Japanska vlada odobrila je danas radikalnu reviziju odbrambene doktrine u okviru koje se predviđa da udvostruči vojni budžet sa oko jedan, na dva odsto BDP-a do 2027. godine.
To je najveća revizija japanske odbrambene politike u više decenija, u okviru koje se takođe predviđa da ujedini svoju vojnu komandu i poveća domet svojih raketa.
Mjere su preduzete u nastojanju Japana da razvije protivtežu kineskoj vojnoj moći koju Tokio ocjenjuje kao “strateški izazov bez presjedana” za njegovu bezbjednost.
Iako javno mnjenje u Japanu podržava te promjene radi se o velikom zaokretu za tu zemlju, čiji pacifistički ustav, usvojen dan posle poraza na kraju Drugog svjetskog rata, u principu zabranjuje zemlji da ima pravu vojsku.
Međutim za tvorce doktrine u Tokiju ova revizija više predstavlja posljednju etapu u sporoj i postepenoj normalizaciji japanske pozicije po pitanju odbrane i nacionalne bezbjednosti, ocijenio je Džems Brejdi potpredsjednik instituta Teneo, prenosi Beta.
Japanska odbrambena dokrtina zasniva se na tri dokumenta koja jasno pominju Kinu, Sjevernu Koreju i Rusiju, navodi Frans pres koji je imao uvid u dokument prije njegovog usvajanja.
U novim dokumentima koristi se snažniji jezik nego prilikom prve publikacije nacionalne bezbjednosne strategije Japana 2013. godine.
Sve snažniji vojni stav Kine tu se opisuje da predstavlja “ozbiljni strateški izazov bez presjedana za mir i stabilnost Japana”.
Japan predviđa da razvije “kapacitete za kontranapad”, koncept koji je do nedavno smatran nekompatibilnim sa njegovim Ustavom. To bi mu omogućilo da gađa ciljeve koji prete arhipelagu iz susjednih zemalja.
“Kapacitet za kontranapad je potreban”, navodi se u dokumentima navodeći da sadašnji sistem kojim treba da se sruše moguće rakete prije nego što stignu na japansko tlo nije dovoljno efikasan, ali i da nikakav preventivni udar ne bi bio tolerisan prema Ustavu.
U vladinom dokumentu se pominju američke krstareće rakete Tomahavk, kao i rakete dugog dometa SM-6. Lokalni mediji javljaju da Japan namerava da nabavi 500 Tomahavk raketa.
Prisustvo snaga za samoodbranu na južnim ostrvima Japana, najbližim Tajvanu i prema tome Kini treba da bude povećano, da se takoreći utrostruče jedinice za presretanje balističkih raketa, prenose japanski mediji.
Prema dokumentima u koje je imao uvid Frans pres, Japan predviđa da ojača kapacitet obalske straže i da poveća saradnju sa vojskama i obalskom stražom drugih zemalja, bez navođenja drugih detalja.
Dugogodišnja japanska zabrinutost u odnosu na Kinu dodatno je pojačana u avgustu kada je Peking sproveo veći broj vojnih vežbi blizu Tajvana, tokom kojih su rakete pale u more u ekskluzivnu ekonomsku zonu japanskog arhipelaga.
U japanskoj bezbjednosnoj strategiji takođe se pominje Pjongjang i sjevernokorejsko ispaljivanje raketa, koje kako se navodi “predstavlja ozbiljniju i bliskiju pretnju” za Japan nego ranije.
Kada je Rusija u pitanju, njena “spremnost da pribjegne sili da bi postigla svoje bezbjednosne ciljeve, kao u Ukrajini, je očigledna i njene vojne aktivnosti u regionu Azije i Pacifika kao i njena strateška saradnja sa Kinom jako zabrinjavaju po pitanju bezbjednosti”, navodi se u dokumentu.
Nova japanska strategija već je i prije nego što je zvanično objavljena izazvala ljutnju Pekinga koji stalno govori o brutalnom japanskom militarizmu iz prve polovine 20. veka kada je Kina bila jedna od žrtava.