Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa predsjednikom Francuske Emanuelom Makronom u Jelisejskoj palati.
Vučić je novinarima saopštio da je dugo razgovarao sa Makronom o Kosovu i Metohiji i da je sagovorniku prezentovao sva dokumenta koji potvrđuju stavove Srbije.
“Predao sam ih, govorio o ozbiljnosti našeg pristupa, želju da se situacija stabilizuje, ali i frustraciji našeg naroda. Srpska riječ znači mnogo više nego nečiji potpisi“, rekao je Vučić i dodao da je bilo razgovra i o evropskoj perspektivi i saradnji.
On je rekao da očekuje posjetu Makrona Beogradu početkom sledeće godine, te dodao da francuskog predsjednika doživljava kao iskrenog prijatelja Srbije, navodeći da je siguran u to, da i Makron Srbiju izuzetno poštuje i cijeni.
“On je predsjednik velike zemlje, ja sam predsjednik jedne ponosite, za mene najljepše zemlje, ali ipak male. Ja Makrona doživljavam kao prijatelja”, istakao je Vučić.
Govoreći o dešavanjima na KiM, Vučić ističe da je uvijek spreman za kompromis, ističući da ne vjeruje da će ga biti, zbog prištinske strane.
“Rekli smo šta su uslovi za povratak u institucije, ali ne znamo šta će se desiti dalje. Mi smo imali dobar stastanak zbog naših bilateralnih odnosa, i drugih, a što se Prištine tiče, nisam optimističan. Donio sam danas dokument za tablice, i pokazao ih Makronu. Oni neće to da daju, jer su to jednostrano ukinuli 2020. godine. Ja samo tražim ono što piše”, rekao je Vučić.
Mi smo mali, slabi, ja nisam pametan, ali nisam idiot, nemojte od nas to da pravite, dodao je Vučić.
“Oko tablica su neke stvari nemoguće. Lične karte smo riješili, i tada su mi rekli „Molim te uradite to“ mi ćemo preuzeti na sebe sve što se tiče tablica, i mi smo uradili to, ali se ništa nije desilo”, rekao je Vučić, govoreći o SAD, i neispunjenjima uslova.
On je ponovio da je za Srbiju neprihvatljiv francusko-njemački plan za Kosovo i Metohiju.
“Da li nam je sada lako, nije. Ali nije nam ni taj mač nije iznad glave. Ja znam najbolje dokle možemo da idemo i ne trebaju mi nikakvi analitičari da mi to objašnjavaju. Pustite nas da vodimo zemlju. Mi smo slobodna i nezavisna država. Izdržali smo 270 dana uz poštovanje prijateljstva i uz odgovornu politiku”, kazao je on.
“E, vidite da ne moram! Ako budem morao, ja ću lično da izađem da to kažem“, podvukao je on.
Kako je ponovio, današnji sastanak sa Emanuelom Makronom jeste bio jedan od najvažnijih koje je do danas vodio sa njim.
Dobro je što postoje razgovori između Rusije i Amerike povodom Ukrajine
On se dotakao i rata u Ukrajini, dodajući da je dobra vest da postoje neki razgovori, jer je to pokazatelj da će doći do nekog rešenja. Komentarisao je šta znači povlačenje Rusije iz Hersona za našu zemlju.
“Mogu da govorim šta to znači za nas, ne mogu o njihovim odnosima da govorim. Očigledno je da postoje neki razgovori koje više ne negiraju ni Amerikanci ni Rusi. To je dobra stvar da postoje neki razgovori. Nekom će se rešenju približavati kada postoje neki razgovori. Nisam vjerovao da je to moguće. Drago mi je da je moguće i što je moja procjena po tom pitanju bila pogrešna. Mislio sam da će Rusi pružiti žešći otpor oko Hersona, očigledno sam pogriješio”, rekao je Vučić i dodao:
“Nama to pokazuje koliko moramo sami da kreiramo i brinemo o našoj budućnosti. Moramo sami o sebi da brinemo, ako hoćemo i želimo da branimo našu vojnu neutralnost. Nama je svima jasno koliko je naša pozicija teška”, rekao je Vučić.
Na pitanje da li će sada biti dodatnih pritisaka Vučić odgovara:
“Sada mogu da nam kažu pogledajte kako su prošli Rusi, a kako ćete proći vi mali Srbi. Uvijek to mogu da izvuku iz fioke. Ali dobro, mi znamo kako da se ponašamo. Neke lekcije smo naučili, a brinućemo o sebi i vojno, čuvajući svoju vojnu neutralnost”, kazao je on.
Makron je Vučića dočekao ispred Jelisejske palate, uz prisustvo garde Republike Francuske, a potom je uslijedio tet-a-tet sastanak.
Predsjednik Srbije će tokom dvodnevne posjete Parizu sjutra učestvovati na petom Pariskom forumu o miru.
Za sjutra je planiran radni ručak sa predstavnikom Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Žozepom Boreljom i specijalnim predstavnikom Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom.
(Novosti)