Radovi zasad teku odlično, postavljeni su stubovi i povezani žicom. Takođe, postavljene su i početna i krajnja stanica. Određeni radovi čak teku i ubrzanom dinamikom, odnosno privode se kraju i prije predviđenih rokova, kazao je predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić
Žičara Kotor–Lovćen u rad bi trebalo da bude puštena do sredine jula mjeseca, potvrdio je za “Dan” predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić i istakao da će ovaj građevinski poduhvat biti od velikog značaja za tu opštinu, ali i opštinu Cetinje, kao i za čitavu Crnu Goru, jer će znatno unaprijediti turističku ponudu.
“U funkciji bi trebalo da bude do sredine jula i očekujemo da tada počne da prevozi turiste. Radovi zasad teku odlično, postavljeni su stubovi i povezani žicom. Takođe postavljene su i početna i krajnja stanica. Određeni radovi čak teku i ubrzanom dinamikom, odnosno privode se kraju i prije predviđenih rokova“, kazao je Jokić.
On ističe da postoji obaveza države da završi elektrosisteme i pristupne puteve, a očekuje da i ti radovi budu završeni u narednom periodu.
“To su radovi koji su sastavni dio ovog projekta i nadam se da će i oni biti završeni do sredine jula. Sve u svemu, žičara će u predviđenom roku biti stavljena u funkciju“, poručio je Jokić.
Ova žičara trenutno je najveći infrastrukturni projekat koji se realizuje u Crnoj Gori, a za 12 minuta vožnje turisti će se sa 65 metara popeti na 1.300 metara. Radove izvodi konzorcijum koji čine podgorički “Novi Volvoks” i italijanski “Leitner”. Projekat će biti realizovan po principu privatno-javnog partnerstva, a konzorcijum će kao koncesionar izgraditi žičaru i i koristiti je, sa propratnim sadržajima, 30 godina, nakon čega će to pripasti državi. Koncesiona naknada iznosi 15 odsto neto vrijednosti profita od upravljanja žičarom i pratećim sadržajima, a koncesionar se obavezao da uloži oko 20 miliona eura.
Cilj projekta je, kako su ranije saopštili iz Vlade, poboljšanje turističke ponude. Prema ugovoru, žičara će raditi najmanje sedam mjeseci godišnje.
Prema projektu, žičara će povezati primorski Kotor, grad pod zaštitom UNESKO-a, i Nacionalni park Lovćen, u čijem središtu je Njegošev mauzolej, koji pripada opštini Cetinje. Duga oko četiri kilometra, sa 40 gondola, žičara će moći da preveze hiljadu putnika na sat.
Planirana trasa počinje od lokaliteta Dub, koji se nalazi na teritoriji opštine Kotor, u neposrednoj blizini ulaza u drumski tunel koji povezuje Kotor sa Tivtom. Trasa vodi do lokaliteta Kuk na planini Lovćen. Lokacija terminala Dub nalazi se unutar Grbaljskog polja, 200 metara od puta Budva–Tivat i 500 metara od aerodroma Tivat.
Među pratećim sadržajima žičare predviđeno je da se na lokalitetu Kuk na Lovćenu, osim ugostiteljskih objekata, izgradi i amfiteatar za kulturno-umjetničke događaje, kao i staza za bob i sankanje.
Žičara postojala za vrijeme vlasti Austrougarske
Žičara koja je povezivala Kotor i Cetinje postojala je prije gotovo više od sto godina, a izgradile su je tadašnje okupacione vlasti Austrougarske monarhije. Žičara dužine 18 kilometara povezivala je Krstac sa Njegušima. Austrougarske vlasti žičaru su izgradile kako bi lakše snabdijevale svoje trupe oružjem i hranom u njihovim borbama ka Albaniji. Žičara je bila u funkciji sve do 1918. godine, odnosno propasti monarhije, nakon čega je porušena.
(Bizniscg)