Demokratska partija socijalista se na svim izbornim ciklusima od 2020. godine bori sa neprimjerenim miješanjem crkvenih velikodostojnika i manipulacijom vjerskih osjećanja građana, ogromnom količinom novca, medijsko-propagandnom mašinerijom koja uključuje nekoliko televizijskih stanica sa nacionalnom frekvencijom, nekoliko portala i na stotine profila i grupa na društvenim mrežama koji šire dezinformacije, kaže u intervjuu Pobjedi lider DPS-a Danijel Živković.
Živković je kazao i da se bore se i sa uticajem državnog kontrolisanog organizovanog kriminala koji se, kako je naveo, po potrebi koristi, zajedno sa hiljadama birača koji dolaze u Crnu Goru tokom izbora, kako bi se uticalo na njihov ishod.
“Pored toga, uz sve to, kao što ste vidjeli prošle godine – ostvarili smo 30 odsto u Podgorici i Kotoru, 35 odsto u Andrijevici i u ostalim opštinama ponovili rezultat sa parlamentarnih izbora. To dovoljno govori o snazi Demokratske partije socijalista. Vjerujući u tu snagu već sada mogu prognozirati – na izborima u Nikšiću ostvarićemo rezultat iznad 30 odsto”, kaže Živković.
Dodaje da su građani jedino relevantno mjerilo reformi Demokratske partije socijalista, a ne politički subjekti ili analitičari kojima je prioritet u višedecenijskom djelovanju slabljenje partije, kojoj sad toliko gorljivo priželjkuju reforme.
Pobjeda: Koji je plan DPS ako do isteka petnaestodnevne mjere udaljenja iz parlamenta, koju je opoziciji izrekao šef Skupštine Andrija Mandić, ne bude dogovora s vlašću o rješavanju političke krize? Je li realno očekivati da će parlamentarna većina poništiti neustavnu odluku Ustavnog odbora o penzionisanju sutkinje Dragane Đuranović, a Venecijansku komisiju niko još nije kontaktirao? Gdje vidite izlaz?
Živković: Plan Demokratske partije socijalista je da sačuvamo državne interese. U konkretnom slučaju koji pominjete čini mi se da se prepoznaju dva prioritetna cilja. Prvi i osnovni je da zaustavimo vlast onda kada odluči da Ustav baci pod noge i kroz preuzimanje nadležnosti Ustavnog suda sruši pravni poredak u cjelini. Zaštita pravnog poretka preduslov je ostvarenja vladavine prava iz kojeg deriviraju ukupna društvena, ekonomska i svaka druga sigurnost. Drugi cilj je da Crna Gora, uprkos stalnom nametanju kriza od strane šefa parlamentarne većine Andrije Mandića, zadrži političku stabilnost kako bismo iskoristili istorijsku šansu ove generacije da naša država što prije postane prva naredna članica Evropske unije do 2030. godine. Naši potezi u narednom periodu biće osmišljeni kako bismo omogućili ostvarenje oba državna cilja: zaustavljanje bahate vlasti i vraćanje njihovog ponašanja u okvire pravnog poretka sa jedne, i zadržavanje Crne Gore na evropskom putu sa druge strane.
Pojeda: Izjavili ste da navodni vođa „zemunskog klana“ Luka Bojović „nije jedini koji je vršio pritisak“ na predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića da ne formira vlast s DPS-om u Podgorici, već da je bila u pitanju „šira akcija združenih snaga osoba iz oblasti organizovanog kriminala i određenih pojedinaca iz Crkve koji su bivši pripadnici određenih službi bezbjednosti Republike Srbije“. Objasnili ste da to nijeste prijavili tužilaštvu jer im ne vjerujete. Kako onda, pored svih ovih informacija, sa fantomskim biračima i nesređenim biračkim spiskom, DPS može očekivati dobar rezultat u Nikšiću?
