Vlada Crne Gore, je na predlog ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjana Ćulafića, usvojila ažurirani Nacionalni utvrđeni doprinos Crne Gore (NDC) za 2030. i 2035. godinu.
Kako piše u saopštenju Vlade, Ažurirani NDC postavlja ambiciozan cilj smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG) za 55% do 2030. godine i 60% do 2035. godine, što je ogroman iskorak u odnosu na prethodni NDC kojim je smanjenje predviđano u iznosu od 35%.
“Ažuriranje NDC-ja je urađeno uz posvećenu i kontinuiranu podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, korištenjem najsavremenije metodologije uz poštovanje visokih standarda Evropske unije i zahtjeva Okvirne Konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama”, dodaje se u saopštenju.
Ćulafić je podsjetio da se Crna Gora suočava sa izazovima klimatskih promjena koje utiču na ekonomiju, prirodne resurse i zdravlje građana.
“NDC je obaveza preuzeta prema Pariškom sporazumu, kojom se Crna Gora obavezuje na smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte i doprinos globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promjena “, naglasio je on.
Kako je dalje pojasnio, NDC predviđa dekarbonizaciju energetskog sektora povećanjem investiranja u obnovljive izvore energije, modernizaciju elektroenergetskog sistema i unapređenje energetske efikasnosti u svim oblastima života.
“Takođe, doprinosi ispunjavanju obaveza Crne Gore u procesu pregovora sa Evropskom unijom, koje proističu Evropske unije iz Pregovaračkog poglavlja 27. Ciljevi su usklađeni sa strateškim planovima i programima Vlade Crne Gore, osiguravajući dosljednost u sprovođenju klimatske politike države”, istakao je Ćulafić.
U zaključku je rekao da ovaj dokument predstavlja jasnu političku volju da se postignu konkretni ciljevi smanjenja emisija GHG, unaprijedi energetska efikasnost, podstakne veće korištenje obnovljivih izvora energije, unaprijedi kvalitet vazduha, zaštiti životna sredina i obezbijedi dalje usklađivanje sa međunarodnim obavezama.