Pjevačica Tijana Bogićević je u finalnoj noći Montesonga bila na važnom zadatku.
Bogićević, bivša predstavnica Srbije na Eurosongu i jedna od najzapaženijih regionalnih pop pjevačica u ovom trenutku, bila je dio stručnog žirija.
Ona je maksimalnih 12 bodova dala bendu NenoeN, 10 Nini Žižić, a osam Dolce Heri.
Juče je bend NeonoeN, pobjednik Montesonga, donio odluku da se povuče sa Eurosonga.
Učinio je to nakon što su organizatori Montesonga utvrdili da je bend prvoplasiranu numeru “Clickbait” izveo u drugačijoj verziji na prošlogodišnjem Festivalu kulture Zabjelo u Podgorici, suprotno prvom pravilu konkursa.
Konkurs Montesonga je bio otvoren za nove kompozicije zabavne i popularne muzike koje nisu objavljene i izvedene u cjelini ili u djelovima prije 1. septembra 2024.
Tijana je ispod objave benda na zvaničnoj Instagram stranici, u kojoj rokeri objašnjavaju zbog čega su odustali, “ostavila” zanimljiv komentar.
“Ma ovo je sve namještaljka, žalosno”, napisala je Bogićević.
Osmica je od Tijane trebalo da ode na adresu Baryaka, ali je Bogićević objasnila u finalu da je napravila grešku tokom glasanja, te da zbog pravila nije mogla da je ispravi.
“Željela sam da dam Baryaku osam poena, ali su mi objasnili organizatori da ono što je potpisano i pečatirano ne može da se mijenja, tako da od mene Dolce Hera dobija osam”, pojasnila je tada Bogićević.
View this post on Instagram
NeonoeN je u ranijem reagovanju ustvrdio da “pjesma nije objavljena, komercijalno ili bilo kako drugačije eksploatisana i da na takmičenju nije mogla imati konkurentsku prednost te je stoga pobjeda bila u potpunosti zaslužena”.
Muzičari su na svom Fejsbuk profilu objavili i kako je EBU (Evropska radio-difuzna unija) reagovao u jednoj od situacija sličnih onoj koja se bendu spočitavala kao “kršenje pravila”.
Pozivali se na izjavu o izvođenju ukrajinske pobjedničke pjesme na Eurosongu prije roka – 1. septembra.
“Pravila Eurosonga (1.2.1a), koja nalažu da prijave ne smiju biti komercijalno objavljene prije 1. septembra, postoje kako bi se osiguralo da takmičenje svake godine donosi nove kompozicije i da svaka pjesma može konkurisati u jednakim uslovima. Cilj ovog pravila je da se spriječi široka distribucija bilo koje pjesme koja bi mogla imati nepravednu prednost u takmičenju sljedećeg maja. U prošlosti su pjesme koje su bile javno dostupne prije roka, ali nisu bile dostupne širokoj publici, dobijale dozvolu za takmičenje na Eurosongu od strane Referentne grupe. U slučaju pjesme ‘1944’ Jamale, pažnja EBU-a je skrenuta nakon Eurosonga 2016. na javno izvođenje ranije verzije pjesme u maju 2015. godine. Video sa malog koncerta je gledalo samo nekoliko stotina ljudi prije nego što je otkriven u posljednjim danima. Na osnovu prethodnih odluka Referentne grupe, EBU je stoga zaključio da objavljeni video nije dao Jamalinoj pjesmi nikakvu nepravednu prednost na Eurosongu 2016. i da je pjesma bila prihvaćena za takmičenje”, pisalo je u izjavi na koju se pozivao podgorički bend.