Specijalno državno tužilaštvo (SDT) privelo je kraju istragu protiv bivšeg predsjednika Privrednog suda Blaža Jovanića, koji se sumnjiči da je organizator kriminalne grupe koja je prethodnih godina zloupotrebom službenog položaja i drugim krivičnim djelima oštetila državu za više desetina miliona eura, nezvanično saznaje “Dan”. Dokazi koje je pribavilo tužilaštvo na čijem je čelu Vladimir Novović do kraja nedjelje biće dostavljeni Višem sudu na ocjenu i kontrolu, saznaje Dan iz izvora bliskog istrazi.
Pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja uhapsili su Jovanića 9. maja ove godine, nakon što su u ranim jutarnjim satima obavili pretres njegovog kabineta, i sa radnog mjesta ga priveli na saslušanje.
Osim Jovanića, po nalogu glavnog specijalnog tužioca, tada je uhapšeno još desetak osoba iz više crnogorskih gradova. Istim povodom na saslušanje su privedeni i stečajni upravnici Saša Zejak, Sanja Lješković i Radovan Radinović, advokatica Snežana Jović i vlasnici firmi za privatna obezbjeđenja Pavić Globarević i Darko Perović.
Pojedine Jovanićeve kolege, NVO, ali i neki predstavnici međunarodne zajednice, godinama su ukazivali da se u Privrednom sudu dešavaju brojne zloupotrebe koje državu koštaju milione eura. U međuvremenu, došlo je izmjene Zakona o stečajnom postupku, koji je stupio na snagu 17. januara ove godine, nakon čega je Ministarstvo pravde, u vrijeme dok je državni sekretar bio Andrej Milović, formiralo komisiju za ispitivanje znanja stečajnih upravnika.
“Postoje ozbiljne indicije na koje ukazuju i predstavnici međunarodne zajednice da u Crnoj Gori postoji tzv. stečajna mafija, koju čini mreža korumpiranih sudija i stečajnih upravnika, a koji su u sprezi sa onim djelovima društva odgovornim za preuzimanje milionske imovine, pogotovo državne, po bagatelnim cijenama, stičući enormno bogatstvo na štetu Crne Gore i njenih građana, kao i radnika velikih državnih preduzeća, koja su na ovaj način uništena i pretvorena u privatnu svojinu osoba bliskih prethodnom režimu. Postoje i prijave u Specijalnom državnom tužilaštvu protiv krakova ove korumpirane mreže, koji vode do samog vrha tzv. stečajne mafije”, saopštio je tada Milović.
Zbog formiranja komisije Ministarstva pravde i testiranja, 31. marta ove godine zajedničkim saopštenjem su se oglasili predsjednik Privrednog suda i predstavnici Komore stečajnih upravnika, a vezano za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stečaju. Kako su objavili pojedini mediji, na sastanku sa Jovanićem tada su bili predstavnici Komore Saša Zejak i Predrag Rakočević.
SDT je još krajem 2019. počelo da istražuje da li su stečajni upravnici i sudije Privrednog suda umiješani u malverzacije zbog kojih je država, kako se sumnja, oštećena za desetine miliona eura.
Svjedočio zbog pronevjere novca u Vrhovnom sudu
Bivši predsjednik Privrednog suda je odmah po sticanju diplome Pravnog fakulteta 1998. godine počeo da obavlja pripravnički staž u Višem sudu u Podgorici, a nakon dvije godine je izabran za šefa kabineta tadašnjeg predsjednika Vrhovnog suda Ratka Vukotića.
Za vrijeme njegovog rada u kabinetu predsjednika Vrhovnog suda nestao je novac iz blagajne, a spekulisalo se da je u pitanju bilo više od 300.000 eura. Jovanić je kasnije u krivičnom postupku protiv troje službenika tog suda bio svjedok.