Za Amerikance, kap koja je prelila čašu kada je riječ o povjerenju u policiju, bilo je ubistvo Džordža Flojda. Za Britance bila je to smrt Sare Everard tokom pandemije. Poslije najnovije afere u srcu londonske policije, Britanke se osjećaju ugroženije nego ikada prije, piše RTS.
Prošle godine londonski policajac Vejn Kazens osuđen je na doživotnu zatvorsku kaznu zbog lažnog hapšenja, silovanja i ubistva Sare Everard tokom pandemije.
Slučaj je doveo do smjene na vrhu Metropoliten policije i preporuka kako je reformisati, objavljenih u oktobru.
No, samo tri mjeseca kasnije uslijedio je novi šok.
Dejvid Kerik – novi monstrum u policijskoj uniformi
“Policajac Dejvid Kerik priznao je da je kriv za 49 krivičnih djela, uključujući silovanja, lažna hapšenja, prinude i seksualna uznemiravanja. To znači da žrtve ne moraju da prolaze kroz neprijatna svjedočenja kako bi pravda bila zadovoljena. Kao aktivnog oficira londonske Metropoliten policije, Dejvida Kerika uhapsila je policija u Hardfordširu u oktobru 2021. godine, reagujući na prijavu silovanja. Potom se za slučaj zainteresovala štampa i druge žrtve su podnijele krivične prijave”, objasnio je pred krivičnim sudom londonske opštine Sadak inspektor Ian Mor.
Tužilac Džasvant Narval dodala je da je “Keriku povjerena profesionalna odgovornost zaštite građana” i istakla da je ovaj policajac tokom sedamnaest godina privatno radio upravo suprotno.
Građani vrše pritisak na gradonačelnika Londona Sadika Kana i policiju da dvedesetčetvorostrukom silovatelju uskrate penziju u visini od dvadeset dve hiljade funti, koja mu pripada pošto krivična djela nije počinio na dužnosti.
Žene bez zaštite
Londonke se već godinama ne osjećaju bezbjedno.
“Kao žena, nadam se da će se, ukoliko pozovem policiju, odazvati žena policajac”, kaže penzionisana stjuardesa Gada Razuki.
Penzionisana vatrogasna službenica Linda Smit upozorava da “žene naročito zabrinjava kultura seksizma i mizoginije u policiji”.
Pravnica Eleonora Alimardani smatra da je situacija zastrašujuća.
“Ne bih željela da se nađem u situaciji u kojoj se osoba od najvećeg povjerenja pretvara u najveću moguću opasnost”, kaže ova pravnica.
Žene se sve češće obraćaju nevladinim organizacijama izbjegavajući policiju.
“Metropoliten policija priznala je da je pod istragom preko hiljadu oficira zbog optužbi za seksualne prestupe ili nasilje u porodici. Policija provjerava sve zaposlene. Nije riječ o jednoj ili dvije trule jabuke, već o trulom voćnjaku”, ističe direktorka udruženja “Utočište” Rut Dejvidson.
Novi skandali na pomolu
Ministarka unutrašnjih poslova Suela Braverman rekla je poslanicima britanskog parlamenta da bi “uskoro moglo na vidjelo da izađe još šokantnih slučajeva”.
“Biću iskren. Radim sa desetinama hiljada fantastičnih muškaraca i žena, ali stotine ne bi smjele da su sa nama i ja ću to riješiti”, obećava šef londonske policije, komesar Mark Rauli, koji je posle slučaja Everard zamijenio komesarku Kresidu Dik.
Zamjenica šefa londonske policije Barbara Grej u suzama tvrdi da će Metropoliten policija nastaviti da identifikuje prestupnike među oficirima, izvodi ih pred sud i izbacuje sa posla.
Slična obećanja žene u Britaniji čule su i poslije ubistva Sare Everard.
Najnoviji skandal, ali i oni koji predstoje, ostavlja jedno pitanje bez odgovora – koliko će vremena proći prije nego što Britanke ponovo budu pozvale policajca u kuću i skuvale mu čaj?