Živković: Sve što sam rekao o linijama uticaja na Jakova Milatovića nakon izbora u Podgorici nije repertoar koji predstavlja izuzetak, već pravilo u svim izbornim ciklusima. Navikli smo da preko puta sebe na izborima nemamo samo političke partije koje su vlast i koje brutalno zloupotrebljavaju pozicije moći i državne resurse, već i čitav mehanizam različitih oblika uticaja na birače iza kojih najčešće stoje institucije susjedne države. Dakle, Demokratska partija socijalista se na svim izbornim ciklusima od 2020. godine bori sa neprimjerenim miješanjem crkvenih velikodostojnika i manipulacijom vjerskih osjećanja građana, ogromnom količinom novca, medijsko-propagandnom mašinerijom koja uključuje nekoliko televizijskih stanica sa nacionalnom frekvencijom, nekoliko portala i na stotine profila i grupa na društvenim mrežama koji šire dezinformacije. Takođe, borimo se i sa uticajem državnog kontrolisanog organizovanog kriminala koji se po potrebi koristi, zajedno sa hiljadama birača koji dolaze u Crnu Goru u toku izbora, kako bi se uticalo na njihov ishod. Pored toga, sa svim, kao što ste vidjeli prošle godine – ostvarili smo 30 odsto u Podgorici i Kotoru, 35 odsto u Andrijevici i u ostalim opštinama ponovili rezultat sa parlamentarnih izbora. To dovoljno govori o snazi Demokratske partije socijalista. Vjerujući u tu snagu već sada mogu prognozirati – na izborima u Nikšiću ostvarićemo rezultat iznad 30 odsto.
Pobjeda: Na Kongresu je izabran novi sastav Glavnog odbora, kao i počasni predsjednik. Objasnili ste zašto ste ga izabrali, ali kritike da će to dodatno urušiti koalicioni kapacitet DPS-a ne prestaju. Čuju se i primjedbe da se reforme samo simuliraju, iako je činjenica da je izabrano mnogo mladih lica. Kako odgovarate na ove kritike?
Živković: Na ove kritike odgovaramo izbornim rezultatima – čak i u ovakvom ambijentu kakav sam vam maločas opisao. Građani su jedino relevantno mjerilo reformi Demokratske partije socijalista, a ne politički subjekti ili analitičari kojima je prioritet u višedecenijskom djelovanju slabljenje partije, kojoj sad toliko gorljivo priželjkuju reforme. Da smo nekim slučajem završili na pet ili 10 odsto podrške niko ne bi govorio o reformama niti o simuliranju reformi. Drago nam je što naša konkurencija pomno prati ono što se dešava u našim redovima, to ujedno potvrđuje našu relevantnost i značaj za dalji razvoj crnogorskog društva. Mi smo, za razliku od njih, skoncentrisani na sebe i sami se bavimo kontinuiranom reformom kako bi DPS uvijek pratio korak promjena koje vrijeme prirodno donosi i kako bi adekvatno mogli da odgovorimo onom što su aktuelni izazovi kojih u Crnoj Gori, u svakom vremenu, ima napretek. Pozivam ih za početak da demokratizuju prilike u svojim partijama i uvedu neposredan izbor partijskog rukovodstva, time će dati doprinos i demokratizaciji društva. Do tada, neka nastave sa horskim ponavljanjem o stepenu reforme u DPS, a mi ćemo nastaviti da uvodimo nove prakse sa ciljem emancipacije društva u cjelini.
Pobjeda: Često govorite o principijelnosti u politici. Koliko je principijelna koalicija u Budvi sa djelovima nekadašnjeg DF-a koji je na potpuno suprotnom ideološkom polu. Mislite li da takva koalicija može izvući Budvu iz krize?
Živković: Da, s pravom govorimo o političkoj principijelnosti jer je Demokratska partija socijalista jedina koja je u ovom petogodišnjem političkom brlogu ostala dosljedna vrijednostima i principima o čemu vam svjedoči i to da smo samo nakon 100 dana srušili Vladu koju smo izglasali i prešli u opoziciju, jer je po našem mišljenju ta vlada izdala principe na kojima je formirana.
