Dok se u svijetu utrkuju za Ginisa ko će prije da završi autoput, u Crnoj Gori ga još nema, a prioritetna dionica od Smokovca do Mateševa gradi se već sedam godina.
Poslednji primjer je Indija, koja je za manje od pet dana izgradila 75 kilometara autoputa i time oborila Ginisov rekord, prenosi portal Dan. Prethodno je u februaru 2019. godine u Kataru izgrađeno 25.275 kilometara autoputa za deset dana. U Crnoj Gori ni za sedam godina nije završen autoput od 42 kilometra. Iako se teren na kome je građena dionica Smokovac – Mateševo ne može porediti ni sa autoputem u Indiji ni u Kataru, sedam godina za izgradnju 42 kilometra je previše.
Bugari su 39 godina gradili 360 kilometara autoputa. Ko zna, možda Crna Gora hoće taj rekord da obori sa autoputem Bar – Boljare. Kako je krenulo sa prioritetnom dionicom, sve je moguće, piše Dan.
Građevinski radovi na prioritetnoj dionici, po tvrdnjama nadležnih državnih organa, gotovo su komplet završeni, ali autoput još nije otvoren. Doduše, tako je bilo i u novembru, od kada se čeka tehnički prijem i zeleno svjetlo za otvaranje prioritetne dionice duge 42 kilometra.
Dionica Smokovac – Uvač – Mateševo počela je da se gradi 11. maja 2015. godine, a rok izgradnje je bio četiri godine. Prvo je rok produžen do 30. septembra 2020. godine, a potom i do 30. novembra 2021. godine. Danas, put još nije pušten u saobraćaj.
Od 2015. godine promijenile su se tri Vlade, a za autoput su bila zadužena četiri ministra.
Direktor Istraživačkog centra MANS-a Dejan Milovac ocijenio je za “Dan” da ni nakon nekoliko odlaganja konačnog roka završetka građevinskih radova na autoputu i više spekulacija o konačnom završetku tehničkog prijema radova, građani ni nakon gotovo sedam godina od početka izgradnje prioritetne dionice Smokovac – Mateševo još nemaju detaljne i pouzdane informacije o tome šta je i ko bio ključni uzrok ovolikog kašnjenja, da li je država adekvatno zaštitila javni interes, te koliki su gubici za domaću ekonomiju zbog toga što se izgrađena dionica i dalje ne koristi.
“Informacija da se 40-ak kilometara autoputa gradi već sedam godina je nevjerovatna čak i kada se uzme u obzir kriza uzrokovana virusom korona. Ipak, pravi razlozi za ovoliko kašnjenje i dalje nisu poznati javnosti, jer ni nakon smjene DPS režima, ključni podaci koje je krila vlada Duška Markovića nisu podijeljeni sa građanima, a to je propustila da uradi i administracija Zdravka Krivokapića za nepune dvije godine koliko su vršili vlast”, poručio je Milovac.
MANS je, prema njegovim riječima, od početka izgradnje autoputa insistirao na punoj transparentnosti ovog posla, počev od ugovaranja posla i odabira podizvođača, pa sve do uticaja na životnu sredinu koji, nažalost, nije bio zanemarljiv. Dio zahtjeva MANS-a odnosio se i na korespodenciju između Vlade i CRBC-a kao glavnog izvođača radova, koja je pratila svako novo odlaganje, a u kojoj se i dalje skrivaju ključni razlozi, kako za kašnjenje, tako i obrazloženje Vlade da unedogled omogućava CRBC-u da produžava rokove za završetak ovog posla.
“Nedostatak ključnih informacija o ovom projektu je bio predmet i više izvještaja o napretku Crne Gore ka EU u kojima se Vlada poziva da kompletan posao učini transparetnijim”, konstatovao je Milovac.
I dok je vlada Duška Markovića, kako je kazao, bila istrajna u skrivanju informacija, nakon njene smjene smo dobijali uglavnom obećanja koja se nisu ispunjavala.
“To se svakako odnosi prije svega na sporove između Vlade Crne Gore i CRBC-a, a koji se odnose na međusobne optužbe za kršenje ugovora i domaćih zakonskih propisa. Zbog toga javnost opravdano sumnja da su upravo te relacije sa CRBC-om jedan od razloga tolike tolerancije Vlade Crne Gore za kontinuirano probijanje rokova”. zaključio je Milovac.
Prema ugovoru, osnovna cijena autoputa je bila 809,6 miliona eura. Aneksima je uvećana za oko 100 miliona, a sa svim troškovima i kamatama cijena će preći milijardu eura.