4.9 C
Podgorica
11.02.2025.

U Skupštini rasprava o poreskim, penzionim i platnim propisima

Poslanici u Skupštini raspravljaju o izmjenama i dopunama Zakona o poreskoj administraciji, kojima bi se izvršila usklađenost ovog propisa sa međunarodnim standardom i uvećala poreska transparentnost.

Osim toga zakona, na dnevnom redu su i izmjene Zakona o platnom prometu, dobrovoljnim penzionim fondovima i drugim poreskim propisima…

Ministar finansija Novica Vuković je u uvodnom obrazloženju, naveo da je Crna Gora 2018. godina pristupila Globalnom forumu o transparentnosti i razmjeni informacija u poreske svrhe, pri čemu se obavezala da će implementirati potrebne mjere.

„Imajući u vidu da postojeći zakon samo djelimično implementira ove standarde, predloženim izmjenama izvršiće se potpuna usklađenost sa standardom zajedničkih izvještavanja… Izmjenama će se stvoriti preduslovi za otpočinjanje automatske razmjene o finansijskim računima i na taj način Crna Gora će biti uklonjena sa liste država koje nisu adekvatno implementirale stanarde poreske transparentnosti“, kazao je Vuković.

Nenaplaćeno 600 miliona

Poslanik Nove srpske demokratije (NSD) Dejan Đurović je naveo da bi ovaj zakon trebao da završi priču o porezu, te da bi se u slučaju naplate od 600 miliona eura koliko se državi duguje, značajno uticalo na život građana Crne Gore.

„Od ovih 600 miliona najveći broj je onih koji su vezani za prvu familiju, a najveći dužnik je „Vektra“ i gospodin Brković. Nadam se da ćemo kroz prinudnu naplatu uspjeti bar nešto da nadoknadimo od 600 miliona, ovaj zakon je trebalo donijeti prije dok je Brković imao imovinu kojom bi se moglo naplatiti 115 miliona eura. Danas on nema tu imovinu, ali ajde bar ono što možemo da im oduzmemo. Druga stvar je takođe vezana za funkcionisanje Đukanovića, imamo dug neplaćanja poreza na dobit kod „Port of Montenegra“ koji je sigurno fiktivni od 80 miliona i porez od devet odsto, koji je sad već 15 odsto, koji nije naplaćen. Đukanović i njegov sin su 2012. godine preko komplikovane mreže povezanih kompanija, otvorili više firmi – je li moguće da predsjednik ne želi da bude poreski obveznik države “, kazao je Đurović.

Naveo je da su ti trustovi uspostavljeni na period 80 godina, te da su kompanije mogle da obavljaju sve poslove ali da su nakon gubitka vlasti, one zatvorene. Đurović je pitao da li postoji osnov da predsjednik države otvara kompanije na Djevičanskim ostrvima.

„Kako su reagovale druge zemlje pri otvaranju Pandora papira? U Latinskoj Americi je došlo do političke odgovornosti… Moramo li mi biti gori od Čilea i Ekvadora? Možemo donijeti zakone i sprovesti ih, ali moramo i pravdu na osnovu tih zakona dovesti do toga da nam građani vjeruju. Plaćanjem poreza pokazujete ljubav prema zemlji, a ovaj čovjek je pokazao da je samo koristio“, istakao je Đurović.

Poslanik Demokrata Zdenka Popović je dodala da se Đurović nije dotakao duga tranzicionih tajkuna, te da će se tek nakon ovog zakona saznati za račune domaćih milionera i milijardera u stranim zemljama. Ona je naglasila da se nedonošenjem ovog propisa ugrožava i finansijska stabilnost, jer se njime sprečava mogućnost podrške terorizma i sumnjive transakcije.

„Ja mislim da je razlog za opstrukciju opozicije upravo ovaj, nije razlog ležao u opstrukciji budžet. Mislim da su se novokompovani biznismeni itekako uplašili ovog zakona, jer je važan za ulazak u EU. Svi tranzicioni dobitnici i patriote koji su se ogrtali zastavama i skrivale i otimale novac od građana, naponok ćemo saznati ko su ti ljudi i moraće da plate svaki cent otet od građana“, navela je Popović.

Budva za budžet

Poslanica Posebnog kluba poslanika Jevrosima Pejović je navela da se prošle sedmice mogla vidjeti na djelu koalicija koja Crnu Goru decenijama drži kao taoce u podjelama i nacionalizmu, kazavši da svaki put kada je potrebno – predsjednik Skupštine Andrija Mandić i bivši lider Demokratske partije socijalista i nekadašnji predsjednik države Milo Đukanović, jedan drugom se nađu u nevolji i daju vještačko disanje.

„Ova višedecenijska saradnja je krunisana transakcijom zvanom „Vi nama Budvu, a mi ćemo Vam zažmuriti na usvajanje budžeta i zaduživanje“. Bilo bi dobro da ste u tu transakciju ubacili i Šavnik, jer se tom opštinom podkusuravate pred briselskim diplomatama… Držite te ljude kao taoce“, navela je ona i dodala da građani svakim glasom daju podršku toj koaliciji.

Poslanik Nove srpske demokratije Velimir Đoković je naveo da je zatečen izjavom i da nije tačno da postoji saradnja sa DPS-om, i dodao da im je ta partija najveći višegodišnji protivnik. Ta borba je kako kaže na kraju urodila pobjedom 30. avgusta 2020. godine.

„Građani Šavnikam da li oličeni u aktivistima naše ili nekih drugih partija, neće dozvoliti prekrajanje izbrne volje u Šavniku. Tim građanima puna podrška da ne dozvole da Opštinom Šavnik vlada neko ko je izabran glasovima iz druge opštine. Mislim da su sve liste u Budvi koje su napravile neprirodnu koaliciju, iznevjerile svoje birače“, kazao je on.

Pejović je dodala su gazili pravo stanovnika Šavnika na dostojan život i borili za svoje političke interese, te da imovinski kartoni partijskih lidera pokazuju da nisu ugroženi.

Đoković je naveo da nema potrebe da komentariše izjave, jer njihov višegodišnji rad i borba protiv DPS-a govori sve.

- Oglasi-spot_imgspot_img
IzvorVijesti
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime