Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan boravi danas u Azerbejdžanu u jeku krize u regionu Nagorno-Karabah oko kojeg se decenijama spore Azerbedžan i Jermenija.
Jermenija se danas sprema da dočeka novi priliv izbjeglica iz Nagorno-Karabaha, dok se nekoliko stotina kilometara dalje Erdogan sastaje sa azerbejdžanskim kolegom Ilhamom Alijevim u azerbejdžanskoj enklavi Nahičevan.
Erdogan i Alijev učestvuju na ceremoniji polaganja kamena temeljca novog gasovoda i inauguraciji azerbejdžanskog vojnog kompleksa u toj enklavi koja se nalazi između Jermenije i Irana i koja je pripojena Azerbejdžanu 1923. godine.
Posjeta turskog predsjednika dolazi u osetljivom trenuktu.
Azerbejdžan je prošle nedelje pokrenuo vojnu operaciju u Nagorno-Karabahu, koja je posle 24 časa završena dogovorom sa Jermenima da polože oružje i pregovaraju o reintegraciji te otcijepljene teritorije u Azerbejdžan.
Alijev je u srijedu posle potpisivanja primirja rekao da je Azerbejdžan “ponovo uspostavio svoj suverenitet u Nagorno Karabahu”.
Jermenija i Azerbejdžan sukobili su se 2020. oko kontrole područja Nagorno-Karabaha, a sukob je okončan mirovnim sporazumom kojim je priznata pobjeda azerbejdžanskih snaga. Dogovor je postignut uz pomoć Rusije.
Od tada su ruski vojnici stacionirani u Nagorno-Karabahu, ali se Jermenija već duže vrijeme žali na njihovu neefikasnost. Ruska izolacija na međunarodnoj sceni, zbog sukoba u Ukrajini, takođe ograničava manevarski prostor Moskve.
Nagorno-Karabah, teritorija na kojoj uglavnom žive Jermeni, otcijepio se od Azerbejdžana, što je dovelo do rata koji je tokom 90-ih godina odnio 30.000 života.
(Beta)