Više državno tužilaštvo (VDT) u Podgorici podnijelo je predlog sudiji za istragu Višeg suda za određivanje ekshumacije tijela porodilje Drite Tafa nakon čega će se donijeti naredba o obdukciji tijela, rekla je “Vijestima” rukovoditeljka tog tužilaštva Lepa Medenica.
Tužilaštvo je, kazala je Medenica, formiralo predmet po službenoj dužnosti a nakon saznanja o događaju iz medija.
Ministar zdravlja Vojislav Šimun je juče na pres konferenciji pojasnio da je porođaj pacijentkinje bio 13. septembra u barskoj bolnici, carskim rezom i da je došlo do hirurške komplikacije koja je prepoznata sjutradan, a da je nakon toga tretirana u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) do 25. septembra. Pojasnio je da je poslije otpuštanja zakazana rutinska procedura u cilju daljeg urološkog liječenja, a da je 30. oktobra ponovo primljena u KCCG, dan nakon sprovedene procedure.
“Uvjeravamo porodicu i cjelokupnu javnost da će svi odgovorni da budu procesuirani”, kazao je Šimun.
Direktor KCCG Aleksandar Radović kazao je da je pacijentkinja iz Bara dovedena u tu ustanovu zbog sumnje da je došlo do podvezivanja mokraćovoda, što je konstatovao urolog, pa je u konsultaciji sa interventnim radiologom instalirana sonda, kako ne bi došlo do zastoja bubrega.
On je pojasnio da je nakon devet dana pacijentkinja puštena kući i da se sonda stavlja preko kože dok se stanje pacijentkinje ne popravi. Objasnio je da je, po dogovoru, primljena opet u KCCG, urađene su kompletne analize i snimanja i uklonjena privremena, a postavljena sonda u organizam.
Radović je rekao da su snimanja u petak pokazala da sonda funkcioniše, ali se pacijentkinji pogoršalo stanje, a urađeno je i snimanje skenerom koje je pokazalo da nema curenja konstrasta i da je u anatomskom smislu sve u redu.
“Pacijentkinja je prevedena u intenzivnu njegu, uključena je reanimacija, ali je došlo do smrtnog ishoda. Mi smo pokrenuli internu komisiju koja treba da ustanovi zašto je u tako kratkom periodu došlo do smrtnog ishoda”, rekao je Radović.