Ljudski resursi u Specijalno tužilaštvu su bili nedovoljni za priliv predmet, neuslovne su radne prostorije, što sprečava SDT da obavlja svoj posao na kvalitetan način, kazao je glavni specijalni tužilac Vladimir Novović na centralnom panelu “Dostizanje vladavine prava: vidi li se cilj?” u okviru konferencije “Osvrt na 11 godina napretka i izazova – kako oživjeti pregovore Crne Gore sa EU“, koju organizuje Centar za građansko obrazovanje, sa partnerima.
On je naveo da je zadovoljan stvarima koje je uradilo Specijalno tužilaštvo u prethodnom periodu.
„To potvrđuje nezvanični izvještaj EK, gdje se kaže da je Crna Gora na prekretnici kada je riječ o organizovanom kriminalu i korupciji. Da je specijalno tužilaštvo postupalo agilno u većem broju predmeta visoke korupcije, koji pokazuju na duboku inflitraciju organizovanog kriminala u državnim organima, uključujući i sam vrh sudstva i organa za sprovođenje zakona“, kazao je Novović.
Ističe da su ljudski resursi nedovoljni za priliv predmet, neuslovne su radne prostorije, što „sprečava SDT da obavlja svoj posao“.
„Ove stvari smo uvidjeli i odma inicirali izmjenu pravilnika. Novi pravilnik je stupio na snagu 1. avgusta 2022. godine. Time je povećan broj radnih mjesta sa 40 na 60. Shvatili smo da postoji nedostatak ljudskih resursa. Ti nedostaci ogledali su se u tome da svaki tužilac mora imati svog zapisničara, finansijske istrage se nijesu mogle sprovoditi sa postojećim kapacitetom. Imali smo samo šest savjetnika, a sada bi trebalo da ih ima 13. Odjeljenje za informacione tehnologije i dokaze je shvaćeno kao važno i tu je povećan broj službenika“, istakao je Novović.
On navodi da u SDT-u ima nedovoljan broj tužilaca, te da je odlukom predviđeno da u SDT ima 12 tužilaca.
„U Višem državnom tužilaštvu u Podgorici, čija je nadležnost značajno manja, odlukom o broju tužilaca predviđeno je 16 tužilaca i rukovodilac tog tužilaštva. Smatram da je nadležnost Specijalnog tužilaštva preširoko postavljena. Jedan od gorućih problema je nedovoljna popunjenost Cpecijalnog policijskog odjeljenja“, naveo je Novović.
Specijalno državno tužilaštvo nema uvid u hronologiju upisa nepokretnosti što im otežava rad u finasijskim i krivičnim istragama, pa specijalni državni tužilac Vladimir Novović traži da se to što prije riješi.
Kaže da je veliki problem i to što SDT nema automatsku razmjenu podataka sa državnim organim i apeluje da se na tome poradi.
SDT je, prema njegovim riječima, pokazao samostalnost i neselektivnost i nepristrasnost u radu, ali im treba podrška i građana i institucija.
“Kad biste nas svi podržali dali biste nam podstrek u radu protiv organizovanog kriminala i korucije”, poručio je Novović.
Kao veliki nedostatak u radu istakao je što nema ujedinjene baze podataka državnih organa, niti SDT ima mogućnost da pristupi svim informacijama koje su im neophodne za rad.
“Ja sam se obratio državnim organima, ali su rekli da nemaju kapaciteta da to urade. Automatske razmjene podataka još nema. Imamo token koji nam je dala Uprava za katastar i državnu imovinu kako bismo pristupili podacima o trenutnim vlasnicima ali nemamo hronologiju upisa i istoriju nepokretnosti, ko je bio prethodni vlasnik i to nam otežava rad u finansijskim i krivičnim istagama”, pojasnio je Novović.
Rekao je da SDT ima prstup bazama podataka Uprave prihoda i carina, ali samo u dijelu koliko je koji građanin prijavio novca na carinskom prelazu i granici.
“A mi nemamo podatke o prijavljenim prihodima, automatska razmjena podataka nije primijenjena u dovoljnoj mjeri i tražimo podatke putem dopisa od organa državne uprave i to nam otežava posao”, ističe Novović.
(RTCG/Dnevno)