Otvaranje Svetog Stefana, djelimično poravnanje države i zakupca i privremeni prekid arbitražnog postupka, dio je sporazuma koji je parafirala kompanija “Adriatic properties” grčkog biznismena Petrosa Statisa.
Više izvora potvrdilo je “Vijestima” da su Statisova i partnerske kompanije stavile potpis na sporazum, koji je označen kao povjerljiv dokument, i uputile ga Vladi, ali i da najuspješniji teniser u istoriji bijelog sporta Novak Đoković namjerava da uloži novac u firme koje su na tri decenije zakupile crnogorski biser.
Iz kabineta premijera Milojka Spajića i Ministarstva ekonomskog razvoja nije odgovoreno na pitanja “Vijesti” da li je sporazum dobio zeleno svjetlo, ukoliko nije – šta je “problem”, ali i da otkriju detalje.
Kako “Vijesti” saznaju iz više izvora, predviđeno je da su, ukoliko dokument bude potpisan, u roku od jednog dana Vladine firme i Ministarstvo i Statisova i njegove partnerske kompanije dužne da zajednički podnesu zahtjev tribunalu u Londonu za prekid arbitražnog postupka na najmanje šest mjeseci. Ujedno, sporazumom je navodno predviđeno i da za to vrijeme dvije strane postignu dogovor o konačnom poravnanju.
Prema saznanjima “Vijesti”, Statisova firma se obavezala da zakup ljetovališta ne smije da prenese na drugu kompaniju bez saglasnosti Vlade.
Zakupac hotelskog kompleksa “Sveti Stefan – Miločer” je Adriatic properties”, te partnerske kompanije “Aidway investments limited” i “Amanresorts”.
Sveti Stefan je zatvoren od 2021. godine, a Vlada je pokrenula arbitražni postupak pred međunarodnim tribunalom u Londonu protiv tri pomenute kompanije.
Očekuje se navodno da sporazum dobije zeleno svjetlo Vlade i da ona naloži kompanijama u većinskom vlasništvu države “Sveti Stefan hoteli”, HTP “Miločer” i HG “ Budvanska rivijera”, ali i Ministarstvu ekonomskog razvoja, da ga formalno potpišu.
Prema saznanjima “Vijesti”, predviđeno je da sporazum potpišu i Opština Budva i Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom, dok se navodno ne traži saglasnost lokalne zajednice.
Mora biti otvoren najmanje osam mjeseci
Potpisivanjem sporazuma bio bi skinut katanac sa Sveca nakon četiri godine, ali bi dvije strane mogle da se nađu u cajtnotu jer jer je glavno ročište pred londonskim tribunalom zakazano za sredinu maja. Navodno, pravni savjetnici obje strane već traže pojašnjenja. “Vijestima” je nezvanično rečeno da se u sljedećih nekoliko dana moraju isplatiti troškovi ročišta, koji predviđaju naknade za sudije, pravne zastupnike, korišćenje sudnice.
Stavljanjem potpisa na sporazum, Statisova kompanija navodno se obavezala da grad-hotel “Sveti Stefan” i Vilu “Miločer” drži otvorene najmanje osam mjeseci godišnje. Izuzetak je ova godina, kada je navodno predviđeno da budu otvoreni pet mjeseci.
“Vijestima” je rečeno i da je sporazumom predviđeno da Vila “Miločer”, SPA centar “Aman” u Miločerskom parku i restoran “Olive” naspram grad-hotela moraju biti otvoreni najkasnije 45 dana od potpisivanja dokumenta.
Dokumentom je navodno precizirano da u roku od 75 dana budu u funkciji svetostefanske plaže, istočna i zapadna, kao i Velika miločerska plaža (Kraljeva plaža) ispred Vile “Miločer”. Grad-hotel “Sveti Stefan” trebalo bi da bude otvoren najkasnije 105 dana nakon potpisivanja sporazuma.
Kapija na Kraljičinoj, ali i na stazi ka Svecu
Korišćenje po mnogima najljepše crnogorske plaže – Kraljičine plaže, sporazumom nije konačno riješeno, saznanju “Vijesti”.
Spor oko korišćenja te plaže bio je povod za zatvaranje Sveca, nakon što su u ljeto 2021. mještani polomili kapiju, tražeći da kupalište bude dostupno svima.
Navodno se predviđa privremeno rješenje, koje bi, slično kao i tokom pretprošlog ljeta, bilo na snazi do konačnog dogovora. Upravo je svjetski hotelski operator “Aman” insistirao na tome da samo gosti kompleksa mogu da koriste Kraljičinu plažu i dio Miločerskog parka, jer je to navodno ključno kako bi mogli da garantuju diskreciju klijenteli.
Kompanijama “Adriatic properties” i “Aman” sporazumom će navodno biti omogućeno da na oba kraja pješačke staze postave ograde, kako bi Kraljičina plaža, ali i stazi uz nju, bile rezervisane samo za goste kompleksa. Ti benefiti za goste navodno bi važili od svakoga dana od 8 do 21 čas, a mimo tog termina svi zainteresovani bi mogli da koriste prostor.
Sporazum navodno omogućava Statisovoj kompaniji da postave kapiju i na pješačkom mostu koji vodi do grad-hotela, odnosno ostrva Sveti Stefan, kako bi bio rezervisan samo za goste. Organizovane ture turista mogle bi da posjećuju Sveti Stefan dva puta dnevno.
Sporazumom je navodno omogućeno i lokalnom stanovništvu da obavljaju vjerske obrede u crkvama na Svetom Stefanu.
