12.9 C
Podgorica
12.12.2024.

Veliki broj radnika iz inostranstva u Njemačkoj osjeća diskriminaciju

Mnogi radnici iz inostranstva u Njemačkoj osjećaju diskriminaciju i visoke prepreke za imigrante, prema studiji Instituta za istraživanje tržišta rada i zanimanja (IAB).

Oko 56 odsto stranih stručnih radnika navelo je da su doživjeli diskriminaciju u najmanje jednoj životnoj oblasti – najčešće prilikom traženja stana.

Rijeđe su pominjali diskriminaciju u kontaktu sa institucijama poput škola, zdravstvenih ustanova ili policije.

Ipak, više od petine se požalilo da se osjeća zapostavljeno pri kontaktu sa državnim službama ili institucijama.

Izazovi u društvenoj integraciji su poprilični, zaključili su istraživači iz IAB.

Uprkos izmjenama zakona o useljavanju stručne radne snage iz inostranstva, još postoje birokratske prepreke pri izdavanju viza, priznavanju diploma i u pitanjima u vezi sa porodicom.

Važno je prihvatiti da se odluke o doseljavanju često donose zajedno, u porodici“, rekao je stručnjak IAB Boris Ivanov.

Cjelovit pristup procesu imigracije koji uključuje i traženje posla za partnera, brigu o djeci i pronalaženje smještaja, mogao bi da podrži useljavanje u Njemačku”, rekla je istraživač Tanja Fendel.

Kao najčešći izvor informisanja o Njemačkoj kao zemlji imigracije navedeni su lični kontakti sa ljudima koji već žive u Njemačkoj.

Njihova iskustva mogu odlučujuće doprinijeti sagledavanju Njemačke kao atraktivne destinacije za stručnu radnu snagu” rekao je Ivanov.

Prema podacima IAB, između 2010. i 2019. je radna imigracija iz zemalja van EU porasla sa 30.000 na 64.000 ljudi godišnje. Tokom pandemije zabilježen je pad, dok je prošle godine došlo 72.000 ljudi.

Udio mlađih između 18 i 31 godine, koji su posle izmjena zakona dobili boravišnu dozvolu radi zaposlenja, porastao je sa 42 odsto na 61 odsto.

DPA

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime