Koalicija „Za budućnost Crne Gore“ (ZBCG) predala je danas u skupštinsku proceduru predlog Zakona o amnestiji, navodeći da donošenje takvog propisa ima za cilj unapređenje sistema izvršenja krivičnih sankcija u Crnoj Gori u skladu sa savremenim standardima penologije i ljudskih prava.
„Zatvorski sistem Crne Gore suočava se sa ozbiljnim problemom hronične prenatrpanosti, koja ugrožava kako osnovna ljudska prava pritvorenih osuđenih lica, tako i stabilnost, funkcionalnost i bezbjednost samog sistema. U Istražnom zatvoru Podgorica broj lica lišenih slobode znatno premašuje raspoložive kapacitete, čime se direktno narušava minimalni prostor po osobi, kao i uslovi boravka, koji dovode u pitanje poštovanje osnovnih ljudskih prava lica lišenih slobode, a na šta su ukazivala kako relevantna domaća tako i međunarodna tijela uključujući Ombudsmana, kao i Komitet za sprečavanje torture Savjeta Evrope – CPT. Zatvorsko osoblje je preopterećeno, a bezbjednosni rizici su povećani zbog nemogućnosti adekvatnog nadzora nad većim brojem lica“, saopštili su iz ove koalicije, u obrazloženju predloženog akta.
Donošenje ovog zakona ranije je najavio lider DNP Milan Knežević.
Zatvorski objekti su infrastrukturno zastarjeli, a veliki broj lica u jednoj prostoriji dodatno pogoršava higijenske i zdravstvene uslove, ukazuju.
„U tom smislu, Zakon o amnestiji predlaže se kao neophodno i konkretno rješenje, kojim se stvara prostor za oslobađanje dijela zatvorskih jedinica, čime se omogućava preostalim zatvorenicima pritvorenim licima dostojanstvenij smještaj u skladu sa zakonima i međunarodnim standardima. Takođe, na ovaj način stvoriće se uslovi za reorganizaciju unutrašnje strukture zatvorskih objekata, uključujući adaptaciju postojećih prostorija, renoviranje, formiranje manjih smještajnih jedinica i bolju kategorizaciju pritvorenih lica i zatvorenika i povećanje bezbjednosti“, naveli su iz ZBCG.
Kako se precizira, oslobađaju se od izvršenja 15% izrečene kazne zatvora lica koja su na dan stupanja na snagu ovog zakona pravosnažno osuđena za krivična djela propisana zakonima Crne Gore, a koja se na dan stupanja na snagu ovog zakona nalaze na izdržavanju kazne zatvora u Crnoj Gori, kao i lica osuđena stranom krivičnom presudom koja se izvršava u Crnoj Gori ili čiji je premještaj radi izvršenja kazne zatvora izvršen u drugu državu.
„Izuzetno od stava 1 ovog člana, oslobađaju se 10% izrečene kazne zatvora lica koja su na dan stupanja na snagu ovog zakona pravosnažno osuđena za krivična djela propisana zakonima Crne Gore, a nijesu započela izvršenje kazne zatvora. Izuzetno od st. 1 i 2 ovog člana, oslobađaju se od izvršenja 5% izrečene kazne zatvora lica koja su dva i više puta pravosnažno osuđena na bezuslovnu kaznu zatvora zbog izvršenja krivičnog djela. Licima koja su na dan stupanja na snagu ovog zakona pravosnažno osuđena prvi put na kaznu zatvora u trajanju do tri mjeseca za krivična djela propisana zakonima Crne Gore, a nijesu stupila na izdržavanje kazne izrečena kazna zatvora zamjenjuje se uslovnom osudom i izrečena kazna zatvora uzima se kao utvrđena i istovremeno određuje da se ista neće izvršiti ako u roku od dvije godine osuđeni ne učini novo krivično djelo. Licima koja su na dan stupanja na snagu ovog zakona pravosnažno osuđena prvi put na kaznu zatvora u trajanju od tri do šest mjeseci za krivična djela propisana zakonima Crne Gore, a nijesu stupila na izdržavanje kazne“, piše u predlogu zakona.
Kako se dodaje, izrečena kazna zatvora se uzima kao utvrđena i istovremeno se određuje da će se ista izvršiti u prostorijama u kojima osuđeni stanuje.
„Lica koja su na dan stupanja na snagu ovog zakona pravosnažno osuđena prvi put na kaznu zatvora u trajanju od tri do šest mjeseci za krivična djela propisana zakonima Crne Gore i za koju je istovremeno određeno da će se ista izvršiti u prostorijama u kojima osuđeni stanuje, a nijesu stupila na izdržavanje kazne, oslobađaju se od izvršenja iste u skladu sa članom 1 ovog zakona. Za lica koja su stupila na izdržavanje kazne obustavlja se izvršenje kazne, a preostali dio kazne zamjenjuje se uslovnom osudom, tako što se ostatak kazne uzima utvrđenim i određuje da se kazna neće izvršiti ako u roku od dvije godine osuđeni ne učini novo krivično djelo“, kazali su iz ZBCG.
Predlog Zakona potpisali su Milan Knežević, Andrija Mandić, Dejan Đurović, Milan Lekić, Jelena Božović, Dragan Bojović, Jovan Vučurović, Jelena Kljajević, Vladislav Bojović, Vaso Obradović, Bojana Pićan, Velimir Đoković i Milica Rondović.