Privremeni režim korišćenja je po svemu sudeći ključni dio sporazuma, a sve strane navodno se obavezuju da će ga striktno poštovati. Kraljeva i istočna i zapadna svetostefanska plaža zadržavaju režim hotelskih kupališta, kao i svih prethodnih godina. Obavezno je korišćenje plažnog mobilijara, ranijih godina po astronomskim cijenama.
Đoković ulaže
Novak Đoković je početkom februara pokušao da pomogne kako bi se skinuo katanac sa grad-hotela Sveti Stefan. Nakon razgovora sa premijerom Spajićem, Đoković je “Vijestima” kazao da je to glavni razlog zbog kojeg boravi u Crnoj Gori, istakavši da će iskoristiti svoje ime i uticaj kako bi se problem riješio. Globalni ambasador kompanije “Aman” pojasnio je da su obavili “inicijalne razgovore” i informisali se “oko svega”, naglasivši da pokušava da radi za “opšti interes” Crne Gore i da se nada da će solucija za rješenje problema vrlo brzo biti “na horizontu”.
Da je Đoković zainteresovan da kapitalom uđe u strukture firmi koje su na tri decenije zakupile Sveti Stefan – Miločer, predočeno je i na sastanku koji je nedavno organizovao Spajića sa predstavnicima svih strana, izuzev zakupca, potvrđeno je “Vijestima” iz više izvora.
Navodno, Đoković je spreman da kapital uloži u još neke projekte u Crnoj Gori.
Kompanija “Adriatic properties” već četvrto ljeto drži zatvoren grad-hotel “Sveti Stefan” i Vilu “Miločer”, a obustavila je izgradnju novog hotela “Kraljičina plaža” nakon što je započeo arbitražni postupak. Bez dogovora o načinu funkcionisanja Kraljičine plaže i staze između te plaže i spa-centra u Miločerskom parku, hotelski operator “Aman” nije htio da otvori Sveca.
Svetac slavi 65 rođendan
Popularni “Svetac” ovoga ljeta slavi 65 rođendan od kada je malo paštrovsko ribarsko naselje, srednjovjekovno utvrđenje koje je vjekovima odolijevalo najezdama osvajača, odlukom tadašnjih komunističkih vlasti, pretvoreno u mondensko ljetovalište.
Prethodne sezone kulminiralo je nezadovoljstvo mještana što četvrto ljeto grad-hotel “Sveti Stefan” dočekuje pod katancem b, te su tada najavili bili i radikalne poteze, blokiranje kružnog toga na zavali na ulazu u Budvu, ali su odustali nakon što su iz Vlade dobili uvjeravanja da će grad hotel biti otvoren, što se nije obistinilo.
Upravo je korišćenje Kraljičine plaže, koja je decenijama bila zatvorena za javnost i rezervisana isključivo za goste hotela, ali i političku elitu, dovelo do zatvaranja Sveca. Grad-hotel je te 2021. zatvoren nakon što su mještani polomili ogradu na Kraljičinoj plaži, a Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom naredilo njeno uklanjanje, te staze u Miločerskom parku oslobodilo za korišćenje.
Nakon što se u ljeto 2021. desio incident, iz “Adriatic propertiesa” su tražili garancije od države da se to neće više dešavati, ali ih nisu dobili. Tada je država pokrenula arbitražni postupak pred sudom u Londonu dokazujući da je ugovor prekršen, a potom je “Adriatic Properties” uzvratio zatraživši stotinu miliona eura odštete.
Budva protiv “privatnih interesa”
Spekuliše se i da postoje privatni interesi po pitanju zakupa grad-hotela “Sveti Stefan” i Vile “Miločer”. Navodno, zakupac je godinama prinuđen da sklapa aranžmane sa lokalnim firmama, kako bi se namirili interesi pojedinaca koji su najglasniji u protestima.
O tim privatnim intersima prvi je progovorio prošle sedmice predsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović na protestu predstavnika MZ “Sveti Stefan” ispred zgrade lokalne samouprave. On je tada jasno stavio do znanja da je lokalna uprava samo za javni interes, i protiv, kako je rekao, pojedinih privatnih interesa kojih je bilo proteklih godina.
Rate liježu na račune državnih firmi
Sporazumom je predviđeno i da se riješi finansijski kolaps u kojem su se našle firme u većinskom vlasništvu države “Sveti Stefan hoteli” (vlasnik grad hotela “Sveti Stefan” i Vile “Miločer”) i HTP Miločer (vlasnik nekadašnjeg hotela “Kraljičina plaža” i dijela Miločerskog parka na kome se osim novog hotela grade i depadansi sa 66 stanova za tržište).
Nakon pokretanja arbitražnog postupka, Statisova kompanija već dvije godine ne plaža zakupninu – kvartalna rata za HTP “ Miločer” iznosi 87 hiljada eura, a kvartalna zakupnina za “Sveti Stefan hoteli” 380.000 eura.
Obje kompanije nalaze se u dugovima i velikim problemima.
Sporazumom je navodno definisano da “Adriatic properties” isplati šest kvartalnih rata objema firmama – četiri za 2023. i dvije rate za 2024.
Ipak, “Sveti Stefan hotelima” navodno se umanjuje iznos na ime pravosnažne presude. Privredni sud priznao je odluku Arbitražnog suda u Londonu, te naložio kompaniji “Sveti Stefan hoteli” i Vladi da na ime troškova postupka pred međunarodnim Trbunalom kompaniji “Adriatic properties” isplati 522 hiljade funti, ili 620 hiljada eura…