Posljednje dvije pandemijske godine, ogroman broj kancelarijskih radnika u Njemačkoj je posao obavljao od kuće, a poneko i sa plaže, piše portal Capital.
Većina menadžera signalizira fleksibilnost, ali oko trećine se mršti na trend “rada sa odmora,” odnosno prijavljivanje zaposlenih na posao sa mora, planine i drugih destinacija.
Trećina njih, međutim, preferira da ima zaposleni budu pod okom u kancelariji, navodeći da žele bližu kontrolu nad radnim procesom.
S druge strane, zaposleni pritiskaju da zadrže fleksibilnost na koju su navikli.
Skoro polovina ispitanika je rekla da želi mogućnost da radi sa nekog mjesta za odmor, odnosno da pođe na takozvani vorkejšn (workation). Vorkejšn je kovanica engleskih riječi za rad i odmor.
Oko jednog u osam zaposlenih, njih 13 odsto, već je radilo sa odmora, a među njima skoro 70 odsto želi to da ponovi. S druge strane, sada samo 15 odsto zaposlenih ima dozvolu za vorkejšn.
Velika većina zaposlenih, 73 odsto, ipak nije iskoristilo rad na daljinu tokom zaključavanja i posao je obavljala ili iz kancelarije ili od kuće, navodi Jugav.
Van kuće, ali pod kućnim uslovima kod rodbine ili prijatelja radilo je 13 odsto zaposlenih.
A šefovi? Procenat menadžera koji su iskoristili rad na daljinu da posao obave sa plaže ili snijega neznatno je veći nego kod njihovih radnika: 14 naspram 13 odsto.