7.9 C
Podgorica
12.12.2024.

Ministar pravde Pažin tražio od Vesne Medenice da se što prije potvrdi optužnica protiv Duška Kneževića!

Koliko je bila osiona dugogodišnja predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica dobro je poznato, nisu je uzalud promovisali u ženu koja dugo “vedri i oblači” crnogorskim pravosuđem, a sada se otkriva da je otvoreno i direktno uticala na tužilaštvo i na sudove da podižu optužnice i presuđuju po njenim direktivama, za koje je u dosta slučajeva dobijala naredbe “odozgo”, od vrha vlasti i DPS-a, saopštavane u direktnim kontaktima ili preko “kurira” kao što je bio kontroverzni ministar pravde Zoran Pažin.

Zoran Pažin i Vesna Medenica

Upravo je u najnovijem broju “Vijesti”, iz novinarskog pera prave heroine Jelene Jovanović, objavljena prepiska razgovora i poruka koje je predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica razmjenjivala sa Zoranom Pažinom, potonjim ministrom pravde iz redova DPS-a (i potpredsjednikom vlade u kabinetu premijera Duška Markovića, od 28. novembra 2016. do 4. decembra 2020. godine), tokom 2019. godine.

Vesna Medenica na Atlas fondaciji, dodjeli stipendija najboljim studentima

Tako se Pažin tokom jednog od razgovora sa Medenicom osvrnuo i na odgađanje ročišta za potvrđivanje optužnice bankaru Dušku Kneževiću i Đorđu Đurđiću, poručivši Medenici da “ne upozorava bez razloga”…

Iako joj je tu poruku poslao 18. aprila 2019. godine, Medenica u razgovoru sa njjim do maja ne pominje tog bankara.

“Potvrđena optužnica. Sjutra pismeni otpravak”, napisala mu je ona 13. maja.

Sredinom tog mjeseca Viši sud u Podgorici potvrdio je optužnicu koju je Specijalno državno tužilaštvo podiglo protiv predsjednika Atlas grupe Duška Kneževića i bivšeg izvršnog direktora Atlas banke Đorđa Đurđića”, navodi se u tekstu “Vijesti”.

Konstatacija ministra pravde i funkcionera DPS-a, da “ne upozorava bez razloga”, nije teško zaključiti ko je naručilac optužnice protiv predsjednika Atlas grupe Duška Kneževića. Direktiva je išla diretno od – Mila Đukanovića!

Vesna Medenica i Milivoje Katnić

I Interpol je prozreo te “prljave igre” crnogorskih moćnika, odbijajući da prihvati potjernice koje je Crna Gora raspisala za Kneževićem. Čak je i tajming saopštavanja te odluke indikativan: Interpol je sredinom avgusta 2020. godine u jeku kampanje za parlamentarne izbore na kojima je srušena vlast Đukanovićevog DPS-a, odbio sve tri crvene potjernice, sa obrazloženjem da su “politički motivisane”!?

Glavna tema teksta pod naslovom “Uhapsio je Ćoća, čista zloupotreba”, u današnjem broju “Vijesti”, jeste to da Medenica se žalila ministru Pažinu na Milivoja Katnića da je nezakonito uhapsio biznismena Zorana Ćoća, 28. novembra 1991. godine.

“Iako je tebi smiješno, ovo što radi je zloupotreba čista. Uhapsio je Ćoća”, šalje Medenica poruku tog dana Pažinu, na šta joj ministar odgovara sa čuđenjem: “Šta pričaš!”, poslije čega dobija podrobno objašnjenje o zadržavanju 72 svog prijatelja iz Kolašina, koga su specijalni tužioci sumnjičili za ugrožavanje sudskog vještaka iz te opštine na sjeveru Crne Gore i pokušaj sprječavanja dokaza.

Bećirović je porodični prijatelj sa Kolašinkom Medenicom, a imali su i više poslovnih aranžmana. Dva mjeseca kasnije Osnovni sud u Podgorici odbio je optužni predlog protiv tog biznismena, koji je preko svog portala optuživao Katnića da na svaki način pokušava da se lično obračuna s njim i da ga progoni otkad je došao na tu funkciju.

Hapšenje „prve žene crnogorskog pravosuđa”, koja je 17 godina provela na čelnim pravosudnim funkcijama Crne Gore, 17. aprila prošle godine, na Aerodromu Podgorica, zbog sumnje da je dio kriminalne organizacije, bila je vijest dana. Skoro sedam mjeseci Vesna Medenica je provela u pritvoru Istražnog zatvora u Spužu i puštena je da se brani sa slobode. Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne da je kao pripadnik kriminalne organizacije, koju je formirao njen sin Miloš Medenica, koristeći položaj uticala na ishod pojedinih odluka u postupku revizije pred Vrhovnim sudom.

Suđenje u Višem sudu sve više liči na farsu. Višestruka odlaganja ročišta i sudskog postupka daje za pravo onima koji tvrde, poput Dejana Milovca iz MANS-a, da “pravosudna reforma nije odmakla dalje od imenovanja jednog čovjeka i svi postupci koji se vode pred sudijama i tužiocima na ta mjesta instalirali su Vesna Medenica i Milivoje Katnić“!

Ne čudi onda, da predsjednik Višeg suda Boris Savić ( koji je preživio i “tunel” koji mu je iskopan do depoa sa dokazima o najtežim krivičnim djelima) ima slobodu da odbije predlog specijalnog tužioca za izuzeće sudije Nade Rabrenović.

Tužilac Vukas Radonjić je 27. 02. 2024. godine, na odloženom ročištu glavnog pretresa u krivičnom predmetu protiv optuženih bivše predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Medenice i sudije Privrednog suda Crne Gore Milice Vlahović Milosavljević, zbog krivičnih djela zloupotreba službenog položaja iz člana 416, predložio izuzeće sudije Rabrenović.

“Odbija se kao neosnovan zahtjev državnog tužioca upućenog na rad u Specijalno državno državno tužilaštvo, Vukasa Radonjića, za izuzeće predsjednika vijeća – sudije Nade Rabrenović od postupanja u predmetu poslovne oznake Ks.br.31/23”, navodi se u rješenju Borisa Savića, predsjednika Višeg suda.

Predsjedniku Višeg suda Borisu Saviću se očigledno nimalo ne žuri da se okonča sudski postupak protiv najviših nosilaca sudskih funkcija koji su zloupotrebljavali svoj položaj da izvuku korist za sebe i članove porodice ili da presuđuju po direktivi izvršne vlasti “sve po zakonu”!

Da bruka po crnogorski pravosudni sistem bude potpuna, pobrinule su se sudije Ustavnog suda.

Prihvatujući stav advokatske kancelarije Tomanović, Ustavni sud Crne Gore je u svojoj najnovijoj odluci od januara ove godine “utvrdio i da prvobitno određivanje mjera ograničenja slobode kretanja Vesni Medenici nije u skladu sa Ustavom i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima”.

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime