Imigracija u Britaniju u prošloj godini oborila je sve rekorde. Pokušaj vlade da azilante privremeno smjesti u Ruandu zaustavio je Vrhovni sud. No, tim Rišija Sunaka insistira na izmjeni zakona kako bi useljavanje stavio pod kontrolu.
“Zaustavite brodove, udavićemo se!” – tim riječima desničarski Dejli Miror pokušava da oslika stanje nacije pošto je nacionalni Biro za statistiku revidirao prošlogodišnje podatke i objavio da je u 2022. godini u Veliku Britaniju ušlo 745.000 imigranata.
Britanski premijer Riši Sunak primjećuje da je “dobro to što je Biro za statistike objavio i da je nivo useljavanja sada u padu”.
“Pred nama dug put. Zato sam najavio mjere kako bi se smanjio broj izdržavanih lica, koje studenti dovode u zemlju, a koji je u velikom porastu. Samo ta mjera je najoštrija do sada preduzeta akcija zauzdavanja zakonitog useljavanja”, kaže britanski premijer.
Šest od sedam doseljenika – studenti
Lavovski dio legalnih useljenika čine studenti i njihove porodice. Prošle godine 600.000 ljudi na taj način se doselilo u Britaniju.
Ostatak mahom čine njegovateljice u staračkim domovima i medicinske sestre. Njihov broj je teško smanjiti za sada.
No, vlada je izdvojila sredstva za obuku znatno većeg broja Britanaca za ove profesije. Posljedice bi mogle da se osjete tek za desetak godina.
Ekonomisti tvrde da ovoliki broj doseljenika ne pospješuje privredni rast.
Ilegalni prelasci Lamanša u padu
Mnogo veći trn u oku Sunakove vlade je ilegalna imigracija. Lamanš je brodovima od juna 2022. do juna ove godine prešlo preko 52.000 ljudi.
Četvrtinu su činili državljani Albanije. Sporazumi Londona sa Tiranom i Parizom dali su rezultata.
Britanski ministar unutrašnjih poslova Džejms Kleverli tvrdi da je broj dolazaka je u padu.
“Odluke o azilu su brže. Repatrijacije rastu. Radimo i uradićemo sve da bismo ispunili preuzetu obavezu da zaustavimo brodove”; obećava Kleverli.
No, Bi-Bi-Si danas objavljuje montažu sličnih izjava svih premijera od Kamerona do Sunaka, koje su se do sada izjalovile.
Vrhovni sud zaustavlja smještanje azilanata u Ruandu
Izbjeglice mahom borave po hotelima što poreske obveznike košta osam miliona funti dnevno.
Tokom mandata donedavne ministarke unutrašnjih poslova Suele Braverman sve češće su smještane na baržama nadomak britanske obale.
Njeno čedo, sporazum sa Ruandom o smještanju azilanata do odluke o njihovoj daljoj sudbini, Vrhovni sud Britanije proglasio je nezakonitim.
Predsjednik britanskog Vrhovnog suda Robert Rid objasnio je da će “promjene, potrebne da bi se uklonili rizici od repatrijacije azilanata, možda biti uvedene u budućnosti, ali da sada nisu na snazi”.
Odluku Vrhovnog suda pozdravili su pravni zastupnici azilanata.
Pravni stručnjak za imigraciju Anet Elder tvrdi da je Sud “jasno stavio do znanja da se ne radi samo o kršenju Evropske konvencije o ljudskim pravima, već i o kršenju međunarodnih konvencija o izbjeglicama i protiv trgovine ljudima”.
Britanski premijer Riši Sunak ističe da Vlada već radi na novom sporazumu sa Ruandom.
“Usaglasićemo ga sa presudom Vrhovnog suda. Ako bude potrebno, izmijenićemo domaće zakone”, obećava premijer.
Već je izmijenjen zakon po kome je repatrijacija mogla da bude zaustavljena dopisom bilo kog sudije iz Evropske unije.
U Britaniji je ta praksa poznata kao “pidžama odluka” pošto su dopisi obično pristizali rano ujutru.
Opozicioni laburisti ne nude inovativna rješenja, ali tvrde da znaju kako da podmire socijalna davanja za domaće, ali i useljeničko stanovništvo.
Imigracija uz ekonomiju ostaje pitanje, koje bi moglo da presudi ishod izbora naredne godine.
(RTS)