Glavna rasprava po tužbi šefa budvanske kriminalne grupe Svetozara Marovića protiv Opštine Budva kojom on traži da Osnovni sud u Kotoru proglasi “nedopuštenim” izvršenje rješenja javnog izvršitelja od 22. 6. 2018. godine o oduzimanju imovine vrijedne milion eura, po molbi njegovog advokata Vladimira Peranovića, odložena je za 30. avgust, prenosi portal Dana.
Naime, advokat Peranović obavijestio je sudiju Veljka Bulatovića da su se obraćali izvršiteljki Snežani Pavličić da im dostavi fotokopiju spisa predmeta, ali im nije udovoljeno. Iz tog razloga sudija Bulatović je ponovo naložio tužiocu da dostavi kopiju spisa predmeta javnog izvršitelja u roku od 15 dana, imajući u vidu da izvršitelj “ne udovoljava zahtjevu suda”, uz upozorenje da će se, ako ne postupi, opozvati rješenje kojim je određeno da će se u dokaznom postupku izvršiti uvid u spise predmeta I 1824/18.
Marović je tužio Opštinu Budva osporivši rješenje javnog izvršitelja po kojem mu ova lokalna uprava mjesečno od penzije uzima 239 eura, kao i rješenje o prodaji nekretnine koju, prilikom zaključenja sporazuma o priznanju krivice sa SDT-om, nije dogovorio da založi.
Tužbu je podnio u martu 2021. godine, tražeći da se “nedopuštenim” proglasi izvršenja rješenja javnog izvršitelja od 22.6. 2018. upisom toga rješenja u katastar nepokretnosti, utvrđivanjem vrijednosti nepokretnosti, prodajom i namirenjem izvršnog povjerica iz iznosa dobijenog prodajom nepokretnosti iz LN 431 KO Krimovice, upisane na njegovo ime u omjeru 1/8 idealnog dijela, kao i izvršenje na neopterećenom dijelu polovine zarade/penzije i izvršenje na pokretnim stvarima i izvršnog dužnika (Marović) od 1.096.481 euro.
“Cijeneći odredbe Zakona o svojinskopravnim odnosima i čl. 332, kojim je predviđeno da “hipotekarni povjerilac ima pravo da traži namirenje svog potraživanja iz vrijednosti nepokretnosti opterećene hipotekom, bez obzira da li se ona dalje nalazi u svojini hipotekarnog dužnika ili je prešla u svojinu trećeg lica”, javni izvršitelj nije mogao dozvoliti da se izvršenje sprovodi i na druge nepokretnosti, osim onih nepokretnosti koje su obuhvaćene hipotekom, jer se time obesmišljava hipoteka i pričinjava šteta hipotekarnom dužniku, a shodno neprijed navedenom ovdje tužiocu”, piše u obrazloženju Marovićeve tužbe.
U tužbi je osporeno rješenje javne izvršiteljke jer, kako se navodi, prodaje se kompletna imovina Marovića, stavljena je blokada na novčana sredstva koje ima kod poslovnih banaka, ali i na dvije trećine zarade i ostala primanja.
U tužbi piše i da je Svetozar Marović, shodno sporazumu o priznanju krivice zaključenom pred Specijalnim državnim tužilaštvom, koji je 12. septembra 2016. verifikovan presudom Višeg suda, oglašen krivim i presudom je obavezan da na ime imovinskopravnog zahtjeva Opštine Budva isplati iznos od 1.096.481 euro u roku od jedne godine od dana pravosnažnosti presude. Navedeni iznos je obezbijeđen hipotekom.
“Međutim, pored nekretnina opterećenih hipotekom, dozvoljava se izvršenje na svim nepokretnostima koje su bile u svojini hipotekarnog dužnika Svetozara i Miloša Marovića. Javni izvršitelj nije mogao dozvoliti da se izvršenje sprovodi i na druge nepokretnosti osim na one obuhvaćene hipotekom, jer se time obesmišljava hipoteka i pričinjava šteta hipotekarnom dužniku. Dakle, namirenje duga limitirano je samo iz vrijednosti hipotekovane nekretnine i ne dalje od toga. Međutim, izvršenje se pokreće na svim nepokretnostima izvršnog dužnika (Svetozara Marovića), kao i na novčanim sredstvima kojima raspolaže”, piše u tužbi.
Zaplijenjena pokretna i nepokretna imovina i novac bankama
Javna izvršiteljka je u junu 2018. donijela rješenje o namirenju duga od 1,1 miliona eura i to, kako se navodi, zabranom na novčanim sredstvima u bankama, na dvije trećine zarade i ostalih primanja Marovića, te popisivanjem i prodajom pokretnih stvari, kao i na nepokretnostima LN 188 KO Prijevor I, LN 81 KO Prijevor I, LN 73 KO Krimovice, i LN 431 KO Krimovice.