Diplomate u radnoj grupi za proširenje u Savjetu EU na današnjem sastanku razmijeniće mišljenja o nacrtima zajedničkih pozicija za poglavlja 7 (pravo intelektualne svojine), 10 (informatičko društvo i mediji), 20 (preduzetništvo i industrijska politika) i poglavlje 31 (vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika).
To su četiri poglavlja koje Crna Gora planira da zatvori do kraja godine.
Međutim, budući da su odluke koje se odnose na proširenje isključivo u nadležnosti država članica, posljednju riječ o tome da li je Crna Gora spremna da zatvori poglavlja daće ambasadori EU zemalja na nekom od narednih sastanaka.
Ukoliko bude postignut jednoglasni dogovor, međuvladina konferencija sa Crnom Gorom mogla bi biti održana sredinom decembra.
Odlazeći evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji u nedavnom obraćanju pred poslanicima Evropskog parlamenta je poručio da se očekuje privremeno zatvaranje četiri poglavlja do kraja godine, kao i da je ispunjavanjem privremenih mjerila u vladavini prava (IBAR) otvoren put ka daljem zatvaranju poglavlja.
U izvještaju EK za Crnu Goru navodi se da je Komisija spremna da podrži ambiciozni cilj zvanične Podgorice da zatvori pristupne pregovore do kraja 2026, počevši od predloga za privremeno zatvaranje dodatnih poglavlja do kraja ove godine, i sadržajne agende za narednu ako budu ispunjeni relevantni uslovi.
U tom cilju, kako se navodi u izvještaju, za Crnu Goru je od ključnog značaja da implementira struktuiran i dobro planiran pristup koji je razvijen za unaprjeđenje agende evropskih integracija u praksi. Naglašeno je da je neophodan nastavak širokog političkog konsenzusa o ključnim reformama.