7.9 C
Podgorica
12.12.2024.

Townhall: Crna Gora se neće osloboditi kriminala putem kriptovalute

“Lažov, Rus, bivši predsjednik i njegov pilot – zvuči kao naslov filma Pitera Grineveja. Dodajte toj mješavini kriptovalute i to će postati najnoviji, nepoželjni politički razvoj u Crnoj Gori – maloj zemlji u jugoistočnoj Evropi poznatoj po svojoj prekrasnoj obali i zapanjujućoj korupciji”, piše Ves Martin u svojoj novoj kolumni za američki portal Townhall.

“Najmanja država članica NATO-a – sa samo 600.000 stanovnika – održaće parlamentarne izbore sledećeg mjeseca. Ovo je važno za SAD i Zapad, jer koga god Crnogorci izaberu ili će iskoristiti priliku za epohalnu promjenu da preuzme i pobijedi kriminal ili će izabrati da zadrži otvorena vrata Evrope za šverc i pranje novca – nešto što je Crna Gora postala više od 30 godina.

Milijarde iz vrijednih evropskih bezbjednosnih i obavještajnih budžeta troše se na borbu protiv narko-dilera i novca od kriminala koji u Evropu ulazi kroz zemlje poput Crne Gore. Ipak, korijenski uzrok nikada nije riješen jer političke elite u Crnoj Gori imaju istoriju ne samo da se druže sa kriminalcima – već i da su to oni.

Na sreću, rezultat predsjedničkih izbora početkom ove godine pokazuje da je pobjeđivanje  takvih kriminalaca moguće. Poslije 33 godine loše vladavine, autokrata mafijaškog stila Milo Đukanović poražen je prvi put od 1991. Kontrast između pobjednika – ekonomiste Jakova Milatovića školovanog na Oksfordu, koji je imao 3 godine kada je njegov protivnik prvi put stupio na funkciju – i Đukanovića, stvarnog pobjednika „Čovjek godine u organizovanom kriminalu i korupciji“ ne može biti oštriji.

Milatovićevo uzdizanje na mjesto predsjednika i Đukanovićev gubitak su, razumljivo, pozdravljeni u zapadnim prijestonicama. Velika očekivanja od reformi i čiste vlade sada leže na njegovim plećima. Ipak, postoji sve veća zabrinutost da bi njegovu sposobnost da ostvari promjene mogao da ometa niko drugi do njegov politički partner – bivši ministar finansija Milojko „Miki“ Spajić. Zaista, postoji zabrinutost što je Spajić sada isprepleten sa mrežom bivšeg predsjednika Đukanovića, na način koji bi mogao da dovede do toga da vrata Evrope ostanu otvorena.

Milatović i Spajić su zajedno osnovali politički pokret Evropa sada! (PES). Prvobitno, Spajić je bio taj koji je vodio, čak i kandidat stranke za predsjednika – prije nego što je eksplodirao. Ispostavilo se da je Spajić imao pasoš susjedne Srbije – što je diskvalifikujuća činjenica kada se kandidovao za javnu funkciju u Crnoj Gori – što je prvo pokušao da negira. Neistina se razotkrila kada je u javnost izašla slika njegovog pasoša i druge činjenice koje ga duboko vezuju za život u Srbiji – od posjedovanja velikih broja nekretnina do toga da tamo ima ženu i dijete. U tom trenutku Milatović je preuzeo kontrolu nad kampanjom i kandidaturom.

To što je Spajić smatrao da je moguće tako sveobuhvatno lagati u žaru predsjedničkih izbora je izvanredno i to bi ga onemogućilo da se ikada više kandiduje za javnu funkciju u većini zemalja. Ipak, u Crnoj Gori, toliko naviknutoj na korupciju i bestidnost u političkom životu tokom Đukanovićevih godina, on je i dalje tamo – sada bez srpskog pasoša – pa čak i kandidat PES-a za premijera na parlamentarnim izborima 11. juna.

Baš kao iu svojoj propaloj predsjedničkoj kampanji, Spajić obećava uobičajene trope svih crnogorskih političkih kandidata od besplatnog novca do brzog članstva u EU – sve je to fantazija. Ali njegov neobjašnjivi entuzijazam je da pretvori zemlju u raj za kriptovalute koji podiže obrve i kod kuće i u inostranstvu.

Za naciju koja se bori da se oslobodi krijumčarenja i pranja novca, zasnivanje ekonomskog rasta na kriptovalutama – što su ponovljeni izveštaji Transparensi internešenela, Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala i drugih jasno rekli da predstavlja današnje finansijsko sredstvo izbora za međunarodni organizovani kriminal – bi biti izuzetno nepromišljena odluka. Nametanje njegovog usvajanja tako agresivno kao što je Spajić može dovesti samo do spekulacija da on ima lične interese u tome.

Čini se da su posredni dokazi svuda. Spajić je 11. aprila prošle godine preuzeo zasluge za davanje crnogorskog državljanstva Vitaliku Butterinu, rođenom u Rusiji, osnivaču platforme za kriptovalute Ethereum. Spajićevi odnosi sa Buterinom su od tada postali skoro opsesivni, sa neumoljivim tvitovima i video snimcima, zbog čega je Spajićeva pokornost prema Buterinu bila jasna za sve.

Ali što se tiče kapaciteta Ethereuma kao sredstva za ilegalni novac (postoje akademski radovi posvećeni Ethereumovim mrežama za pranje novca, i nedavnoj upotrebi Ethereuma od strane sjevernokorejskih kriminalaca), Spajić je upoznao njegovog osnivača.

Spajić je 4. aprila prošle godine javno predstavljen Butterinu, na sastanku u njegovom ministarstvu finansija. Neobjavljen, ali ipak prisutan – a na fotografijama sastanka pored Buterina – bio je Miloš Tomić, bivši pilot tadašnjeg predsjednika Mila Đukanovića. Samo šest dana kasnije, 11. aprila, Spajić je medijima objavljivao fotografije na kojima stoji pored Buterina i dobija crnogorsko državljanstvo.

Čini se neobičnim da bi Spajić tako otvoreno promovisao državljanstvo za osobu koju poznaje tek šest dana. Još je nevjerovatnije da se jedva tri sedmice kasnije Spajić pridružio Đukanoviću, Buterinu i njegovom bivšem pilotu Tomiću na privatnom – i neoglašenom – sastanku u predsjedničkoj palati. Pitanje koje se mora postaviti je zašto je bilo potrebno da se njih četvorica uopšte sastanu?

Za Tomića – konektora Đukanovića, Spajića i Buterina – to je možda bilo da pokaže korisnost svom starom šefu. Napustio je Đukanovićev posao da bi radio u noćnom klubu u londonskom tromom kvartu Soho prije nego što se, vjerovatno, ponovo izmislio kao „investitor u bitkoin i kriptovalute“. Upoznavši Buterina kroz ovaj svijet, jasno je video način da se natjera da povrati naklonost Đukanovića, a istovremeno i novijeg političkog igrača, Spajića. Tako je Tomić uveo Buterina na crnogorsku političku scenu.

Trebalo bi postaviti pitanja šta je Spajić radio družeći se, pa i sastajao sa Đukanovićem preko bilo kakve veze, s obzirom da su oni – barem u javnosti – bili zakleti politički protivnici. Činjenica da je tako evidentno prihvatao Tomićeve pozive – tako neraskidivo povezane sa Đukanovićem – još više podiže.

U Crnoj Gori takva zabrinutost zbog Spajićevih veza sa Đukanovićem ubrzano postaje dio dnevnopolitičkog diskursa. Dugogodišnji Đukanovićev kritičar i borac za borbu protiv korupcije Nebojša Medojević iznio je u zapisnik svoje uvjerenje da bivše predsjednikove „tajkune, švercere cigareta i kokaina u PES-u predstavlja Milojko Spajić“.

Ono što će novi predsjednik Jakov Milatović dalje uraditi biće ključno za budućnost Crne Gore. Da li nastavlja da radi sa skandalima opterećenim Spajićem – ili ga pomjera u stranu u slučaju da njegova stranka osvoji vlast? Svakako, ima još nekoliko kandidata za premijera bez ikakvog mirisa skandala oko sebe. Posmatrači Balkana kojima su u srcu interesi zemlje nadaju se da će mudro izabrati i zaobići Spajića. U svakom slučaju, sigurno je da motivi onih koji žele da gurnu kripto na ovu malu, ekonomski ranjivu naciju sada moraju biti ozbiljno ispitani”, navodi Martin.

(Autor je penzionisani pukovnik Ves Martin, koji je služio kao prvi viši oficir za borbu protiv terorizma za sve koalicione snage u Iraku).

Buterinu državljanstvo Crne Gore na inicijativu Spajića

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime