Prema podacima Unicefa, 559 miliona djece trenutno izdrži najmanje četiri do pet opasnih toplotnih talasa godišnje, ali će se taj broj popeti na dvije milijarde do 2050. godine, prenosi portal RTCG.
Klimatska kriza je takođe i kriza dječijih prava, s obzirom na činjenicu da je jedno od četvrto djece širom svijeta već pogođeno klimatskim vanrednim stanjem, a da će se do 2050. godine praktično svako dijete u svakom dijelu svijeta suočiti sa stalnim toplotnim talasima, navodi se u novom izvještaju Unicefa.
Za stotine miliona djece, toplotni talasi će takođe trajati duže i biti ekstremniji, povećavajući opasnost od smrti, bolesti, gladi i prisilne migracije.
Nalazi su objavljeni manje od dvije sedmice prije nego što su pregovori o klimi Ujedinjenih nacija COP27 počeli u Egiptu, a nakon katastrofalne godine ekstremnih vremenskih pojava- toplotnih talasa, oluja, poplava, požara i suša, još jednom su pokazali kojom brzinom se klimatska katastrofa dešava i kolike su razmjere tzv. klimatskog sloma.
Prema podacima Unicefa, 559 miliona djece trenutno izdrži najmanje četiri do pet opasnih toplotnih talasa godišnje, ali će se taj broj učetvorostručiti na dvije milijarde do 2050. godine, čak i ako se globalno zagrijavanje smanji na 1,7 stepeni, što je trenutno najbolji mogući scenario.
U najgorem slučaju, uz porast temperature od 2,4 stepena, uzrokovan nastavkom sagorijevanja fosilnih goriva, procjenjuje se da će 94 odsto djece biti izloženo dugotrajnim toplotnim talasima koji će trajati najmanje 4,7 dana do 2050. godine u poređenju sa jednim od četvrto djece trenutno.
U ovoj klimatskoj noćnoj mori, samo mala područja Južne Amerike, centralne Afrike, Okeanije i Azije će izbjeći opasno duge vrućine.
Djeca i bebe nisu u stanju da regulišu svoju telesnu temperaturu kao odrasli, što ih čini ranjivijim na prodorne uticaje ekstremne i produžene toplote. Ovo uključuje bezbroj zdravstvenih problema kao što su astma, kardiovaskularne bolesti, pa čak i smrt.
Pored toga, kako intenzivna toplota pogoršava sušu, ona takođe može smanjiti pristup hrani i vodi, što može usporiti razvoj i povećati izloženost nasilju i sukobima, u slučaju da su porodice prisiljene da migriraju. Istraživanja su takođe pokazala da ekstremna toplota negativno utiče na koncentraciju djece i sposobnosti učenja.
„Puna snaga klimatske krize je na vratima, a toplotni talasi su naša realnost. Budućnost izgleda nevjerovatno mračno“, rekao je Nikolas Ris, stručnjak za životnu sredinu i klimu Unicefa.
Unicefov izvještaj, pod nazivom “Najhladnija godina ostatka njihovih života” je poziv na akciju za političke lidere koji nastavljaju da podliježu interesima velikih korporacija, iako su proteklih sedam godina bile najtoplije zabilježene.
Od polarnih regiona do tropskih krajeva, opasni toplotni talasi se povećavaju po učestalosti, trajanju i veličini i već ubijaju skoro pola miliona ljudi svake godine.
Samo ove godine, toplotni talasi u Kini su isušili rijeke i oštetili usjeve, dok su temperature u Pakistanu dostigle 48 stepeni prije nego što su kiše bez presedana ostavile trećinu zemlje pod vodom. Rekordne temperature širom Evrope dovele su do desetina hiljada smrtnih slučajeva i i drastično smanjile prinose usjeva, dok je više od 100 miliona Amerikanaca bilo pod crvenim upozorenjima o vrućini tokom ljeta.