I pored ekstremne temperature u ovom dijelu kineske provincije Sinđang, veliki broj turista pohrlio je da bi se slikao pored ogromnog termomretra koji pokazuje 80 stepeni, objavili su kineski mediji.
Visoke temperature već nedeljama se bilježe u Kini. Tako je u nedelju u depresiji Turpan oboren kineski rekord, pošto je zabilježena temperatura od 52,2 stepena Celzijusa, dok je dosadašnji rekord, izmjeren na istom mjestu 2015. godine, iznosio 50,3 stepena.
I Peking se bori sa visokim temperaturama, koje pogađaju kinesku prijestonicu već nedeljama, budući da je juče bio 27. dan sa temperaturom iznad 35 stepeni Celzijusa, što je novi lokalni rekord. Prethodno je takav rekord, koji je trajao 26 dana, zabilježen 2000. godine.
I drugi dijelovi svijeta bore se sa ekstremno visokim temperaturama. Tako su toplotni talasi „Kerber“ i „Haron“ pogodili jugoistočne dijelove Evrope.
Zbog velikih vrućina, šumski požari gore već treći dan zapadno od grčke prijestonice Atine, a u Grčkoj se bilježe temperature od 43 i 44 stepeni.
U Italiji su zabilježene temperature koje prelaze 40 stepeni, dok su najveći udari bili na Siciliji i Sardiniji, gdje se bilježi čak 48 stepeni.
U Bugarskoj su dvije nedelje temperature neprestano bile preko 35 stepeni, dok je skala na termometrima u Hrvatskoj prelazila 40 stepeni.
U Finiksu, glavnom gradu savezne američke države Arizone, 19. dan zaredom zabilježena je temperatura oko 43 stepena Celzijusa, što je rekord za američke gradove i što je ovu živu metropolu pretvorilo u grad duhova.
U Finiksu je temperatura tokom najnovijeg toplotnog talasa dostizala i 47,2 stepena Celzijusa. Nijedan drugi veliki grad u SAD nije imao dnevne temperature od 43,3 stepena ili noćne od 32,2 stepena duže od Finiksa, izjavio je Kristofer Bert iz meteorološke službe.
U Finiksu nije samo vruće tokom dana, nego temperature ni noću ne padaju ispod 32 stepena.
Svjetska meteorološka organizacija upozorila je u utorak na povećan rizik od smrtnih ishoda zbog visokih temperatura.