Piše: B. Bajilo
Ni danas, poslije šest godina čekanja, ne dobijamo odgovor zvaničnih institucija – otkud milionski vrijedni satovi koje posjeduje bivši predsjednik Crne Gore i nekadašnji lider (sada počasni predsjednik) DPS-a Milo Đukanović, koje je bio obavezan da ih prijavi Agenciji za sprečavanje korupcije. Uvidom u imovinske kartone koje je šef države dostavio ASK nema podataka o tome da je prijavio satove.
Aferu “satovi” otvorio je, početkom 2019. godine, predsjednik Atlas grupe Duško Knežević, reagujući na politički progon od samog Đukanovića koji je direktno upravljao tužilačko-pravosudnim sistemom (i još ima velikog uticaja na sudsku vlast) pokušavajući da od uspješnog biznismena stvori državnog neprijatelja proj jedan.
Knežević je najprije na svom instagram profilu objavio fotografije na kojima se vidi Đukanović koji na ruci ima skupocjene satove, uz detaljan opis o kojim markama je riječ i koliko koštaju.
„Svi iz DPS-a su bili svjedoci njegovih ogromnih džombastih satova koje je mijenjao zavisno od boje odijela ili kolora kravate. A to znači svaki dan… ili skoro svaki…“, napisao je Knežević u svom postu naslovljenom „Milo Đukanović u epizodi Ciklijarde“.

Dnevni list “Dan” 3. aprila 2019. objavio je tekst pod naslovom “Milo nije prijavio satove od 1,5 miliona“. Knežević je dostavio fotografije i opis satova. Uz tekst su objavljene i tri fotografije Mila Đukanovića sve sa različitim satovima na ruci.
Na prvoj fotografiji vidi se Đukanović sa ubjedljivo najskupljim satom na ruci. U pitanju je „Patek Philippe Sky Moon Tourbillon”, vrijedan 1.350.000 dolara.

Na drugoj fotografiji šef DPS-a nosi sat „Breguet Tourbillon Perpetual Calendar 3795pr/1e/9v6”, vrijedan, kako je naveo Knežević, 185.808 dolara.
Na trećoj fotografiji, Đukanović ima sat „Ulysse Nardin Classic Skeleton Tourbillon 18k white gold mens watch 1700-129/03” koji, kako navodi vlasnik Atlas grupe, vrijedi 79.000 dolara. Ukupno, na osnovu podataka sa fotografija koje je dostavio Knežević, radi se o satovima vrijednim 1.614.808 dolara, ili 1.442.572 eura.

Predsjednik Atlas grupe Duško Knežević pozvao je Agenciju za sprečavanje korupcije (ASK) i Specijalno državno tužilaštvo (SDT) da ispitaju kako je tadašnji šef države i DPS-a Milo Đukanović stekao milionski vrijedne satove i zašto to nije prijavio u svojim imovinskim kartonima.
Posle Kneževićevih navoda u “Danu”, šest dana kasnije, 9. aprila, “Mans” je Agenciji za sprečavanje korupcije podnio Zahtjev za pokretanje postupka da je tadašnji predsjednik Crne Gore Đukanović prekršio Zakon o sprječavanju korupcije.
Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) na čijem čelu je bio Sreten Radonjić, trdila je da je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović “dao tačne podatke o imovini” (!), iako u imovinskom kartonu nije prijavio da posjeduje skupocje satove, dakle luksuznu imovinu, za koje je Duško Knežević izjavio da vrijede 1,5 milion eura. Ovakvom forlacijom ASK je odbio zahtjev Mansa koji je tražio da se pokrene postupak kojim bi se utvrdilo da li je Đukanović dao netačne podatke o imovini I time prekršio Zakon o sprečavanju korupcije.
Drugačiju odluku u mandatu Jelene Perović nije bilo realno očekivati, s obzirom da je koristila sve benefite od DPS-a, sve dok nije smijenjena zbog navodne zloupotrebe položaja, dok je njen naslednik na čelu ASK-a Dušan Drakić obećao da bi odluku o skupocjenim satovima Mila Đukanovića “trebalo očekivati u narednih mjesec dana”. Prolaze mjeseci a odluke za aferu satovi – još nema!

U međuvremu je krenula akcija odbrane lika i djela “voljenog predsjednika” od strane funkcionera DPS-a, što su podržali mediji koji otvoreno podržavaju ovu opozicionu partiju, tvrdeći – poslije šest godina, da su fotografije satova koje koje navodno nosi Milo Đukanovi, a koje je predsjednik Atlas grupe Duško Knežević objavio u “Danu” – čist falsifikat! Tako je poslanik DPS-a Ivan Vuković dobro isprozivao direktora ASK-a Dušana Drakića navodeći da se bavi aferom koje zapravo nema!
“U spisima predmeta o navodnoj kolekciji satova bivšeg šefa države Mila Đukanovića, ima više od 1o fotografija tog nakita”, kazao je na sjednici Odbora za antikorupciju v.d. direktora ASK-a Drakić. “Mi sad rješavamo nešto što je trabalo da bude riješeno 2018. godine!”
Pojedini satovi koje Đukanović nosi, dakle vrijede od 80.000 pa sve do vrtoglavih 1,350.000 dolara. Uostalom, Milo Đukanović je i sam priznao, u intervjuju “Gloriji, 2007. godine, da ima “nekoliko satova, među njima kartije, šafhauzen i roleks”. On te satove za koje tvrdi da ih ima, nije prijavio u imovinskom kartonu iako je na to bio obavezan.
Ipak, još 2011. objelodanjeno je da Đukanović nosi platinasti sat švajcarskog brenda koji po zvaničnim podacima košta 106.000 eura!
“Radi se o ručno rađenom satu, a dostupan je u dvije varijante – od žutog zlata koji košta 81.400 funti, odnosno 94.5574 eura, i platine čija je cijena 91.300 funti, odnosno 106.076 eura”, pisale su tada “Vijesti” iz londonske prodavnice koja prodaje satove “Breguet”.
Dok mediji koji su i dalje naklonjeni bivšem režimu koji ih je finansirao, pokušavaju da demantuju egzaktne podatke koje je o njihovom miljeniku Đukanoviću i njegovom luksuznim načinom života, iznio predsjednik Atlas grupe Duško Knežević, ovih dana žestoko je reagovao poslanik Demokratske Crne Gore Momčilo Leković pozivajući nadležne institucije da ispitaju odakle počasnom predsjedniku Demokratske partije socijalista i bivšem premijeru i predsjedniku države Milu Đukanoviću sat vrijedan više stotina hiljada eura.
Da Đukanović svoje ruke kiti satovima basnoslovnih vrijednosti, Leković je je kazao da je sat uoči gledajući aihivske snimke sa sjednice Anketnog odbora Skupštine iz 2013. godine.
“Zahvaljujući današnjim modernism tehnologijama bilo je vrlo lako provjeriti i utvrditi da se radi o jednom od najskupljih I najređih ručnih satova na svijetu – IWC II Destriero Scafusia. Riječ je o horološkom remek-djelu švajcarske izrade, od kojeg je proizvedeno svega 250 komada globano. Vrijednost ovog sata na tržištu dostiže između 200.000 i 400.000 američkih dolara (zavisno od stanja), što znači da je Đukanović na svojoj ruci nosio sat čija je cijena bila jednaka vrijednosti oko 395 prosječnih plata ili skoro 400 minimalnih zarada u Crnoj Gori u 2013. godini”, saopštio je Leković.
Leković se pita odakle Đukanoviću skupocjeni sat, koji po svim dostupnim informacijama nije prijavio, da li mu ga je poklonio “prijatelj”, kako je naveo, “da je taj prijatelj možda neki italijanski mafijaš, ili možda Stanko Subotić Cane, njegov dugogodišnji kum I saradnik”?
“Pozivam sve nadležne institucije da odmah ispitaju porijeklo ovog sata, i da odgovore javnost da li je on bio prijavljen, kako je nabavljen I ko ga je platio. Jer ako sat pokazuje tačno vrijeme onda ovaj pokazuje I tačno lice onih koji su decenijama držali ovu državu taocem svojih ličnih interesa”, naveo je poslanik Momčilo Leković za “Vijesti”.
Da li će, doista, nadležne institucije, prije svih ASK i SDT, konačno reagovati i provjeriti da li kolekcija satova nedodirljivog Mila Đukanovića pokazuju tačno vrijeme, odnosno hoćemo li dočekati taj trenutak da dosad nedodirljivi bivši “vladar” Crne Gore odgovara pred licem pravde za brojne afere u kojima je bio glavni akter?
Nije li Đukanoviću isteklo vrijeme, odgovor treba da nam daju direktor ASK-a Dušan Drakić, vrhovni državni tužilac i glavni specijalni tužilac, Milorad Marković i Vladimir Novović. Ili ćemo i dalje biti svjedoci da je (ne)pravda u Crnoj Gori selektivna?