7.9 C
Podgorica
12.12.2024.

Umjesto milionske kazne, dobili zabranu sporazuma

Agencija za zaštitu konkurencije (AZK) utvrdila je da su INA i Jugopetrol od jula 2019. pa do kraja te godine prekršili Zakon o zaštiti konkurencije.

Oni su postigli zabranjeni sporazum kojim su direktno utvrđivali i primjenjivali fiksne maloprodajne cijene tečnog naftnog gasa na tržištu maloprodaje na teritoriji Crne Gore, koji je imao za cilj ili posledicu sprečavanje, ograničavanje ili narušavanje konkurencije.To je konstatovano u odluci koju je AZK donijela krajem marta ove godine.

AZK je naložila tim kompanijama obustavu dalje primjene ovog sporazuma, kao i da joj pojedinačno, jednom godišnje za prethodnu godinu i u roku od naredne dvije godine, a najkasnije do prvog marta godine koja slijedi godini o kojoj se izvještava, pisanim putem podnose godišnje izvještaje o mjesečnom kretanju ukupno nabavljenih i prodatih količina i vrijednosti predmetnog proizvoda, odnosno ukupne nabavljene količine tečnog naftnog gasa, ukupnu vrijednost nabavljenih količina tečnog naftnog gasa (bez PDV-a), ukupne prodate količine tečnog naftnog gasa i ukupnu vrijednost prodatih količina tečnog naftnog gasa (bez PDV-a).

Ipak, i pored toga što su vođena dva spora vezana za ovaj zabranjeni sporazum, obje kompanije uspjele su da prođu nekažnjeno, s obzirom da je prekršajni postupak, prema pouzdanim informacijama “Dana”, uprkos blagovremenom pokretanju, ipak zastario.

Prema informacijama do kojih je “Dan” došao, u periodu od januara do juna 2019. godine kretanje berzanskih (a ujedno i nabavnih) cijena nije se znatno mijenjalo, što je održavalo maloprodajnu cijenu TNG od 0,65 eura po litru. Nakon što je u toku juna i početkom jula 2019. godine došlo do značajnog smanjenja nabavne cijene, pa je usvojeno smanjenje cijena od 0,05 centi po litru i nova cijena je iznosila 0,60 centi po litru, što je umanjenje od oko 7,5 odsto, i od 1.7.2019. važila je ta niža cijena. Ipak, očigledno na osnovu zabranjenog sporazuma, samo sedam dana kasnije, cijena je vraćena na 65 centi po litru u prodajnim objektima kompanije INA, dok je kod Jugopetrola ta cijena iznosila 0,63 centa.

U periodu jul–septembar 2019. godine nabavne cijene su nastavile da padaju, a cijena TNG u maloprodajama INA i Jugopetrola nije se mijenjala.

Zakonom su zaprijećene kazne u visini od jedan do 10 odsto ukupnog godišnjeg prihoda u finansijskoj godini koja je prethodila godini u kojoj je prekršaj izvršen.

Prema finansijskim izvještajima Jugopetrola i INA, ukupan prihod u 2018. godini iznosio je 163.835.569 eura i 76.910.840 eura respektivno, što bi u slučaju da prekršajni postupak nije zastario i da je došlo do utvrđivanja prekršaja ove kompanije to koštalo između 1,63 miliona i 16,3 miliona za Jugopetrol, i oko 700 hiljada do 7,69 miliona eura za INA.

Nadležni sud obustavio prekršajni postupak

Redakcija “Dana” je u više navrata u toku trajanja postupka slala pitanja Agenciji za sprečavanje korupcije, iz koje nam je potvrđeno da je postupak u toku, navodeći da se o njemu ne mogu izjašnjavati do njegovog okončanja. Potvrdili su i da se vode odvojeni postupci protiv učesnika ovog zabranjenog sporazuma. Iz AZK-a su tada istakli da oni nemaju nadležnosti za izricanje mogućih novčanih kazni, već je to u nadležnosti postupajućeg suda.

- Oglasi-spot_imgspot_img
IzvorDAN
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime