U Skupštini Crne Gore i danas će poslanici postavljati pitanja ministrima.
Tok sjednice:
Kojih 500 i više artikala su dio akcije limitirane cijene i koji je iznos cijene za svaki artikal pojednačno i tokom akcije limitirane cijene, upitao je poslanik Miloš Konatar.
– Vjerujem da je svim poslanicima u Skupštini cilj da se zaustavi inflacija u Crnoj Gori – kazao je Konatar.
Izrazio je zabrinutost zašto nije nastavljeno sa akcijom “Stop inflaciji”.
On je pokazao grafik koji prikazuje godišnju stopu inflacije za 2023. godinu, koja se, kako kaže smanjuje od januara te godine. Podaci su, kako navodi, pokazali da inflacija pada, i pita se zašto nije nastavljeno sa akcijom kada je “dala rezultate”?
Ukazao je da je u prva tri mjeseca tekuće godine došlo do povećanja inflacije.
Đeljošaj tvrdi da je odlučio da se prekine akcija “Stop inflaciji”, i sprovede nova, nakon analize, te da niko politički na to nije uticao.
Akcija Stop inflaciji i ova akcija su raličite kao dan i noć, kazao je ministar Đeljošaj.
– Nema ovdje nikakve veze sa politikom. Ovo su akcije za građane, za sve, a koje sprovodi ova Vlada – kazao je on.
Konatar je apelovao da se ne dozvoli totalna destrukcija javnih finansija Crne Gore, posebno se ovrćući na najave vezane za Fond PIO.
Potpredsjednicu Skupštine Crne Gore Zdenku Popović interesovali je da li je u pripemi Zakon kojim bi se ukinula neradna nedjelja, te da li su konsultacije obavljenje sa svim relevantnim akterima za ovu oblast.
Đeljošaj kaže da se o ovom pitanju otvorila javna polemika.
Kaže da je postignut dogovor na Socijalnom savjetu i da bi korektno bilo da se ispoštuje.
Đeljošaj je kazao da mi nemamo neradnu nedjelju već diskriminatorski uvedenu neradnu nedjelju za jedan sektor.
Predlaže osnivanje Radne grupe u septembru, koja će nači neko dugoročnije rješenje.
Popović mu je odgovorila da neradna nedjelja znači afirmaciju porodice.
– Mene buni što u Socijalnom savjetu imamo i sindikate, koji su se zalagali za to da nedjelja mora biti neradna, pa me čudi odakle priča o tome da neradna nedjelja djelimično mora biti ukinuta jer trpe trgovački lanci i šoping centri – kazala je Popović.
Pitala je da li bi ukidanjem neradne nedjelje uveli pravnu nesigurnost.
Poslanik PES-a Tonći Janović pitao je da li su mjere Vlade oko ograničenja marži dale rezultate.
Potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj kazao je da se ovom mjerom nastojalo pomoći socijalno ugroženim kategorijama stanovništva.
– Cilj je bio da se zaustavi rast cijena, da se uključi veliki broj domaćih proizvoda i da postignemo dogovor sa trgovinama, kako bismo imali mjeru koja neće biti donešena kao naredba vlade, već da bude obavezujuća ali uz širi koncenzus – kazao je Đeljošaj.
On je istakao da je prije nekoliko dana objavljena lista artikala koji su sniženi, te da će nakon analiza naći način da se akcija nastavi.
Kaže da su pokrenuli i podršku razvoju konkurencije.
Navodi da je zabilježen samo jedan slučaj kada nijesu ispoštovane mjere predviđene ovom akcijom, te da je inspekcija reagovala.
Janović je apelovao na Agenciju za zaštitu konkurencije da što prije dostavi sve podatke.
Kaže da se ta agencija mora oglasiti i o državnoj pomoći koja je dodijeljena Porto Montenegru, i naglasio da Tivat nije opština koja je u mogućnosti dabilo koga časti 4-5 miliona eura.