Što se tiče formiranja vlasti u Budvi – rekao bih da je i to dokaz principijelnosti. Jasno smo saopštili – i koristim priliku da to ponovim: svuda gdje budemo u prilici aktuelnu parlamentarnu većinu sa državnog nivoa ćemo poslati u opoziciju. Situacija u Budvi je argument u prilog takvoj tvrdnji. Dodatno, Demokratska partija socijalista je dala projektnu podršku listi „Budva naš grad“ i platformi koju je iznio Nikola Jovanović. Podsjetiću vas da je u pitanju novoformirana lokalna i građanska struktura koja je na oba izborna ciklusa u Budvi ostvarila odličan izborni rezultat i sa punim legitimitetom građana dobila pravo da realizuje program koji je ponuđen građanima.
Pobjeda: Bivši crnogorski predsjednik Milo Đukanović je izjavio nedavno da je politika Zapada prema regionu bila „potpuno pogrešna“. Mislite li da nas u odnosima sa Zapadom čekaju još teža i turbulentnija vremena imajući u vidu politiku i prve poteze Donalda Trampa?
Živković: Iz onoga što smo do sada mogli da vidimo kada su u pitanju potezi predsjednika Trampa, najpreciznije bi bilo reći da svijet u cjelini čekaju turbulentna vremena. Nedavno završena Minhenska bezbjednosna konferencija, svjedoči u prilog tome. Za sada – teško je dati precizniju ocjenu od te s obzirom na to da je prošlo tek nešto više od mjesec mandata nove američke administracije. Prisustvujemo redefinisanju odnosa na globalnoj sceni uz dovođenje u pitanje geopolitičke postavke koja je nastala nakon Drugog svjetskog rata i formiranja Ujedinjenih nacija uz osjetno preispitivanje tradicionalnog euroatlantskog partnerstva. Kakav će biti proizvod takve politike ostaje da se vidi u godinama pred nama. Ono što je svakako izvjesno jeste da nas čeka šira geopolitička nestabilnost čija nepredvidljivost posljedica je takva da trenutno teško možemo pretpostaviti kako će izgledati konstelacija političkih i ekonomskih odnosa na globalnoj sceni. U takvom ambijentu, ključno je da Crna Gora dobije stabilnu i državno odgovornu vlast sa iskustvom i znanjem koje će omogućiti da stabilno i bez posljedica kormilarimo državnom politikom u ozbiljnom nevremenu koje slijedi. Zbog toga je povratak Demokratske partije socijalista na vlast, rekao bih, koliko god to smjelo zvučalo, i državni prioritet u ovom trenutku.
Pobjeda: DPS je uspio da održi stabilno biračko tijelo. Kako vratiti one koji su nekad glasali za DPS, kao i one koji su građanski i procrnogorski orijentisani, a ne izlaze na izbore? Imate li plan i kapaciteta za to, s obizrom da godinama slušamo da se DPS cijepa?
Živković: Rekao bih da smo uspjeli i više od toga. Podsjetiću vas da su prošle godine održani lokalni izbori u šest opština: Budvi, Andrijevici, Gusinju, Kotoru, Podgorici i Beranama. Riječ je, dakle, o više od 200.000 birača sa pravom glasa i po strukturi ove opštine predstavljaju reprezentativan uzorak i za državni nivo. U ovih šest opština, Demokratska partija socijalista je na parlamentarnim izborima ostvarila rezultat od 23,15% i to tada u četvoročlanoj koaliciji sa Socijaldemokratama, Liberalnom partijom i Demokratskom unijom Albanaca. Na prošlogodišnjim lokalnim izborima nastupali smo svuda samostalno i ostvarili rezultat od 27,17%. Dakle – ne samo da smo zadržali stabilnim biračko tijelo već smo za godinu zabilježili i znatan rast. Vjerujem da će se taj rast nastaviti i dalje i da ćemo krajem godine imati rejting od oko 30% podrške. Vjerujem da ovi brojevi dovoljno odgovaraju na, sad već dosadna, podmetanja oko dioba u Demokratskoj partiji socijalista.
Ne zanima nas pretjerano situacija u Srbiji, skoncentrisani smo na rast rejtinga partije
Pobjeda: Aleksandar Vučić je prilično uzdrman u Srbiji, ali među analitičarima postoji bojazan da ni opozicija ne bi vodila drugačiju politiku prema regionu. Bivša rektorka Beogradskog univerziteta Ivanka Popović je u intervjuu Pobjedi rekla da je „mlada generacija u Srbiji više konzervativna i malo desno nacionalno orijentisana“. Mislite li da će ideja „srpskog sveta“ opstati i bez Vučića?
Živković: Ideja ,,srpskog sveta“ odnosno nacionalistički projekat tzv. Velike Srbije nije nastao od predsjednika Vučića, a samim tim neće nestati s njim. Riječ je o projektu koji je lansirao Ilija Garašanin sredinom devetnaestog vijeka u Načertaniju, a sve drugo samo su termini prilagođeni vremenu. Tako je i današnji „srpski svet“ samo drugi naziv za istu ideju. Ta ideja podrazumijeva između ostalog i nestanak Crne Gore. Zbog toga, fokus našeg interesovanja ne smije biti na tome ko je – i koliko je snažan onaj ko ga aktuelno sprovodi sa strane pozicija moći u Srbiji, već građenje unutrašnjih mehanizama i kapaciteta za rezistentnost u odnosu na takve uticaje. Jačanjem institucija možemo djelimično uticati na suzbijanje takvih ideja, ali prevashodno je odgovor u političkoj stabilnosti oličenoj u snazi evropskog bloka u Crnoj Gori. Zbog toga se i pretjerano ne zanimamo aktuelnom situacijom u Srbiji, skoncentrisani smo na rast rejtinga Demokratske partije socijalista koji će nam omogućiti povratak na upravljanje državnom politikom, nakon čega ćemo iz pozicije državne vlasti znati da odgovorimo na izazove sa kojima se Crna Gora suočava – između ostalog i na ovaj koji ste pomenuli u vašem pitanju.
Crnoj Gori su potrebni državno odgovorni domaćini
Pobjeda: Na nedavno održanom 10. kongresu ste rekli, između ostalog, da ste uvidjeli greške trodecenijske vlasti DPS-a. Sad imate priliku da gledate i koliko aktuelna vlast griješi i kako neprincipijelne koalicije skupo plaćaju crnogorski građani. Kakvi lideri su potrebni Crnoj Gori, s obzirom da su ovi „mladi i školovani“ pokazali da ne mogu ozbiljno da vode državu?
Živković: Crnoj Gori su potrebni, prije svega, državno odgovorni domaćini sa održivom vizijom razvoja i strateškim pristupom kako bi se ostvarili zacrtani ciljevi. Nažalost, ovo je najprecizniji odgovor na vaše pitanje. Kažem – nažalost, jer bi državna odgovornost u političkom liderstvu morala da se podrazumijeva. Danas smo svjedoci da to nije slučaj. Parlamentarna većina ima tri prioritetne ideje koje su dominantne u odnosu na državno odgovoran pristup. Kod lidera bivšeg DF-a prioritet je ostvarenja interesa i ciljeva Srbije u Crnoj Gori i svi potezi – od rušenja institucija, preko najave Zakona o državljanstvu, do realizacije određenih investicija čiji se investitori već pretpostavljaju, sračunati su sa ciljem ostvarenja dugoročnog strateškog uticaja na Crnu Goru. Kod Pokreta Evropa sad dominira isključivo populizam koji ima za cilj da – bez obzira na dugoročne posljedice, ostavi ovu političku strukturu što duže na vlasti pa čak i po cijenu urušavanja ekonomske supstance društva i stabilnosti javnih finansija. Kod trećih, Demokrata, ključna ideja je vlast radi vlasti – puko bitisanje na pozicijama moći uz ostvarivanje najbanalnijih i najprimitivnijih funkcionerskih privilegija.
Dakle – kao što iz odgovora na vaše pitanje proizilazi – ni kod jednih se ne prepoznaje jasna državnička uloga kakvu bi parlamentarna većina morala da ima. Suštinski PES i Demokrate zbog očuvanja vlasti pristaju na ucjene Andrije Mandića zanemarujući državne interese. U tom začaranom krugu straha od gubitka vlasti Crna Gora svakodnevno posrće. Otuda, ne smije da nas začudi tavorenje, stagnacija – i u većem broju oblasti regresija, koju Crna Gora proživljava nakon političkih promjena 30. avgusta.