Ona je istakla da bi podržala inicijativu sindikata ACG da se raspiše državni referendum o koncesijama nad crnogorskim vazdušnim lukama u Golubovcima i Tivtu ukoliko se za to stvore uslovi i ukoliko takav zahtjev dobije dovoljnu podršku.
– Podržavam demokratiju, i ukoliko se smatra da bi na referendumu trebalo odlučiti o sudbini aerodroma, kao i o nekom drugom krupnom pitanju, to bi imalo moju podršku, ukoliko do toga dođe i ukoliko se stvore uslovi – kazala je Vukićević za Antenu M.
Saopštila je da podržava udruživanje radnika koji smatraju da će na taj način bolje zaštititi svoja prava i da je pratila konferenciju za štampu sindikata zaposlenih u ACG.
– Imali smo nekoliko sastanaka sa predstavnicima reprezentativnih, ali i nereprezentativnih sindikata. Obavijestila sam ih da se Ministarstvo potrudilo da maksimalno zaštiti prava radnika, što, naravno, ne znači da će doći do koncesije. Ali u ugovoru se mora voditi računa o zaštiti interesa i države Crne Gore i zaposlenih na aerodromima. O samoj koncesiji moći ćemo govoriti tek nakon što stignu konkretne ponude – objasnila je Vukićević.
Dodala je da su sindikati informisani o fazama u kojima se proces nalazi i naglasila da su vrata MS otvorena za sve dodatne informacije i pojašnjenja.
Na pitanje koliko se u procesu uzima u obzir protivljenje sindikata koncesiji, ministarka je istakla značaj mišljenja zaposlenih.
– Veoma je važno šta misle zaposleni. Njih na aerodromima u Podgorici i Tivtu ima znatan broj, i ne radi se tu samo o njima, već i o njihovim porodicama. Ljudi izdržavaju svoje porodice od tog posla. To je jedan od razloga mog insistiranja da u koncesioni ugovor budu dodatno ugrađena prava radnika. Naravno, potrudiću se da i kolege iz Vlade čuju glas sindikata i da prava zaposlenih budu maksimalno zaštićena – kazala je Vukićević.
Ministarka je podsjetila da je odluka o nastavku koncesionog postupka donesena u aprilu 2024. godine, dok je sam proces započet još 2018. godine.
– Naš zadatak je da ovaj postupak dovedemo do kraja, kako bismo konačno odlučili da li će aerodromi ići pod koncesiju ili će država sama investirati u razvoj infrastrukture. Nešto se mora preduzeti – istakla je Vukićević.
Govoreći o aktuelnoj situaciji na našim aerodromima, ona je kazala da je ove godine povećan broj letova sa domaćih aerodroma, kao i broj niskotarifnih avio-kompanija.
Komentarišući gašenje Montenegroerlajnza, ona je rekla da je DNP, čiji je član, bio protiv gašenja, ali da je dug od oko 90 miliona eura bio veliko opterećenje.
Za ekonomsku saradnju, protiv sporazuma o razvoju nekretnina
Na sjednici Vlade podržala sam Sporazum o ekonomskoj saradnji sa UAE, tu vrstu sporazuma imamo sa više zemalja, i nije neuobičajen, dok drugi sporazum o razvoju nekretnina i saradnji u oblasti turizma nisam podržala.
Nisam bila jedina članica Vlade koja je imala određene rezerve, kolege Đeka i Koprivica takođe se nisu izjasnili na elektronskoj sjednici, dok smo na kasnijoj sjednici povodom utvrđivanja Zakona o ratifikaciji sporazuma mišljenja izdvojili kolege Zogović i Koprivica i ja, a vidjeli ste i da je kolega Đeka iskazao svoje negodovanje pojavljivanjem na protestu – rekla je Vukićević o sporazumu o ekonomskoj saradnji sa UAE.
Naglasila je da DNP nije protiv investicija, ali da smatra da je važno da o svakoj takvoj odluci postoji dijalog sa lokalnom zajednicom.
– Ne dovodimo u pitanje kredibilitet investitora, ali insistiramo na transparentnosti. Bitno je da se investicija na kraju realizuje u razumnom obimu – zaključila je ministarka saobraćaja.
Kako je dodala, ta kompanija je imala razvijene destinacije, a njenim gašenjem izgubili smo i linije i flotu, što je negativno uticalo na avio-dostupnost.
– Ipak, ne možemo ignorisati toliki dug. Voljela bih da država može više da podrži državna preduzeća, ali ponekad to nije moguće zbog zakonskih ograničenja i obaveza prema EU – ukazala je Vukićević.
Ministarka je takođe istakla da Evropska banka za razvoj (ERBD) očekuje da se ugovor sa izvođačem za predstojeće infrastrukturne radove potpiše sredinom godine, nakon čega bi radovi, po projekciji EBRD, mogli otpočeti u drugoj polovini godine.
Ona je prokomentarisala i tvrdnje da bi u sklopu investicije Ulcinj mogao dobiti i aerodrom, naglašavajući da nije prvi put da se pominje gradnja aerodroma u najjužnijoj opštini.