Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Goran Vesić rekao je da će sutra zvanično podnijeti ostavku na mjesto ministra.
“Prošao je dan žalosti u Republici Srbiji povodom strašne tragedijje na Željezeničkoj stanici u NS. Nisam se oglašavao iz pijeteta prema stradalima i porodicama. Ostavku sam ponudio istog dana predsjedniku Vlade kada se dogodila nesreća, a namjeru sam saošptio i predsjedniku Republike Obavejštavam da ću sjutra ujutro zvanično podnijeti ostavku predsjedniku Vlade”, rekao je Vesić na konferenciji.
“Kada je Skupština bude konstatovala prestaću da obavljam funkciju u tehničkom mandatu. Ne mogu da prihvatim krivicu, jer ni ja ni 14 ljudi nemamo ni trunku odgovornosti, i siguran sam da će to da pokaže istrag. Ostavku podnosim kao odgovoran čovjek koji želi to da primjerom pokaže”, rekao je Vesić.
Dodao je da Ministarstvo građevinarstva “nijednim aktom nije moglo da utiče na projekat i nadzor”.
U petak 1. novembra na Željezničkoj stanici u Novom Sadu urušila se nadstrešnica zbog koje je na licu mjesta poginulo 14 osoba, dok su tri teško povrijeđene.
Prema istraživanju Insajdera, državno preduzeće “Infrastrukture željeznice Srbije” , koje je prema ugovoru investitor i naručilac posla, do danas nije čak ni predalo zahtjev za izdavanje upotrebne dozvole za zgradu željezničke stanice u Novom Sadu.
Prema posljednjem saopštenju Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu u subotu je saslušano 26 osoba, dok je za nedjelju bilo planirano saslušajje 14 lica.
VELIKA TRAGEDIJA: Četrnaest žrtava u nesreći na željezničkoj stanici u Novom Sadu
Tužilaštvo je navelo da je saslušan, između ostalog, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture; direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, odgovorna lica u “Željeznicama Srbije“ AD, “Infrastruktura želejznica Srbije“ AD, odgovorna lica angažovana na izvođenju radova.
Infrastrukture Željeznice Srbije saopštile su da nadstrešnica koja je pala na ulasku u stanicu nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade kao dio projekta izgradnje brze pruge Novi Sad – Subotica.
Rekonstrukcija zgrade željezničke stanice u Novom Sadu građena je po međudržavnom sporazumu Vlade Srbije i Republike Kine, i ugovoru državnih firmi Infrastruktura željeznice Srbije i China Railway International i China Communications Construction Company.
Potresna ispovijest spasilaca iz Novog Sada: Ispod ruševina pronašli dedu zagrljenog sa unukama