3.9 C
Podgorica
12.12.2024.

Da li neko pokušava da zataška aferu u CKB!?

Mjesec dana od otkrivanje velike afere u CKB-u, osumnjičeni se slobodno šetaju gradom, piše portal Aktuelno u svom prvom članku feljtona o nestanku oko 14 miliona eura sa računa bogatih građana, klijenata Sektora za privatno bankarstvo Crnogorske komercijalne banke.

“Osumnjičenima u prilog idu aktivnosti i tužilaštva i banke i regulatora i uticajnih medija. Zato sve miriše na zataškavanje. Tužilaštva, jer je tražilo previše obimnu dokumantaciju (navodno, preko 15.000 uplatno – isplatnih naloga, ugovora, depozita…) za sadašnje kapacitete CKB banke. Banka to u dogledno vrijeme ne može isporučiti. U razgovoru sa bivšim zaposlenim banke dobro upućenim u ovu problematiku, saznali smo da su kapaciteti CKB banke za izvršenje ovih zahtjeva, poslije spajanja CKB i Podgoričke banke Societe Generale – prepolovljeni. Saznali smo i da je dokumentacija Sektora za privatno bankarstvo slagana i čuvana suprotno važećim procedurama banke!?”, navodi Aktuelno i dodaje:

Da će osumnjičeni biti još dugo neprocesuirani, govori i činjenica da, prema našem izvoru, CKB nikad nije isporučila više od 500 komada razne dokumentacije na zahtjev istražnih organa, iako je taj posao trajao nekoliko mjeseci. Prosto, nema dovoljno zaposlenih…”

Prema saznanjima ovog portala CKB banka je uz osumnjičenu Daliborku Spasojević, ugovore o radu raskinula sa njenim pretpostavljenim, kao i sa članicama popisne komisije koja je 31. decembra 2021. kontrolisala stanje u trezoru Sektora za privatno bankarstvo i utvrdila da – nema nepravilnosti. “Ceh je platila i rukovoditeljka Sektora za internu reviziju. I to je – to”.

“CKB banka je proceduralno i aplikativno najbolja banka u Crnoj Gori. Bančina aplikacija je djelo renomirane firme “Banksoft” iz Niša, koja ima zavidnu reputaciju u ovoj oblasti. Procedurama banke definisano je da se sve velike isplate odvijaju preko kontrolnog mehanizma, poznatog kao „kontrola 4 oka“, odnosno, dva zaposlena moraju ovjeriti elektronski nalog. Dodjelu privilegija za rad u toj aplikaciji pratio je ranije pisani zahtjev, sa odobrenjem u vidu potpisa rukovodioca, direktora ljudskih resursa, direktora za bezbjednost, čak za neke slučajeve i izvršnih direktora. U posljednje vrijeme privilegije su se tražile i odobravale kroz portal OTP grupe kojem svi zaposleni banke imaju pristup. Na taj način, naš izvor tvrdi, da je lako utvrditi „ko je đe i kako kliknuo“, prenosi informaciju neimenovanog izvora Aktuelno.

S druge strane, Direkcija za bezbjednost banke je znala da pokreće disciplinske postupke i zajedno sa Direkcijom za ljudske resurse izriče disciplinske kazne blagajnicima koji su, recimo, platili sebi sa svog tekućeg računa, račun za struju, vodu, mobilni telefon… Kako je onda moguće da su im promakle ovolike malverzacije, pita se ogromna većina časnih radnika CKB?”

Izvor Aktuelno dodaje da je “više njih javno, na godišnjoj sjednici Sindikata CKB održanoj nedavno u Podgorici, apostrofiralo kako Direkcija za bezbjednost, koja je trebala biti glavni odgovorni za to što se dogodilo, sad izigrava inkvizitora? Takođe su komentarisali (ne)rad Odjeljenja za internu reviziju banke”.

“Naime, rad svih direkcija u CKB banci, trebalo je da, pored “bezbjednjaka” nadzire i sektor za internu reviziju. Pravdanje odgovornih iz sektora „da su im u procesu spajanja sve oči bile uprte u Podgoričku banku“, sad malo znači, navode naši sagovornici. Članovi sindikata CKB nijesu dobili odgovor na pitanje zašto je raskinut ugovor sa rukovoditeljkom odjeljenja (koja je relativno kratko na toj poziciji) u trenutku izbijanja afere, a na pozicijama ostale: bivša rukovoditeljka (do 2019), koja je čak bila na čelu tima koji je operativno spajao banke; ostala i sadašnja izvršna direktorica za strategiju i finansije, kojoj je bila podređena interna revizija, a koja je na tu poziciju došla upravo sa čelne pozicije za internu reviziju, u periodu kad su malverzacije navodno počele (2013. godina)?”

Portal dodaje da se zaposleni pitaju zašto se u posljednje vrijeme ozbiljno marginalizuje kadar iz nekadašnje CKB, dok se promoviše kadar Podgoričke banke. “Nijesu dobili odgovor ni na pitanja po kojim kriterijumima novi glavni izvršni direktor, Tamaš Kamaraši, bira saradnike?”

Ako se najvećoj komercijalnoj banci u Crnoj Gori, za nepuna dva mjeseca, utvrdi malverzacija od oko 14 miliona eura, onda je preispitivanje odgovornosti najmanje što se očekivalo.

Iz Centralne banke Crne Gore (CBCG) ipak, za sada poručuju „da potencijalna zloupotreba službenog položaja dijela zaposlenih u CKB-u neće značajno uticati na stabilnost poslovanja banke, te da ne treba da utiče na povjerenje klijenata, posebno imajući u vidu da sva potencijalna šteta pada na teret CKB-a“, piše Aktuelno.

Portal Aktuelno zaključuje prvi dio feljtona o aferi u CKB konstatacijom da “ako promjene u tužilaštvu ne budu rezultirale otkrivanjem ovih, ali i dobrog dijela ostalih afera u CKB banci, o kojima zaposleni znaju mnogo, a šira javnost veoma malo, onda će se po ko zna koji put u Crnoj Gori potvrditi praksa da se „zloupotreba službenog položaja“ itekako isplati”.

 

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime