Hrvatska bi zbog suše mogla ostati bez šećera, nakon što je na istoku zemlje, gdje je najveća proizvodnja, uništeno je više od 80 posto roda. U Ministarstvu poljoprivrede juče je tim povodom održan hitan sastanak, a pomoć će tražiti i od Brisela.
“Repa se držala koliko je mogla. Onda je list izvlačio vlagu iz repe i repa se smanjivala i smanjivala i sad su se osušili i repa i list”, rekao je Ivo Kelić, proizvođač šećerne repe iz Mirkovaca za hrvatski portal Dnevnik.
Na istoku se proizvodi 85 posto repe za proizvodnju šećera, a uništeno je više od 80 posto uroda.
“Naše porodično gazdinstvo ima negdje oko 126 hektara šećerne repe, a nećemo vaditi jedno 80 hektara”, pojasnio je Kelić.
U poljima elementarna nepogoda, a na tržištu moguća katastrofa. Suša je uništila repu ne samo u Hrvatskoj nego i u dugim evropskim zemljama, pa je pitanje hoće li ove godine uopšte biti šećera.
“Takva je situacija i u Mađarskoj, Sloveniji, a vidio sam i u Srbiji da je strašna situacija. Pa nemam pojma više ko će sijati šećernu repu kad smo ovako na gubitku. To bi mogao biti kraj za šećeranu u Županji, poslednju u Hrvatskoj”, upozorio je Keli.
Posljednja hrvatska šećerana ne pamti ovakvu kampanju.
“Vjerujte, mi radimo s prepolovljenim kapacitetom, cijena tog šećera je ogromna. Sve skupa jako loša situacija”, rekao je predsjednik uprave Hrvatske industrije šećera Željko Zadro.
Zadro kaže da je na jučerašnjem sastanku u Ministarstvu poljoprivrede zaključeno da ćemo već danas krenuti prema Evropskoj komisiji i inicirati aktiviranje kriznih rezervi u u poljoprivredi. “To se čeka šest mjeseci ako se odobri”, napomenuo je ministar Josip Zadro.
Iz Vlade umiruju da čine sve da šećernu krizu ne bi osjetili i građani.
“Nema potreba za zabrinutost za naše građane, dakle neće biti ni uvoza niti povećanja cijena šećera. Sa te strane Vlada štiti građane”, tvrdi državni sekretar Tugomir Majdak.
Manjak šećera nadoknadiće će se zalihama i dijelom iz rafiniranja.
“Poskupljenja sigurno ne prijete, ali imamo katastrofalnu situaciju u Hrvatskoj”, kaže Zadro