EU o konfiskaciji imovine.
“Pozdravlja pozitivne napore učinjene u oblasti prevencije nezakonite trgovine, odnosno krijumčarenja cigareta. Uočava nove mjere koje je vlada objavila u julu 2022. godine radi zabrane skladištenja duvana u Bar i ponavlja važnost daljih mjera za suzbijanje šverca cigareta u zemlji, posebno u slobodnoj zoni Luke Bar“, navedeno je u dokumentu.
Poslanici EU parlamenta pozivaju Crnu Goru da razvija sveobuhvatnu strategiju za borbu protiv trgovine ljudima i zaštitu žrtava i da osigura blisku saradnju sa regionalnim i međunarodnim partnerima. Pozdravljaju tekuću saradnju Crne Gore sa agencijama EU kao što su Europol i Eurodžast i napominje važnost ove saradnje u pružanju pomoći Crnoj Gori u borbi protiv prekograničnog kriminala.
Pritom se pozdravlja usvajanje nove strategije za reformu javne uprave 2022-2026. ali žale zbog nedostatka napretka u njenoj primjeni.
Poslanici su posebno naglasili zabrinutost po pitanju politizacije javne službe i iskazali su da i dalje zabrinuti zbog slučajeva zloupotrebe službenog položaja.