Vlada je danas Usvojila Informaciju o potrebi rješavanja pitanja prostornih kapaciteta Vrhovnog državnog tužilaštva, Specijalnog tužilaštva, Višeg tužilaštva u Podgorici i Specijalnog policijskog odjeljenja. U tom kontekstu, usvojen je zaključak kojim se za tu namjenu daje na korišćenje stara zgrada Vlade.
“U skladu sa Zakonom o socijalnoj i dječijoj zaštiti projekat je predviđen za uslugu smještaja koja podrazumijeva, između ostalog, i boravak korisnika u prihvatilištu – skloništu. Istaknuto je mišljenja da će osnivanje usluge prihvatilišta – skloništa biti od izuzetne važnosti i koristi, imajući u vidu da se kao država svakodnevno susrećemo sa velikim brojem izazova usljed nedostatka usluga za podršku djeci i porodicama u riziku”, navodi se u saopštenju.
Vlada usvojila ponudu Crnogorskog elektroprenosnog sistema
Na sjednici usvojena je Informacija o otuđenju sopstvenih akcija, kao i kupovini akcija od strane većinskog vlasnika Crnogorskog elektroprenosnog sistema AD Podgorica.
“U Informaciji se navodi da je Vlada usvojila ponudu Crnogorskog elektroprenosnog sistema AD Podgorica u vezi otkupa i kupovine 550.047 sopstvenih akcija ovog društva, saglasno prosječnoj cijeni utvrđenoj Pravilima o načinu trgovanja blokom akcija, na dan izvršenja transakcije kupovine akcija. Podržavajući uvećanje državnog kapitala po ovom osnovu, Vlada je za kupovinu sopstvenih akcija Crnogorskog elektroprenosnog sistema AD Podgorica opredijelila 489.881,50 eura iz tekuće budžetske rezerve”, dodaje se u saopštenju.
Vlada je usvojila Izvještaj o sprovedenim aktivnostima u postupku izbora snabdjevača posljednjeg izbora i ranjivih kupaca električne energije za period 2023-2025. godine i donijela Odluku o izboru snabdjevača za 2023, 2024. i 2025. godinu.
“Nakon sprovedenog javnog postupka, za Snabdijevača je izabrana “Elektroprivreda Crne Gore” AD Nikšić. U skladu sa odredbama Zakona o energetici propisana je obaveza izbora Snabdjevača posljednjeg izbora i ranjivih kupaca koji vrši snabdijevanje električnom energijom domaćinstva i male kupce koji ne pripadaju kategoriji domaćinstva priključenih na distributivne sisteme električne energije na 0,4 kV, koji bez svoje krivice ostanu bez snabdjevača ili ugovora o snabdijevanju, odnosno one koji izaberu snabdijevanje preko snabdjevača posljednjeg izbora i ranjivih kupaca; kao i ranjive kupce koji su zdravstveno i socijalno ugroženi”, navodi se u saopštenju.
Sedam miliona za nesmetalno nesmetanog snadbijevanja ljekovima
Kako se ističe, snabdijevanje ranjivih kupaca koji su zdravstveno i socijalno ugroženi vrši se uz subvencioniranje mjesečnih računa za utrošenu električnu energiju, pri čemu je zabranjena obustava snabdijevanja za ovu grupu kupaca, od početka oktobra do kraja aprila, bez obzira na eventualne neizmirene obaveze po osnovu utrošene električne energije.
“Usvojena je Informacija o potrebi obezbjeđenja dodatnih finansijskih sredstava u iznosu od 7 miliona eura iz Tekuće budžetske rezerve u cilju nesmetanog snadbijevanja ljekovima i medicinskim sredstvima, odnosno izmirenja obaveza koje Fond za zdravstveno osiguranje ima prema ZU Apoteke Crne Gore “Montefarm”. S tim u vezi, Vlada je dala saglasnost da se obezbijede tražena sredstva, uz konstataciju da je zaštita zdravlja građana apsolutni prioritet ove Vlade”, navodi se u saopštenju.
Kako se u saopštenju ističe, u raspravi je naglašeno da će odobreni iznos od 7 miliona podmiriti urgentne potrebe od ukupno dospjelih obaveza koje iznose 12.949.859,10 eura, te će se Na ovaj način premostiti period do donošenja rebalansa budžeta, kojim će biti planirana ukupna nedostajuća sredstva za tekuću godinu.
“Vlada je usvojila Informaciju o potrebi rješavanja pitanja prostornih kapaciteta Vrhovnog državnog tužilaštva, Specijalnog državnog tužilaštva, Višeg državnog tužilaštva u Podgorici i Specijalnog policijskog odjeljenja. U tom kontekstu, usvojen je zaključak kojim se za tu namjenu daje na korišćenje stara zgrada Vlade, ukupne kvadrature 2.954 m2 u državnoj svojini. Unapređenje prostornih kapaciteta navedenih državnih tužilaštava bi u značajnoj mjeri doprinijelo efikasnoj borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije što predstavlja prioritet Crne Gore u pregovaračkom procesu u poglavljima 23 i 24”, zaključuje se u saopštenju Vlade Crne Gore.